Ważą się losy starego pałacu w Błotnicy Strzeleckiej

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
W czasach PRL-u w pałacu działał Uniwersytet Ludowy. Potem mieściła się tam świetlica wiejska i biblioteka. Dziś większość pomieszczeń pałacu stoi pusta.
W czasach PRL-u w pałacu działał Uniwersytet Ludowy. Potem mieściła się tam świetlica wiejska i biblioteka. Dziś większość pomieszczeń pałacu stoi pusta. Radosław Dimitrow
Burmistrz Tadeusz Goc proponuje sprzedaż obiektu. Część radnych jest temu przeciwna.

Propozycja sprzedaży XIX-wiecznego pałacu padła w ratuszu podczas wspólnej komisji z udziałem wszystkich radnych. Zdaniem burmistrza Tadeusza Goca, gmina nie ma i w najbliższych latach nie będzie mieć możliwości finansowych, by wyremontować ten obiekt. Jego zdaniem lepiej będzie jeśli samorząd poszuka dla niego prywatnego inwestora, który zdecyduje się go wyremontować.

- Na bazie doświadczeń, jakie zdobyliśmy podczas remontów innych zabytków szacujemy, że renowacja pałacu w Błotnicy będzie kosztować ok. 10 mln złotych - mówi Goc. - To suma, która jest poza zasięgiem gminy.

Pomysł ostro skrytykował Marek Zarębski, radny opozycji z klubu "Niezależnych". Jego zdaniem pałac w Błotnicy jest zbyt cennym zabytkiem, by gmina wystawiła go na sprzedaż.

- Można tam urządzić schronisko młodzieżowe, dom dla seniorów albo inną działalność, która będzie służyć mieszkańcom - uważa Zarębski. - Ale sprzedaż pałacu byłaby błędem.
Zarębski obawia się, że prywatny właściciel po zakupie zabytku i okolicznych gruntów mógłby zamknąć park dla mieszkańców. Goc w odpowiedzi przytoczył przykład pałacu w Izbicku, który został wyremontowany przez prywatnego inwestora.

- Dziś park przy pałacu w Izbicku jest otwarty dla ludzi, a sam obiekt funkcjonuje świetnie jako obiekt hotelowo-restauracyjny - tłumaczy. - Obiecywanie, że gmina może zrobić coś podobnego, jest mydleniem ludziom oczu. Niezależnie od tego Zarębski zaapelował do radnych, by wstrzymali się z decyzją. To od nich będzie ostatecznie zależeć, czy gmina wystawi nieruchomość na sprzedaż.

W czasach PRL-u w pałacu działał Uniwersytet Ludowy, który na przełomie lat 80. i 90. został zamknięty. Potem mieściła się tam świetlica wiejska i biblioteka. W porozumieniu z mieszkańcami gmina przeniosła obie te instytucje w inne miejsce. Obecnie większość pomieszczeń stoi pusta. Przypałacowy park w 2008 roku został natomiast bardzo poważnie zniszczony przez tornado.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska