Warto być najlepszym

Iwona Kłopocka
Damian Szymula (z lewej) i Darek Drosik z 4e II LO w Opolu gratulują sobie zdanej matury.
Damian Szymula (z lewej) i Darek Drosik z 4e II LO w Opolu gratulują sobie zdanej matury.
Wczoraj zostały ogłoszone pierwsze wyniki pisemnych matur w opolskich szkołach średnich. W II LO w Opolu nie było łez - wszyscy zdali.

W tym tygodniu rezultaty pisemnych egzaminów dojrzałości, które odbyły się 6 i 7 maja, poznają wszyscy maturzyści. Zaraz po tym rozpoczną się egzaminy ustne. Można do nich przystąpić nawet mając oblane oba pisemne. Natomiast piątki i szóstki na maturze zwalniają ze zdawania ustnego (tych, którzy mieli co najmniej czwórki na świadectwie w trzeciej i czwartej klasie), dlatego szkoły spieszą się z ocenianiem, by uczniowie jak najszybciej wiedzieli, co ich jeszcze na maturze czeka.

W opolskim II Liceum Ogólnokształcącym wczoraj świętowali i uczniowie, i nauczyciele. Do matury przystąpiło 407 uczniów. Wszyscy zdali, a średnia szkoły wyniosła 4,6. Z języka polskiego średnia ocena to prawie 4,8. Z matematyki - 4,7. Z geografii - którą w tym roku uczniowie po raz pierwszy mogli zdawać na maturze pisemnej - 4,5. Ponad 60 procent maturzystów zostało zwolnionych z ustnego polskiego. Dla wielu egzaminy już się w ogóle skończyły (dotyczy to posiadaczy certyfikatów językowych).
- To znakomite wyniki - mówiła z dumą Maria Romanowska, wicedyrektor II LO. - Wszystkie klasy osiągnęły średnią powyżej czterech. Jestem bardzo zbudowana ocenami, postawą i dojrzałością naszych uczniów. To efekt bardzo ciężkiej czteroletniej pracy.

Indywidualnych ocen z egzaminów od trzech lat nie ogłasza się na forum szkoły. Zazwyczaj klasy spotykają się z wychowawcami i ci wręczają im wyniki na karteczkach. W III LO dyskrecja jest tak daleko posunięta, że uczniowie po odbiór wyników zgłaszają się pojedynczo. W nyskim "Carolinum", gdzie wyniki podane zostaną dzisiaj ok. godz. 15, oceny będą wywieszone na ogólnodostępnych tablicach, ale nazwiska uczniów są zakodowane.
Wczoraj w opolskiej "dwójce" bohaterem dnia była klasa matematyczno-informatyczna, IV e, której uczniowie osiągnęli najlepsze wyniki. Maturę z polskiego napisali średnio na 5,3. Aż 19 osób (na 36 w klasie) dostało oceny celujące, a 12 - bardzo dobre. Jeszcze lepsze rezultaty uzyskali z matematyki. Napisali ją średnio na 5,5, zbierając 22 oceny celujące i 5 bardzo dobrych.
- Te wyniki chyba przeszły ich najśmielsze oczekiwania - mówiła Lidia Krysztof, wychowawczyni IV e. - To są bardzo mądre dzieci. Tak dobrej klasy jeszcze nigdy nie miałam. To ogromna przyjemność tym bardziej, że wydawało mi się, że wśród młodych zaczyna dominować przekonanie, że nie warto się uczyć. Moja klasa jest tego zaprzeczeniem. Oni wiedzą, że warto być najlepszym, bo od tego, co zainwestują w swoje głowy, zależy ich przyszłość.
- Żeby matematykę napisać na celująco, trzeba mieć wysoką kulturę matematyczną. Nie tylko dobrze rozwiązać zadania, ale jeszcze opatrzyć je bardzo dobrym komentarzem - ocenia Maria Romanowska, ucząca IV e matematyki. - Taką kulturę osiąga się wyłącznie rzetelną i ofiarną pracą przez wszystkie szkolne lata. U wielu uczniów widać ogromny rozwój. Niektórzy zaczynali od ocen dostatecznych w pierwszej klasie, by teraz maturę zdać na szóstkę. Bali się mnie, to prawda. Bali się nie przyjść na klasówkę, bali się ściągać. Nie bali się dyskutować, szukać, rozwiązywać zadania innymi sposobami. Jestem z nich bardzo zadowolona. Uważam, że są bardzo dobrze przygotowani do egzaminów wstępnych na wyższe uczelnie i myślę, że mnie nie zawiodą.
Bardzo dobrze wypadła pisemna matura także w III LO w Opolu. Średnia szkoły z siedmiu przedmiotów wyniosła 4,25. Najlepiej uczniowie napisali historię (4,6), matematykę i geografię (4,5). Nie powiodło się dwóm osobom - z biologii i niemieckiego.

Na czwórkę zdali pisemny egzamin dojrzałości uczniowie II LO w Kędzierzynie-Koźlu, którzy wyniki dostaną dzisiaj rano.
- To lepiej niż przed rokiem, kiedy średnia szkoły wyniosła 3,65 - powiedziała "NTO" Jadwiga Kuźbida, dyrektor szkoły. - Postęp cieszy, ale zawsze może być jeszcze lepiej.
Najlepiej w kędzierzyńskiej "dwójce" wypadł język niemiecki - średnia 4,85 - ale zdawało go siedmiu uczniów. Na 4,2 napisano chemię i historię. Średnia ocena z języka polskiego wyniosła 3,9.

W opolskim IV LO średnia z pisemnych wyniosła 3,44. Na 144 uczniów egzaminu nie zdało 9 uczniów.
- Statystycznie jesteśmy zadowoleni - powiedział "NTO" Adam Feusette, dyrektor szkoły. - Przykro nam z powodu indywidualnych porażek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska