Ważny gazociąg na Opolszczyźnie ma pozwolenie na użytkowanie

Tomasz Wróblewski
Tomasz Wróblewski
Gazociąg z Tworogu w województwie śląskim do Kędzierzyna-Koźla wchodzący w skład Korytarza Północ-Południe otrzymał pozwolenie na użytkowanie wydane przez inspektorów z Opola i Katowic.

Trasa gazociągu o długości ponad 43 kilometrów, średnicy jednego metra i ciśnieniu 8,4 MPa przebiega przez teren dwóch województw: śląskiego i opolskiego.

Inwestycja ma na celu modernizację i rozbudowę systemu przesyłowego w południowo–zachodniej Polsce.

Sukcesywnie i terminowo oddajemy do użytkowania kolejne gazociągi Korytarza Północ-Południe. Zakończenie tej inwestycji, w tym węzła rozdzielczego w Tworogu, zwiększy przepustowość systemu przesyłowego w regionie, co wpłynie pozytywnie na dostępność gazu dla odbiorców – powiedział Artur Zawartko, wiceprezes Gaz-Systemu.

Na trasie gazociągu zostały wybudowane trzy zespoły zaporowo-upustowe: w Kędzierzynie-Koźlu, w Poniszowicach w gminie Rudziniec oraz w Gajowicach na terenie gminy Wielowieś. Wzdłuż całej trasy ułożono także linię światłowodową.

W trakcie budowy zastosowano nowoczesne metody bezwykopowe do pokonania 35 przeszkód terenowych.

Zrealizowano między innymi:

  • 2 przewierty pod Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą o długości 750 metrów oraz pod Kanałem Kędzierzyńskim o długości 760 metrów,
  • 8 mikrotunelingów, w tym pod autostradą A4 oraz liniami kolejowymi,
  • 25 przewiertów pod drogami oraz ciekami wodnymi.

W ramach tej inwestycji powstał duży węzeł gazowy w Tworogu wraz ze stacją systemową o przepustowości 200 tys. m3/h.

Gazociąg Tworóg–Kędzierzyn został połączony z niedawno oddanym gazociągiem Zdzieszowice–Kędzierzyn od strony zachodniej, a od wschodu będzie połączony z budowanym gazociągiem Tworóg – Tworzeń. Nowy gazociąg połączono także z istniejącą siecią gazociągów w tym rejonie.

Główną korzyścią rozbudowy sieci gazowej jest możliwość większego wykorzystania paliwa gazowego w regionie. Dodatkowo corocznie Gaz-System będzie odprowadzał podatek od nieruchomości w wysokości do 2 proc. wartości wybudowanej infrastruktury przesyłowej, zlokalizowanej na terenie danej gminy, który zostanie wykorzystany na potrzeby społeczności lokalnej - informuje Iwona Dominiak, rzecznik Gaz-Systemu.

Projekt uzyskał dofinansowanie z funduszy europejskich w wysokości ponad 140 milionów złotych.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska