Ważki z Opolszczyzny bez tajemnic w Muzeum Śląska Opolskiego [zdjęcia]

Anna Konopka
Anna Konopka
Wystawa "Ważki - zabójcy dwóch środowisk". Na zdjęciu Piotr Zabłocki i Michał Wolny z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.
Wystawa "Ważki - zabójcy dwóch środowisk". Na zdjęciu Piotr Zabłocki i Michał Wolny z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego. Anna Konopka
Od dzisiaj (20 kwietnia) w Muzeum Śląska Opolskiego oglądać można 139 wielkoformatowych fotografii ważek z komentarzami. Miłośnicy tych urokliwych owadów dowiedzą się wszystkiego o ich życiu.

Wystawa fotograficzna, którą od środy można zwiedzać w Opolu jest ekspozycją objazdową, która krąży po całej Opolszczyźnie. Zdjęcia ważek oglądali dotąd mieszkańcy Brzegu, Praszki, Góry Świętej Anny, a dotrze jeszcze do Prudnika, Kluczborka, Głubczyc.

Za powstanie koncepcji, scenariusza i projektu graficznego oraz zdjęć odpowiadają Michał Wolny i Piotr Zabłocki z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

- Prace są częścią dużego projektu badawczego, który prowadzimy od 2015 roku - mówi Michał Wolny z Działu Przyrody MŚO. - Prowadzimy badania nad ważkami z dużą intensywnością na całej Opolszczyźnie jeżdżąc w różne siedliska wodne i wykrywając ważki, jakie się tam znajdują. Na koncie mamy kilka sukcesów, m.in. udało nam się wykryć rzadkie ważki, które nie były stwierdzane od ponad 100 lat.

Uzupełnieniem projektu jest także wystawa stacjonarna w siedzibie MŚO na Górze Świętej Anny, z której można się m.in. dowiedzieć jak muzealnicy badają ważki.

Dlaczego ważki stały się tematem badań muzealników z Działu Przyrody opolskiego muzeum?

- Z wykształcenia jesteśmy biologami, nasze zainteresowania jeśli chodzi o przyrodę są wszechstronne, ale w 2008 roku pojawiła się publikacja dotycząca ważek z Polski, tzw. Atlas Rozmieszczenia Ważek Polski. Okazało się, że nasze województwo wypada dość słabo na tle innych, jeśli chodzi o rozpoznanie ważek, dlatego postanowiliśmy się zająć akurat tymi owadami - opowiada Michał Wolny. - Chcieliśmy się dowiedzieć, co u nas ciekawego żyje, potwierdzić to co występowało wcześniej i odkryć nowe gatunki.

Dodajmy, że w Polsce występuje 74 gatunków ważek, na Opolszczyźnie - 63.

- Ważki są drapieżnikami, zarówno w postaci larwalnej, jak i osobniki dorosłe. Dla człowieka ważki są o tyle "przydatne", że łapią nielubiane przez nas komary - dodaje z uśmiechem Michał Wolny.

Na ekspozycji w MŚO przy ul. św. Wojciecha można oglądać blisko 140 zdjęć ważek, które przyrodnicy fotografowali przez ostatnie kilka lat lata. Zdjęcia ważek wykonali także Dariusz Adamkiewicz, Krzysztof Jan Sapieha, Andrzej Kucharski.

- To bardzo piękne owady, ciekawie ubarwione w liczne modyfikacje kolorów. Ważki bardzo trudno do fotografować, są niezwykle szybkie i mają doskonały wzrok - wylicza.

Muzealnicy zapraszają także przedszkolaki i uczniów podstawówek na bezpłatne warsztaty „Niezwykłe ciało ważki” w dniach od 25 do 28 kwietnia, oraz 11 i 16 maja. Zapisy dla grup zorganizowanych pod nr tel. 77 443 17 61.

Każdy, kto odwiedzi ekspozycję dostanie bezpłatnie komiks "Cecylia poznaje ważek zwyczaje", którego bohaterami są oczywiście ważki. Ilustracje do publikacji wykonał Sławomir Kiełbus, ceniony rysownik.

Wystawa powstała w ramach projektu „Inwentaryzacje przyrodnicze kluczem do edukacji ekologicznej i ochrony bioróżnorodności w województwie opolskim” i została dofinansowana ze środków UE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska