We Wrocławiu powstanie budynek wyższy od Sky Towera? Jest zgoda na zespół czterech wieżowców

Michał Perzanowski
Michał Perzanowski
We Wrocławiu powstaną cztery drapacze chmur. Jeden z nich będzie wyższy od Sky Towera.
We Wrocławiu powstaną cztery drapacze chmur. Jeden z nich będzie wyższy od Sky Towera. Pawel Relikowski / Polska Press
Wysokość całkowita Sky Towera wynosi 212 metrów, co czyni go najwyższym budynkiem we Wrocławiu. Jednak wkrótce może powstać coś jeszcze wyższego. Jest zgoda na budowę zespołu czterech biurowców przy ulicy Fabrycznej 18 i 18A. Jeden z nich to 53-kondygnacyjny wieżowiec „A”, który ma osiągnąć 214,2 metrów wysokości.

Cztery wieżowce przy ulicy Fabrycznej

O powstaniu całego kompleksu budynków o wysokości ponad 100 metrów mówiło się już w 2021 roku. Potrzebne były jednak zmiany w projekcie. Zmniejszono planowaną wysokość trzeciego i czwartego wieżowca. Drugi z nich będzie nieco wyższy, natomiast budynek „A” o planowanej wysokości 214,2 metrów nie ulegnie zmianie.

OZ BUD Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe otrzymało 9 listopada pozwolenie na budowę. Inwestycja ma być zlokalizowana na działkach nr AR_1.1/88, AR_1.1/89, AR_1.1/5 (Obręb 026401_1.0028), przy ulicy Fabrycznej 18 i 18A. Spółka musiała dostać zgodę miejskich urzędników i Urzędu Lotnictwa Cywilnego z uwagi na dużą wysokość najwyższego z biurowców.

Na razie w tym miejscu znajdują się hale magazynowe, które – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego – zostaną rozebrane.

Na zespół czterech budynków biurowych z usługami złoży się:

  • 53-kondygnacyjny budynek „A” o wysokości 214,2 m,
  • 41-kondygnacyjny budynek „B” o wysokości 166,2 m,
  • 32-kondygnacyjny budynek „C” o wysokości 130,2 m,
  • 33-kondygnacyjny budynek „D” o wysokości 134,2 m.

Ponad 1600 miejsc parkingowych i „zielone” dachy

Według decyzji środowiskowej projektowane obiekty będą posiadały niezależny hol wejściowy z portiernią. Na pierwszej i drugiej kondygnacji nadziemnej zaplanowano usługi ogólnodostępne.

Części niższych obiektów będą posiadać na 5. poziomie „zielone” dachy z roślinnością i ogólnodostępnymi tarasami. We wstępnym projekcie znajdują się również tarasy w najwyższym punkcie budynków.

Inwestycja założy budowę podziemnego parkingu i naziemnych miejsc postojowych. Łącznie ma tu parkować nawet 1633 samochody.

Kiedy początek realizacji?

OZ BUD nie zamierza podawać sztywnej daty rozpoczęcia budowy z tego powodu, że nie chce samodzielnie podejmować się tego przedsięwzięcia. W związku z ogromnymi kosztami budowy spółka planuje znaleźć dodatkowych inwestorów.

Zespół wieżowców postanie tutaj:

W tym miejscu znajdują się obecnie hale magazynowe. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zostaną rozebrane.
W tym miejscu znajdują się obecnie hale magazynowe. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zostaną rozebrane. Google Earth
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: We Wrocławiu powstanie budynek wyższy od Sky Towera? Jest zgoda na zespół czterech wieżowców - Gazeta Wrocławska

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska