Wały i aleja spacerowa w Brzegu są już gotowe

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Zabezpieczenia przeciwpowodziowe w Brzegu.
Zabezpieczenia przeciwpowodziowe w Brzegu. Jarosław Staśkiewicz
Zabezpieczenia przeciwpowodziowe wybudowane na długości ponad 2 kilometrów chronią mieszkańców ulicy Oławskiej w Brzegu. Mieszkańcy zyskali też alejkę do spacerów i jazdy na rowerze.

- Sukces ma wielu ojców - mówiła dziś przewodnicząca Rady Miejskiej Barbara Mrowiec, dziękując w imieniu brzeżan za zakończoną inwestycję.

I rzeczywiście - podczas uroczystego otwarcia wałów w Parku Nadoodrzańskim było ponad 20 polityków: od miejskich i powiatowych samorządowców, przez przedstawicieli władz województwa po byłych i obecnych posłów. Nie zabrakło też przedstawicieli wykonawców i inwestora - Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych.

Inwestycja kosztowała 9,3 mln zł, a pieniądze pochodziły z dotacji MSWiA na usuwanie skutków klęsk żywiołowych (7,2 mln zł), środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (1,8 mln zł) oraz z budżetu państwa – 300 tys. zł.

O tę ostatnią kwotę trzeba było starać się już w trakcie budowy, kiedy okazało się, że ze względu na warunki pogodowe, nie uda się skończyć prac pod koniec ubiegłego roku.

Roboty objęły wykonanie wału ziemnego o długości 1,1 km, budowę stalowej ścianki szczelnej długości blisko pół kilometra, budowę 120 m ściany żelbetowej oraz budowę mobilnego systemu przeciwpowodziowego o długości 258 m.

Wyremontowany został także istniejący mur oporowy i zbudowano drogę pieszo-rowerową o długości 2 kilometrów.
Ta ostatnia będzie służyć brzeżanom do spacerów i przejażdżek rowerowych. Niestety, nie jest ona asfaltowa (choć jest utwardzona) i w ten sposób zmarnowano okazję na poprowadzenie długo oczekiwanej trasy dla miłośników rolek.

Jak przypomina Violetta Ruszczewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych od 2000 roku zrealizował w regionie inwestycje przeciwpowodziowe na kwotę przekraczającą 330 milionów złotych.

Za te pieniądze m.in. wybudowano i zmodernizowano prawie 55 kilometrów wałów przeciwpowodziowych w regionie – od Ciska, przez Kędzierzyn-Koźle, Opole, Dobrzeń Wielki, gminy Lubsza i Nysa po Brzeg.

Zbudowano także zbiornik retencyjny Kluczbork na Stobrawie oraz usunięto szkody powodziowe na istniejących wałach, rzekach i jazach.

To prawdopodobnie ostatnia tak duża inwestycja realizowana przez WZMiUW, bo obecny rząd zapowiada połączenie instytucji zajmujących się rzekami i zabezpieczeniami przeciwpowodziowymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska