WCM w Opolu, Szpital Wojewódzki i Prudnickie Centrum Medyczne zawyżały koszty zabiegów żołądka

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
W przypadku WCM i Szpitala Wojewódzkiego kontrole już się zakończyły ostatecznymi decyzjami. Świadczeniodawcy zostali zobowiązaniu do zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy. NFZ nałożył na nich także kary umowne. W przypadku szpitala w Prudniku (na zdjęciu) kontrola formalnie jeszcze trwa.
W przypadku WCM i Szpitala Wojewódzkiego kontrole już się zakończyły ostatecznymi decyzjami. Świadczeniodawcy zostali zobowiązaniu do zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy. NFZ nałożył na nich także kary umowne. W przypadku szpitala w Prudniku (na zdjęciu) kontrola formalnie jeszcze trwa. Archiwum
Zabiegi bariatryczne, czyli chirurgiczne leczenie chorobliwej otyłości znalazły się pod lupą kontrolerów NFZ. Trzy szpitale mają problemy.

Opolski Oddział NFZ skontrolował rozliczanie zabiegów bariatrycznych przez wszystkie trzy szpitale w województwie, które świadczą takie usługi (Wojewódzkie Centrum Medycznym, Szpital Wojewódzki oraz Prudnickie Centrum Medyczne).

- NFZ potwierdził nieprawidłowości, które dotyczyły niewłaściwego kodowania rzeczywiście wykonanych procedur, co powodowało zawyżone koszty rozliczeniowe - tłumaczy Barbara Pawlos, rzecznik Funduszu.

W przypadku WCM i Szpitala Wojewódzkiego kontrole już się zakończyły ostatecznymi decyzjami. Świadczeniodawcy zostali zobowiązaniu do zwrotu nienależnie pobranych pieniędzy. NFZ nałożył na nich także kary umowne.

W przypadku szpitala w Prudniku kontrola formalnie jeszcze trwa. W protokole końcowym NFZ zakwestionował jednak ponad 30 operacji bariatrycznych wykonanych w I połowie 2015 roku i zażądał zwrotu za nie ok. pół miliona złotych. Poza tym nałożył na szpital 100 tys. zł kary. Dla małej placówki to może być bolesny cios finansowy.

- Odwołaliśmy się do Narodowego Funduszu Zdrowia i czekamy na ostateczną decyzję - mówi Wiesława Gajewska, prezes Prudnickiego Centrum Medycznego, która kieruje placówką od miesiąca.

- Dopóki nie będzie ostatecznej decyzji, nie będę komentować jaki to może mieć wpływ na sytuację finansową szpitala.

W styczniu 2015 roku NFZ zmienił zasady rozliczania zabiegów bariatrycznych i zmniejszył o ponad połowę liczbę punktów rozliczeniowych za jeden zabieg chirurgicznego nałożenia specjalnej opaski na żołądek chorego na otyłość. Kontrolowane szpitale kwalifikowały jednak takie operacje do kategorii wyżej płatnych.

CZYTAJ Opolska służba zdrowia ma za mało pieniędzy. Sejmik województwa apeluje do premier Beaty Szydło

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska