Wakacje bez wypadków

Materiał informacyjny Tauron Dystrybucja
Wypadki i porażenia prądem młodych ludzi przy infrastrukturze energetycznej są najczęściej wynikiem niefrasobliwości, czasem chęci zaimponowania kolegom lub nieodpowiednych zabaw. W lecie, gdy młodzi ludzie przebywają częściej poza domem zdarzają się przypadki wdrapywania się na słupy energetyczne, wejścia do stacji energetycznych lub zabaw w pobliżu infrastruktury będącej pod napięciem. TAURON Dystrybucja przestrzega i uczy, jak reagować oraz pomagać w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia.

Region Energetyczny Częstochowa Wschód. Na początku czerwca po godzinie 22 do spółki wpłynęło zgłoszenie o porażeniu osoby, która weszła na słup energetyczny. Osoba porażona, to mężczyzna w wieku 18-stu lat, który po reanimacji został przewieziony przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala. Zdarzenie zakończyło się tragicznie.

Region Energetyczny Jelenia Góra. Tu w maju w godzinach popołudniowych automatycznie wyłączyła się linia średniego napięcia. Przyczyną było wejście na słup energetyczny nastoletnich chłopców. Porażony prądem trzynastolatek został przetransportowany do szpitala.

Te dwa przykłady pokazują, że pomimo propagowania wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa przy infrastrukturze energetycznej wciąż część osób lekceważy podstawowe zasady bezpieczeństwa. TAURON Dystrybucja podejmuje działania uczące prawidłowych zachowań w tym zakresie od wielu lat, prowadząc akcje edukacyjne: „Bezpieczniki TAURONA – „Włącz dla dobra dziecka” oraz „Włącz w pracy”. Bezpieczniki „Włącz w pracy” dedykowane są osobom dorosłym pracującym w pobliżu urządzeń i linii energetycznych. Pracownicy budowlani i rolni oraz majsterkowicze ulegają wypadkom na skutek nie zachowania ostrożności i zbliżenia maszyn lub narzędzi do przewodów pod napięciem. Chodzi o operatorów koparek i podnośników, maszyn rolniczych, budowlańców oraz osoby wykonujące prace remontowe w domu lub w jego otoczeniu. Tego typu wypadki również kończą się często tragicznie – rozległymi poparzeniami lub nawet śmiercią.

Pierwsza pomoc z laureatem Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym

Szkolenie online dotyczące zasad udzielania pierwszej pomocy, to najnowszy projekt spółki. Za pośrednictwem portalu Facebook przeprowadzony zostanie cykl szkoleń z ratownictwa: Pierwsza pomoc ma MegaMoc!, prezentujący w ciekawy sposób skuteczne techniki udzielania pierwszej pomocy miedzy innymi przy porażeniu prądem.

Pierwszą część szkolenia będzie można zobaczyć już 17 czerwca o godzinie 20:00.

Szkolenie w ciekawej i przyjaznej formie poprowadzi ekspert w dziedzinie ratownictwa medycznego Jarosław Sowizdraniuk, który na co dzień pracując jako ratownik medyczny i nauczyciel akademicki. W Katedrze Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prowadzi zajęcia z medycyny ratunkowej, jest również wielokrotnym laureatem Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym.

Żeby wziąć udział w szkoleniu wystarczy wejść na stronę wydarzenia na FB:Pierwsza pomoc ma MegaMoc!, które jest pod linkiem: http://bit.ly/PierwszaPomoc

Podczas szkolenia zostaną zaprezentowane najnowsze zasady udzielania pierwszej pomocy. Postęp w medycynie sprawia, że procedury ratunkowe są systematycznie aktualizowane lub zmieniane. Warto więc wiedzieć jak możemy pomóc poszkodowanemu, jednocześnie chroniąc siebie w tak trudnych sytuacjach.

- Dla wielu osób może okazać się dużym zaskoczeniem, że coś, czego byli uczeni jeszcze nie tak dawno i o czym w dalszym ciągu można przeczytać w Internecie, dziś jest nie tylko nieaktualne, ale uznane za szkodliwe dla poszkodowanego – mówi Jarosław Sowizdraniuk, ratownik medyczny, prowadzący szkolenie. - Nawet z pozoru niewielkie zmiany mogą mieć znaczący wpływ na wynik reanimacji. Nie chcemy wykonywać poprzedniej wersji procedury pierwszej pomocy, jeśli dostępna jest nowsza, skuteczniejsza metoda, zwłaszcza jeśli chodzi o procedury ratujące życie – wyjaśnia J. Sowizdraniuk.

Bez odpowiedniej procedury postępowania zwykły uraz może stać się poważny, a w niektórych przypadkach może zakończyć się śmiercią, szczególnie, gdy pomoc udzielana jest z opóźnieniem. Na szkoleniu będzie można nauczyć się praktycznych umiejętności i odnajdywania w sytuacji „tu i teraz”, a gdy w zasięgu ręki nie ma profesjonalnie wyposażonej apteczki, jak wykorzystać to, co mamy pod ręką np. folię spożywczą.

Szkolenie adresowane jest do wszystkich, którzy chcą zdobyć lub odświeżyć swoją wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy. Podczas trzech krótkich spotkań online zostaną zaprezentowane najnowsze techniki udzielania pierwszej pomocy w sytuacji m.in. porażenia prądem, zatrzymania akcji serca, złamania, oparzenia oraz instrukcja użycia zautomatyzowanego defibrylatora (AED). W trakcie każdej części szkolenia internauci będą mieli możliwość zadania pytań prowadzącemu je ratownikowi medycznemu.

Nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim wypadkom, możemy natomiast edukować i przypominać o zasadach bezpieczeństwa. Dwa realizowane w tym zakresie programy edukacyjne: „Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka” i „Włącz w pracy” dedykujemy szerokiej grupie osób. A szkolenie z pierwszej pomocy, powinni zobaczyć absolutnie wszyscy. Nawet jeśli sami odpowiedzialnie podchodzimy do elektryczności i zdajemy sobie sprawę z zagrożeń, jakie może ona z sobą nieść, to możemy być świadkiem zdarzenia, podczas którego od naszej reakcji, umiejętności i opanowania zależeć będzie czyjeś życie – mówi Ewa Groń, rzecznik prasowy TAURON Dystrybucja

Jak wziąć udział w szkoleniu ?

Żeby wziąć udział w szkoleniu należy wejść na stronę wydarzenia na FB: Pierwsza pomoc ma MegaMoc! Link to: http://bit.ly/PierwszaPomoc

Szkolenie składa się z trzech modułów:

17 czerwca godz. 20:00 – tematem będzie porażenie prądem, resuscytacja oraz użycie zautomatyzowanego defibrylatora (AED)

24 czerwca godz. 20:00 - oparzenia

1 lipca godz. 20:00 - złamania

Materiał oryginalny: Wakacje bez wypadków - Gazeta Krakowska

Dodaj ogłoszenie