Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważny rok w kontekście budowy obwodnicy w Brzegu. Jakie korzyści może przynieść ta inwestycja?

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Taki ruch jest w centrum Brzegu w godzinach szczytu. Obwodnica może znacząco odciążyć miasto.
Taki ruch jest w centrum Brzegu w godzinach szczytu. Obwodnica może znacząco odciążyć miasto. czytelnik
O budowie obwodnicy Brzegu mówi się już od wielu lat. Nigdy jednak ta inwestycja nie było tak bliska materializacji, jak obecnie. To może być największa inwestycja nie tylko w mieście, ale i w cały regionie. Brzeski Urząd Miasta zapowiada, że obecny rok przyniesie strategiczne decyzje w tej sprawie.

Droga krajowa nr 39 przebiega przez trzy województwa: dolnośląskie, opolskie i wielkopolskie. Pomysł budowy obwodnicy miasta powstał już wiele lat temu, jednak z uwagi na protesty wójta Skarbimierza Andrzeja Pulita, projekt cały czas oddalał się w czasie. Według włodarza gminy Skarbimierz najlepiej byłoby postawić na wariant IIb, jednak innego zdania jest inwestor optujący za wariantem 1d.

Warianty budowy obwodnicy.czytelnik

- Realizacja wariantu IIb zgodnie z korytarzem zgodnym z MPZP Gminy Skarbimierz wiązałaby się z bezpośrednią kolizją z terenami Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) Olszynka. Z doświadczeń GDDKiA w skali całego kraju wynika, że taka kolizja niejednokrotnie oznaczała liczne protesty dzierżawców i użytkowników ROD, dotyczące nie tylko terenu w kolizji bezpośredniej, ale również sąsiadującego z inwestycją - czytamy w komunikacie GDDKiA.

Ponadto według GDDKiA, wariant Id jest najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę kluczowy aspekt - odciążenie ruchu w mieście.

Wariant Id najkorzystniejszy według badań.czytelnik

Dla brzeżan to dobra informacja, ponieważ powstanie obwodnicy niesie ze sobą szereg długo wyczekiwanych korzyści dla miasta.

Odciążenie ruchu w centrum miasta

Budowa obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr 39 przede wszystkim zmniejszy natężenie ruchu, zwłaszcza w kontekście pojazdów tranzytowych, które mocno obciążają nawierzchnię, co przyczynia się do znacznego pogorszenia jej stanu.

Taki ruch jest w centrum Brzegu w godzinach szczytu. Obwodnica może znacząco odciążyć miasto.czytelnik

Niektóre drogi w mieście są w nienajlepszym stanie, natomiast przejazd takiej ilości pojazdów ciężarowych w trakcie dnia, jak również w nocy, zdecydowanie nie pomaga w utrzymaniu jej w dobrej kondycji.

Redukcja hałasu w mieście

Obwodnica Brzegu wraz z mostem przez rzekę Odrę skróci też czas podróży, poprawi przepustowość ulic i zredukuje hałas.

- Droga jest często zakorkowana od samego rana. Nawet późnym popołudniem ciężko otworzyć okno, bo ruch jest ogromny, zwłaszcza w ostatnich tygodniach. Obwodnica to od lat jedno z marzeń ludzi takich jak ja, którzy mieszkają praktycznie w centrum tranzytu. Nawet noce bywają hałaśliwe i nieraz człowieka wybudzi przejeżdżający TIR - mówi nam jeden z mieszkańców ul. Armii Krajowej w Brzegu.

Poprawa stanu powietrza

Wzmożony ruch samochodowy ma również niekorzystny wpływ na stan jakości powietrza. Należy pamiętać, że unoszące się pyły szkodzą nie tylko ludziom, ale i budynkom.

Zwłaszcza w dzisiejszych czasach warto dbać o jakość powietrza. Każde rozwiązanie, które pomoże w walce z zanieczyszczonym powietrzem jest na wagę złota.

Wzrost bezpieczeństwa

Najważniejszym plusem tej inwestycji jest jednak wzrost bezpieczeństwa, zarówno kierowców, jak i wszystkich mieszkańców miasta.

- Nowy most w Brzegu poprawi znacząco możliwości komunikacyjne, także w przypadku sytuacji awaryjnych. W 2010 roku, w trakcie powodzi istniało poważne zagrożenie zamknięcia mostu na Odrze w naszym mieście. Realizacja inwestycji pozwoliłaby więc uniknąć sytuacji z 1997 roku, kiedy to ewakuacja ludności była niemożliwa, właśnie z powodu jego zamknięcia - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta.

Warto podkreślić, że projekt realizowany ma być w ramach programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Wszystko wskazuje na to, że najbliższe miesiące będą kluczowe.

W naszej galerii możecie zobaczyć, jak obecnie wygląda centrum Brzegu w godzinach szczytu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na brzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto