Warto było walczyć o Opolskie - komentarz Bolesława Bezega, zastępcy redaktora naczelnego nto

Bolesław Bezeg
We wtorek, 10 stycznia 2022 roku, minęła 25 rocznica powołania Obywatelskiego Komitetu Obrony Opolszczyzny, znanego wkrótce potem jako OKOOP, który był niewatpliwie jednym z najpiękniejszych dowodów na istnienie na Śląsku czegoś, co później naukowcy i politycy zwykli nazywać społeczeństwem obywatelskim.

Przypomnijmy: w 1998 r. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców naszego województwa zaangażowało się czynnie w różnego rodzaju działania, których celem było przekonanie warszawskich władz do porzucenia pomysłu likwidacji Województwa Opolskiego.

Rok 1998 w naszym regionie (i nie tylko, bo przecież był i najazd Opolan na Warszawę i opolskie delegacje do Sejmu i ministerstw) przebiegał pod znakiem wieców, festynów, spotkań, delegacji, protestów, koncertów i wszelkich innych form aktywności społecznej, odbywających się pod wspólnym hasłem “Brońmy Swego Opolskiego”. Warto tu skromnie zauważyć, że w akcję tę zaangażowała się mocno ówczesna Redakcja nto, a praca jej ówczesnego rysownika Andrzeja Czyczyły stała się swoistym logiem społecznego zrywu i ostatecznie stała się inspiracją do ustawienia w 2000 r. Na opolskim placu Wolności pomnika upamiętniającego tamto zwycięstwo.
Zwycięstwo, bo dziś już z perspektywy ćwierćwiecza można obiektywnie ocenić skutki ówczesnych decyzji.

Nie sprawdziły się rozmaite czarne wizje snute przez zwolenników dwóch sąsiednich znacznie większych, a przez to silniejszych ekonomicznie śląskich województw. Opolszczyzna nie zbankrutowała, jej mieszkańcy nie przymierają głodem, a nawet relatywnie częściej niż zdarza się to w województwach ościennych, wracają po latach pracy za granicą w rodzinne strony.

Zwycięstwo, bo w rok po Powodzi Tysiąclecia, która ciężko doświadczyła mieszkańców naszego regionu, mieszkańcy o bardzo różnych korzeniach – Ślązacy z dziada, pradziada, potomkowie przesiedleńców z Kresów i przybyszy z innych regionów Polski, zbratali się we wspólnym pragnieniu i walce o jego realizację. Wspólnie obronili opolskie województwo i dali dowód siły opolskiej tożsamości.

Do tematu walki o ocalenie Województwa Opolskiego i skutków jego przetrwania będziemy wracać przez cały 2023 rok.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska