Warunki na drogach. Intensywne opady śniegu paraliżują ruch. Kierowcy muszą szczególnie uważać!

Paweł Piątek
Dziś na drogach prawie całego kraju panują trudne warunki atmosferyczne. Opady śniegu powodują nie tylko słabszą widoczność, ale tworzą warunki na jezdni, które stanowią zagrożenie dla kierujących pojazdami, w tym także dla pieszych. Dlatego policjanci przypominają o ostrożnej jeździe, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Dziś na drogach prawie całego kraju panują trudne warunki atmosferyczne. Opady śniegu powodują nie tylko słabszą widoczność, ale tworzą warunki na jezdni, które stanowią zagrożenie dla kierujących pojazdami, w tym także dla pieszych. Dlatego policjanci przypominają o ostrożnej jeździe, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Facebook/KPPSP w Lubartowie
Dziś na drogach prawie całego kraju panują trudne warunki atmosferyczne. Opady śniegu powodują nie tylko słabszą widoczność, ale tworzą warunki na jezdni, które stanowią zagrożenie dla kierujących pojazdami, w tym także dla pieszych. Dlatego policjanci przypominają o ostrożnej jeździe, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Spis treści

Warunki na drogach. Główne drogi są przejezdne

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wszystkie drogi krajowe są przejezdne i pracuje na nich 2137 pojazdów zimowego utrzymania. Trudniejsza sytuacja panuje na lokalnych drogach gminnych.

Przejazd w 11 województwach utrudnia błoto pośniegowe i lokalne oblodzenie.

Niestety, spadająca wieczorem i w nocy temperatura może powodować lokalne oblodzenie, co będzie szczególnie niebezpieczne dla kierowców.

Warunki na drogach. Policja ostrzega i przypomina

Oczywiście przed podróżą przygotujmy odpowiednio nasz pojazd do drogi. Sprawdźmy m.in. działanie oświetlenia pojazdu, stan płynów eksploatacyjnych, a przede wszystkim ogumienia. Kilkuletnie opony ze zużytym bieżnikiem mogą znacząco wpłynąć na ewentualną drogę hamowania. Warto kontrolować ich stan, ponieważ to właśnie one „łączą” pojazd z nawierzchnią. Jeśli będą twarde, sparciałe i z wyglądu podobne do wyścigowych „slicków”, to nawet najnowsze, ceramiczne tarcze hamulcowe nie pomogą w zatrzymaniu pojazdu. Warto regularnie je zmieniać i kupować raczej nowe sztuki, zamiast używanych, które mogły już utracić swoje wartości, przewidziane przez producenta.

Przed ruszeniem w drogę powinniśmy odmrozić lub oczyścić wszystkie szyby, by zapewnić sobie maksimum widoczności. W przypadku gdy na samochodzie zalega warstwa śniegu, też musimy go usunąć. Ma to swoje bardzo praktyczne uzasadnienie, bo zalegający śnieg zasłaniać może reflektory lub kierunkowskazy, a ponadto przy pędzie wiatru, śnieg z samochodu spadnie na jezdnię doprowadzając do niebezpiecznych sytuacji.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na jeszcze jeden, często pomijany aspekt, a mianowicie korzystanie ze świateł dziennych podczas zmniejszonej przejrzystości w tym właśnie opadów śniegu. Większość nowoczesnych samochodów jest wyposażona w automatyczne włączanie świateł mijania, kiedy zapada zmierzch. Jednak podczas jazdy w ciągu dnia, kiedy pada śnieg, czujnik zmierzchu często nie zadziała. Wtedy pojazd ma najczęściej włączone jedynie przednie światła do jazdy dziennej. Znacząco obniża to widoczność takiego samochodu przez innych uczestników ruchu, zwłaszcza tych, poruszających się za nim. Dlatego też, kiedy pada śnieg, deszcz czy jest mgła, lub po prostu widoczność jest ograniczona, zwróćmy uwagę na włącznik świateł. Dla własnego bezpieczeństwa zmieńmy jego ustawienie z trybu automatycznego na tryb świateł mijania.

No i najważniejsze: przypominamy, że każdego użytkownika drogi obowiązują odpowiednie przepisy ruchu drogowego. Widząc jaka pogoda panuje za przednią szybą, zdejmijmy nogę z gazu i stosujmy się do ograniczeń prędkości. Warto utrzymywać bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu i nie trzymać się jego zderzaka, co niestety dość często możemy zauważyć nie tylko w mieście, ale nawet na drogach szybkiego ruchu. A tam prędkości są jeszcze wyższe, a co za tym idzie, droga hamowania dłuższa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Warunki na drogach. Intensywne opady śniegu paraliżują ruch. Kierowcy muszą szczególnie uważać! - Motofakty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska