Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wandale zniszczyli najstarszy zabytek w Kluczborku [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Średniowieczny Kościół Zbawiciela pamięta czasy założenia Kluczborka przez rycerzy z zakonu krzyżowców.
Średniowieczny Kościół Zbawiciela pamięta czasy założenia Kluczborka przez rycerzy z zakonu krzyżowców. fot. Mirosław Dragon
Wybite trzy witraże, drzwi oblane oleistą cieczą i zniszczona elewacja - taki jest efekt niszczycielskiej akcji wandali, którzy zaatakowali XIV-wieczny kościół w Kluczborku.

- Zabezpieczyliśmy monitoring miejski, dodatkowo zbadana zostanie ciecz, którą oblano drzwi kościoła - mówi asp. sztab. Dawid Gierczyk z komendy policji w Kluczborku.

Zbadane zostanie, czy nie jest to ciecz łatwopalna i czy nie była to próba podpalenia.

XIV-wieczny Kościół Zbawiciela, stojący tuż przy rynku, to najstarszy zabytek w Kluczborku. Dlatego oprócz policjantów na oględzinach był konserwator zabytków. Straty wyceniono na kwotę 30 tysięcy złotych.

- To jest tylko wstępna wycena za naprawę okien witrażowych - zaznacza ks. Mateusz Łaciak, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kluczborku. - Do tego trzeba pokryć koszty naprawy zniszczonych drzwi do kościoła, do zakrystii oraz fragmentu elewacji.

Do aktu wandalizmu doszło w nocy z 21 na 22 maja. Zniszczenia w piątek rano zauważył proboszcz ewangelickiej parafii.

Jeżeli ktoś był świadkiem tego zajścia, proszony jest o kontakt z policją lub z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Kluczborku.

Sprawcom za niszczenie i uszkodzenia zabytku grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. W takich przypadkach sąd orzeka też na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Zabytków nawiązkę w wysokości do wartości zniszczonego zabytku oraz obowiązek przywrócenia stanu poprzedniego.

Kościół Zbawiciela - najstarszy zabytek w Kluczborku

Kościół Zbawiciela z Kluczborku zbudowany został z polnych kamieni (jedynie przy okna mury są z cegły).

Najstarszy zabytek w Kluczborku składa się z dwóch brył: prezbiterium zbudowane w stylu wczesnogotyckim datowane jest na XIII wiek, natomiast wieża w części zachodniej została dobudowana w XIV wieku.

Przy czym należy pamiętać, że w XIII i XIV stuleciu zbudowany został kościół murowany. Drewniana świątynia stała w Kluczborku już w XII wieku, kiedy założone zostało miasto.

Prawo lokacyjne na założenie osady na prawie niemieckim otrzymał w 1253 roku zakon krzyżowców. Właśnie od tego zakonu nowo założony gród otrzymał nazwę Cruceburg. Prawa miejskie nadano w roku 1274.

W XIV wieku w miejsce drewnianego wzniesiono murowany kościół Zbawiciela. Najstarsza wzmianka źródłowa o tej świątyni pochodzi z 1298 roku. Wtedy to książę Henryk IV Głogowski przekazał kościół pod patronat krzyżowców.

Zbudowany w średniowieczu wieku Kościół Zbawiciela był oczywiście początkowo świątynią katolicką. Dziesięć lat po wystąpieniu Marcina Lutra reformacja dotarła jednak także do Kluczborka. Dowodem tego było właśnie przejecie w 1527 roku kościoła farnego przez luteran.

Trwa głosowanie...

Jaki jest najcenniejszy zabytek w Kluczborku

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kluczbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto