Ważny dzień dla Zespołu Szkół w Wołczynie. Uczniowie podstawówki mają pracownię programistyczną, liceum rozszerza współpracę z politechniką

Milena Zatylna
Milena Zatylna
W Zespole Szkół w Wołczynie miały miejsce dwa ważne wydarzenia - otwarto pracownię programistyczno-robotyczną dla klas I-III szkoły podstawowej oraz podpisano umowę o objęciu patronatem klasy Ia LO przez Politechnikę Opolską.
W Zespole Szkół w Wołczynie miały miejsce dwa ważne wydarzenia - otwarto pracownię programistyczno-robotyczną dla klas I-III szkoły podstawowej oraz podpisano umowę o objęciu patronatem klasy Ia LO przez Politechnikę Opolską. Milena Zatylna
We wtorek (10 stycznia) w Zespole Szkół w Wołczynie miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Otwarta została pracownia programistyczno-robotyczna dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Natomiast klasa Ia Liceum Ogólnokształcącego została objęta patronatem Politechniki Opolskiej.

Pracownia programistyczno-robotyczna w Zespole Szkół w Wołczynie wyposażona została ze środków pozyskanych z Narodowego Programu Laboratoria Przyszłości. Na wyposażenie składają się m.in. roboty programowalne, takie jak np. ozoboty czy programowalne klocki Lego, a także podłoga multiaktywna, która pozwala sterować obrazem za pomocą ruchu specjalnego pisaka świetlnego i robota interaktywnego.

- Zależało nam bardzo, żeby już dzieci uczące się w klasach I-III mogły mieć lekcje prowadzone metodami nowatorskimi, nieszablonowymi i to się dzieje - mówiła Ewa Włos, dyrektorka ZS w Wołczynie. - Ważne jest dla nas, żeby już od samego początku rozwijać u naszych uczniów zainteresowania naukami ścisłymi, bo doskonale zdajemy sobie sprawę, jak są one ważne do zdobywania zawodów przyszłości.

Z nowo otwartej pracowni korzystają uczniowie pierwszego poziomu edukacji, czyli klas I-III.

- Kształcenie myślenia komputacyjnego, jako procesu znajdowania rozwiązań w różnych dziedzinach życia z wykorzystaniem narzędzi informatycznych, w naszym mniemaniu powinno się zaczynać już od najmłodszych lat - tłumaczył Mirosław Kelniarz, nauczyciel informatyki oraz koordynator szkolny Programu Laboratoria Przyszłości. - Tak właśnie staramy się pracować. Wbrew nazwie nie uczymy programować roboty, uczymy szukania rozwiązań, dzięki którym roboty będą wykonywać założenia uczniów.

W trakcie uroczystości uczniowie klas Ia i IIa pod przewodnictwem wychowawczyń Grażyny Mrozek i Małgorzaty Kiepury zaprezentowały możliwości pracowni, a także pokazały czego dotąd z dziedziny programowania zdążyły się nauczyć.

Następnie dyrektor Ewa Włos i Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej podpisali umowę o objęciu klasy Ia Liceum Ogólnokształcącego patronatem uczelni. W klasie tej 80 procent uczniów wybrało rozszerzony program nauki matematyki.

- Wydarzenie to uszczegóławia i zacieśnia naszą współpracę w zakresie kształcenia licealistów w obszarze nauk ścisłych, którą zapoczątkowaliśmy w 2009 roku - mówiła dyrektor szkoły. - Współpraca polega głównie na prowadzeniu przez pracowników uczelni wybranych zajęć dydaktycznych dla licealistów Zespołu Szkół, pomoc uczelni w planowaniu kariery zawodowej licealistów, bieżące uzyskiwanie informacji w dziedzinie nauki i techniki, a także odbywanie praktyk pedagogicznych, współudział w projektach o charakterze innowacyjnym i naukowym, organizowaniu wspólnych spotkań, szkoleń i seminariów.

- Mamy wydziały, gdzie matematyka jest dominująca, ale nie tylko - mówił Marcin Lorenc, rektor PO. - Współczesna nauka to interdyscyplinarność. Dzisiejsze czasy to automatyzacja, robotyzacja, digitalizacja. Zadajemy sobie pytanie, w którym miejscu jest człowiek. Czy człowiek będzie potrzebny do pracy? Tak, człowiek będzie cały czas w centrum. Jego zadania przechodzą w kierunku twórczego myślenia, a matematyka daje nam tę przestrzeń.

Na uroczystości byli także obecni m.in.: Michał Siek - Opolski Kurator Oświaty, burmistrz Wołczyna Jan Leszek Wiącek, wiceburmistrz Bogusław Adaszyński, przewodniczący Rady Miejskiej Waldemar Antkowiak i wiceprzewodniczący Jan Bartosiński.

W Zespole Szkół otwarto pracownię programistyczno-robotyczną. Szkoła zacieśniła też współpracę z Politechniką Opolską.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska