Waloryzacja emerytur 2024 - nowa tabela podwyżek. Zobacz oficjalne wyliczenia! [26.02.2024]

Michał Sierek
Michał Sierek
Poznaliśmy już wszystkie dane potrzebne do obliczenia wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2024 rok. Jak poinformowało oficjalnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - wyniesie on 112,12 proc.W galerii w tym artykule zamieszczamy wyliczenia podwyżek emerytur dla kwot od 800 do 6500 złotych. Sprawdź, jak urośnie Twoje świadczenie od marca ▶▶
Poznaliśmy już wszystkie dane potrzebne do obliczenia wskaźnika waloryzacji rent i emerytur na 2024 rok. Jak poinformowało oficjalnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - wyniesie on 112,12 proc.W galerii w tym artykule zamieszczamy wyliczenia podwyżek emerytur dla kwot od 800 do 6500 złotych. Sprawdź, jak urośnie Twoje świadczenie od marca ▶▶ Michał Sierek
Wiemy już, o ile urosną emerytury i renty w marcu 2024 roku. Poznaliśmy wszystkie dane potrzebne do obliczenia wskaźnika waloryzacji (inflacja oraz realny wzrostu przeciętnego wynagrodzenia). Jak podało oficjalnie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wskaźnik waloryzacji w 2024 roku wyniesie 112,12 proc. Wyliczenia podwyżek zamieszczamy w tabelach w galerii. Zobacz, o ile urośnie twoja emerytura od 1 marca.

Znamy już oficjalny wskaźnik waloryzacji na 2024 rok. Wyniesie on dokładnie 112,12 proc. Takie informacje w piatek, 9 lutego, przekazało Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Ostateczny wskaźnik poznaliśmy po tym jak zostały podane ostatnie dane makroekonomiczne potrzebne do jego obliczenia.

Waloryzacja emerytur - jak liczony jest wskaźnik?

  • Przypomnijmy, że wskaźnik waloryzacji liczymy biorąc pod uwagę średnioroczną inflację oraz dane na temat realnego wzrostu płac za poprzedni rok.

Wskaźnik realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2023 roku wyniósł 1,1 proc. W połowie stycznia poznaliśmy zaś dane Głównego Urzędu statystycznego dotyczące średniorocznych wskaźników inflacji ogółem oraz dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów w 2023 r. Wyniosły one odpowiednio: 111,4 (wzrost cen o 11,4 proc.) i 111,9 (wzrost cen o 11,9 proc.). Jak informuje ministerstwo, do ustalenia wskaźnika waloryzacji w 2024 r. został zatem przyjęty korzystniejszy średnioroczny wskaźnik tzw. inflacji emeryckiej.

Waloryzacja 2024 - tabele z wyliczeniami

Z tych danych obliczono wskaźnik waloryzacji na poziomie 112,12 proc. O ile urośnie Twoja emerytura przy zastosowaniu takiej podwyżki? Wyliczenia dla emerytur od 800 do 6500 złotych zamieszczamy w naszej galerii:

Warto wiedzieć: Z nowelizacji ustawy budżetowej, którą przeprowadzono w czerwcu ubiegłego roku mogliśmy wyczytać, że prognozowana waloryzacja emerytur w 2024 wyniesie 12,3 proc. To mniej niż w rekordowym 2023 roku, gdy emerytury urosły aż o 14,8 proc. Zaznaczmy, że tak wysoka waloryzacja to nie dobra wola tych, czy poprzednich rządzących, a wynik bardzo wysokiej inflacji, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach/latach.

Minimalna emerytura po waloryzacji w marcu 2024 - oficjalnie

1588,44 złotych brutto wynosi obecnie minimalna emerytura w Polsce. Po podwyżce o 12,12 proc., minimalna emerytura (oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna) od marca 2024 roku urośnie do około 192,52 zł i wyniesie 1780,96 zł brutto.

Przypomnijmy, że w ubiegłych latach rząd decydował się na kwotowo-procentową formę waloryzacji emerytur. Jak informuje MRiPS, w tym roku "do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w ustawie.". Nie będzie więc gwarantowanej kwoty podwyżki jak w ubiegłych latach.

Trzynasta i czternasta emerytura w 2024 roku

Pewne jest, że w 2024 roku emeryci otrzymają trzynastkę oraz czternastkę. Trzynastka wypłacana jest w wysokości minimalnej (zwaloryzowanej w danym roku) emerytury. Wyniesie więc 1780,96 zł brutto. Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim osobom pobierającym emerytury bez względu na to jak wysokie świadczenie dostają.

Inaczej jest z czternastką. To świadczenie, które jest gwarantowane ustawą, również co do zasady wypłacane ma być w wysokości minimalnej emerytury. W uchwalonej jeszcze w poprzednim parlamencie ustawie zapisano jednak, że o ostatecznej wysokości czternastej emerytury w danym roku decyduje rząd (w 2023 roku podjęto decyzję o zwiększeniu tego świadczenia do 2650 zł brutto.).

W przypadku czternastki na pełną kwotę nie mogą jednak liczyć wszyscy emeryci. Od pewnego pułapu (w poprzednich latach przyjęto 2900 złotych brutto) jest ona pomniejszana na zasadzie złotówka za złotówkę.

Druga waloryzacja w 2024

Druga waloryzacja w 2024 roku. Premier Donald Tusk zapowiedział, że w budżecie na kolejny rok zagwarantowane są pieniądze na drugą waloryzację. Miałaby się ona odbyć w drugiej połowie 2024, jeśli odczyt inflacji przekraczałby wynik 5,0 proc. (podobny system stosuje się już w przypadku płacy minimalnej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Waloryzacja emerytur 2024 - nowa tabela podwyżek. Zobacz oficjalne wyliczenia! [26.02.2024] - Express Bydgoski

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska