Walczyli o wolną Polskę, po wojnie związali się z Opolszczyzną. Kombatanci żyjący w naszym regionie

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
W lutym i marcu wypadły dwie daty, które są ważne nie tylko dla miłośników historii. 14 lutego miała bowiem miejsce 81. rocznica przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową, natomiast 1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To doskonała okazja, by przybliżyć sylwetki kombatantów związanych z Opolszczyzną.

W czasie II wojny światowej w różny sposób zaangażowali się w walkę z okupantami. Jedni brali udział w Powstaniu Warszawskim, inni walczyli na Kresach Wschodnich. Łączy ich natomiast jedna kwestia. Po wojnie wszyscy trafili na Opolszczyznę. Jedni chcieli zapomnieć o okrucieństwach wojny, inni – uciec przed komunistyczną „sprawiedliwością”. Migracja na Śląsk Opolski była masowa.

Wincenty Soliński urodził się w 1928 roku. Jako Żołnierz Wyklęty walczył z komunistami w oddziale „Babinicza”. Dostał wyrok śmierci, siedział 10 lat
Wincenty Soliński urodził się w 1928 roku. Jako Żołnierz Wyklęty walczył z komunistami w oddziale „Babinicza”. Dostał wyrok śmierci, siedział 10 lat w więzieniu. Obecnie mieszka w Oleśnie.
Mirosław Dragon

Świadczą o tym liczby. Kiedy na początku lat 90. powstawał Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, w całym województwie zapisało się ponad 400 osób. Część z nich już odeszła, jednak w niniejszym zestawieniu umieściliśmy również tych, którzy wciąż przekazują swoją historię młodemu pokoleniu. Większość z nich skończyło lub niedługo skończy 100 lat!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska