Walce to gmina stojąca ciekawymi zabytkami. Warto tu przyjechać i je zwiedzić

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Wśród zabytków można wymienić spichlerz folwarczny w Brożcu, dwór w Dobieszowicach czy kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych.
Wśród zabytków można wymienić spichlerz folwarczny w Brożcu, dwór w Dobieszowicach czy kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych. UG Walce
Na terenie gminy Walce znajduje się 13 zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków oraz 7 stanowisk archeologicznych. Są to jedne z najcenniejszych elementów krajobrazu kulturowego na terenie gminy.

Obiekty te objęte są wszelkimi rygorami prawnymi wynikającymi z treści odpowiednich aktów prawnych, w tym przede wszystkim - rygorami ochrony konserwatorskiej. Wszelkie działania podejmowane przy tego typu obiektach wymagają pisemnego pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Wśród zabytków można wymienić spichlerz folwarczny w Brożcu, dwór w Dobieszowicach czy kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych. Ponadto na terenie gminy Walce występują obiekty wpisane do rejestru zabytków ruchomych woj. opolskiego. W rejestrze zabytków znajduje się wyposażenie dwóch kościołów: wyposażenie kościoła parafialnego w Brożcu z 1779 r. oraz wyposażenie kościoła św. Walentego w Walcach. Natomiast indywidualnym wpisem objęto rzeźbę św. Jana Nepomucena w Walcach.

W sumie w Gminnej Ewidencji Zabytków ujętych jest 106 nieruchomości. Poza architekturą sakralną, układem ruralistycznym wsi Brożec, Grocholub, Stradunia, duży udział zabytków wpisanych w rejestrze gminnym stanowią budynki mieszkalne z XIX lub początku XX wieku. W większości budynki te stanowią własność prywatną. W ewidencji ujęte również zostały 4 cmentarze rzymskokatolickie: w Brożcu, Rozkochowie, Straduni i Walcach.

W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego ustanowiono strefy ochrony konserwatorskiej, by chronić walory kulturowe.

Gmina Walce jest właścicielem (posiada tytuł prawny) 15 obiektów zabytkowych ujętych w gminnej ewidencji zabytków, w tym 4 obiekty wpisane są do rejestru zabytków. W miarę możliwości gmina zobowiązuje się do sprawowania opieki nad tymi obiektami, poprzez utrzymywanie ich w dobrym stanie technicznym, finansowania i przeprowadzania remontów oraz bieżących konserwacji. Gmina dokłada wszelkie starania, aby stan zabytków, jak i całej przestrzeni publicznej, wpływał pozytywnie na jakość życia mieszkańców, a turystów zachęca do dłuższych pobytów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska