Warto tam być, nie tylko dla Heino

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Na wrocławskiej scenie zaprezentuje się około 30 zespołów, chórów, grup i solistów. Wśród nich nie zabraknie „Tworkauer Eiche”.
Na wrocławskiej scenie zaprezentuje się około 30 zespołów, chórów, grup i solistów. Wśród nich nie zabraknie „Tworkauer Eiche”.
Wydarzenie. Niemal na ostatni guzik został dopięty program IV Festiwalu Kultury Mniejszości Niemieckiej w Polsce. Przyjazd do wrocławskiej Hali Stulecia potwierdziło już około 3,5 tys. osób.

Najważniejsze kulturalne wydarzenie mniejszości niemieckiej w Polsce będzie miało miejsce 29 września. Ale już teraz trwają przygotowania i kolejne spotkania robocze. Jedno z nich odbyło się w poniedziałek.
Kto pamięta poprzedni festiwal w roku 2009, jest do dziś pod wrażeniem wypełnionej Hali Stulecia. Według różnych szacunków na widowni i dostawionych na parkiecie krzesłach zasiadło około 8 tysięcy osób. W tym roku nie powinno być gorzej.

- Do dnia imprezy zostało jeszcze sporo czasu, ale już dziś mamy potwierdzenie przyjazdu 24 autokarów z województwa śląskiego i 50 z Opolskiego, czyli ponad 3,5 tys. osób - mówi Monika Wittek odpowiedzialna za sprawy kultury w VdG. - Przypominam, że grupy zorganizowane z obu tych regionów prosimy o przekazanie informacji o wyjeździe do Wrocławia w swoich TSKN-ach. Grupy z pozostałych części Polski, z Niemiec i z innych krajów powinny się zgłaszać do VdG.

W Hali Stulecia na artystów i na publiczność czekać będzie 20 wolontariuszy gotowych służyć pomocą we wszystkich sprawach.
Spotkanie Niemców z całej Polski - zgodnie z tradycją - rozpocznie się we wrocławskiej katedrze mszą św. celebrowaną przez abpa Mariana Gołębiewskiego. Oprawę muzyczną stworzą chór Freund-schaft z Wałbrzycha oraz orkiestra z Kotulina.

Nad minutowym programem festiwalu czuwa kierownik artystyczny Aneta Lissy-Kluczny. Publiczność w Hali Stulecia spotka się przed 12.00. W południe - po odśpiewaniu hymnów niemieckiego, polskiego i zjednoczonej Europy - nastąpi część oficjalna, a w niej m.in. przemówienia zaproszonych gości, wręczenie odznaczeń itd.

- Program artystyczny rozpocznie się o 13.30 i będzie bardzo bogaty i napięty - mówi Aneta Lissy-Kluczny. - Do 18.00 na scenie pojawi się około 30 grup, zespołów śpiewaczych i tanecznych, chórów i solistów z różnych stron Polski. Wszyscy oni są żywym dowodem na kulturalne bogactwo środowiska mniejszości niemieckiej.

O 18.00 na scenie wystąpi gwiazda wieczoru - Heino - z zaplanowanym na godzinę recitalem.
Organizatorzy nie wykluczają uruchomienia w kuluarach hali także sceny alternatywnej dla tych, którzy chcą się pokazać, a zabrakło dla nich miejsca w oficjalnym programie festiwalu.

W czasie imprezy publiczność będzie miała też okazję uczestniczyć w panelu dyskusyjnym przygotowanym przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz obejrzeć około 20 wystaw zaproponowanych przez różne środowiska MN. Swój dorobek pokażą m.in. VdG i TSKN z okazji 20-lecia, Pro Liberis Silesia, Haus Schlesien, Związek Śląskich Rolników, Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa, DWPN, IfA, BJDM i Biblioteka Caritas. Związek Śląskich Kobiet ustawi stoiska z kołoczem. z

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska