Wakacyjne propozycje

Szel
Około 500 ofert pracy (głównie sezonowej) dla młodzieży przygotowała opolska komenda Ochotniczych Hufców Pracy na jutrzejsze Targi Pracy.

Młodzież ucząca się jest teraz bardzo zainteresowana krótkotrwałą pracą na wakacje i dlatego nastawiliśmy się przede wszystkim na gromadzenie tego typu ofert - tłumaczy Katarzyna Kuczer, dyrektor Centrum Edukacji i Pracy OHP. - Zdobywamy je głównie poprzez kontakty z pracodawcami z całego województwa i kraju. Oczywiście, mile widziana będzie każda propozycja pracy stałej. Mamy jednak świadomość, że przy takim poziomie bezrobocia konkurencja do każdego miejsca pracy jest bardzo duża.

O pierwszą stałą pracę komenda hufca zabiega przede wszystkim dla osób, którzy kończą naukę w hufcach OHP. Najczęściej dostają one propozycje od rzemieślników, u których uczą się zawodu. Tegoroczni absolwenci takich szkół także nie pozostaną bez pracy.
Młodzież ze wszystkich typów szkół (także wyższych) trafia do OHP w poszukiwaniu pracy na lato. W tym roku podczas wakacji 200 osób otrzyma pracę w ośrodkach wypoczynkowych i kolonijnych (w Rewalu, Międzywodziu oraz w Borowicach). Zatrudnienie przy opiece nad dziećmi znajdą nauczyciele oraz studenci szkół pedagogicznych posiadający ukończony kurs kwalifikacyjny, a także osoby, które zdecydują się na pracę przy obsłudze ośrodków: kucharze, pomoce kuchenne, recepcjonistki, kelnerki, pokojowe. Przy pracach pomocniczych mogą być zatrudnieni młodzi ludzie już od 16. roku życia.
Podobnie jak w latach ubiegłych będą organizowane wakacyjne hufce pracy. Około 150 osób znajdzie zatrudnienie w gospodarstwach ogrodniczych i sadownictwie. Około 60 osobom organizatorzy są w stanie zaoferować zakwaterowanie. Pozostali będą do pracy dojeżdżać.

- Kolejną możliwością dorobienia podczas wakacje są krótkotrwałe dorywcze prace, które oferują różne firmy - wyjaśnia Katarzyna Kuczer. - Młodzież może roznosić materiały reklamowe, gazety po ośrodkach wypoczynkowych w Turawie, pracować przy promocji towarów. Liczymy na to, że pracodawcy - oprócz tych, które już zgłosili - zaproponują kolejne oferty.
Wtorkowe targi pracy będą miały także walor edukacyjny. Ponieważ ich współorganizatorami są wojewódzki i powiatowy urząd pracy, młodzież może skorzystać z porad zatrudnionych tam doradców zawodowych, dowiedzieć się, w jaki sposób szukać pracy, pisać listy motywacyjne, rozmawiać z pracodawcami. Pracownicy WUP udzielą także informacji, jakie są możliwości znalezienia pracy za granicą.

- Do odwiedzenia targów zapraszamy również uczniów ostatnich klas szkół podstawowych wraz z rodzicami - mówi Katarzyna Kuczer. - Zwłaszcza tych, którzy mają trudności z wyborem zawodu i określeniem własnych predyspozycji. Podczas imprezy będzie można skorzystać z konsultacji u pedagogów i psychologów z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Opolu.
Wielu ludzi jest zainteresowanych zdobyciem dodatkowych kwalifikacji lub zmianą zawodu. Na targach będą mieli szansę zapoznania się z możliwościami, jakie oferują opolskie firmy prowadzące szkolenia - m.in. "Wurex", "Inter-Wiedza" i Towarzystwo Wiedzy Powszechnej.

Absolwenci szkół średnich zapewne zainteresują się kierunkami studiów na Uniwersytecie Opolskim i możliwościami wyjazdu na zagraniczne praktyki za pośrednictwem studenckiej organizacji "AiEsec".
Targi OHP przeznaczone są także dla dzieci, które niebawem ukończą szkołę podstawową i nie mają możliwości kontynuowania nauki ze względu na trudną sytuację finansową rodziców. Mogą się one uczyć w gimnazjach dla dorosłych wraz z przyuczeniem do zawodu. Inni mogą w takim samym trybie uczyć się w szkole zawodowej lub ukończyć różnego typu przydatne na rynku pracy kursy.
Podczas targów można się także zapoznać z wypoczynkową ofertą OHP. Od kilku lat niewiele instytucji zajmuje się organizacją wakacji dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza ze środowiska wiejskiego. - My organizujemy zarówno obozy szkoleniowo-wypoczynkowe, jak również półkolonie z jednym posiłkiem - chwali się Katarzyna Kuczer. - W tym roku będzie ich 8, głównie w opolskich wsiach. Dla dzieci z tych środowisk często jest to jedyna szansa na atrakcyjne spędzenie wakacji.
Targi Pracy odbędą się w Zespole Szkół Mechanicznych w Opolu przy ul. Osmańczyka 22 w godz. 11-18.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie