We wtorek 26 kwietnia promocja polsko-ukraińskiego tomiku poezji Harry'ego Dudy i aukcja na rzecz uchodźców

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
WBP
Spotkanie autorskie z Harrym Dudą i promocja jego polsko-ukraińskiej książki poetyckiej „Na oczach świata” („У світу на очах”) odbędzie się we wtorek, 26 kwietnia, w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

W spotkaniu weźmie udział tłumacz Wiktor Melnyk. W programie także aukcja charytatywna rysunków Ryszarda Drucha, specjalnie przybyłego na to spotkanie z USA.

Wydarzenie uświetni wykonanie przez Grzegorza Grunwalda „Pieśni do rosyjskich Matek” (słowa: Harry Duda, muzyka: Janusz Smulski z USA).

Będzie można kupić książkę wraz z autografem poety.

Całkowity dochód z aukcji oraz zysk ze sprzedaży książki poety przeznaczone będą na wsparcie uchodźców ukraińskich.

Harry Duda (ur. 1944), z wykształcenia polonista, poeta (debiut 1964), dziennikarz (debiut 1964) i publicysta (czasopisma i radio – przez 17 lat był współpracownikiem Radia Opole, obecnie współpracuje z radiem internetowym Radio Wisła w Seattle, WA, USA). Przez 25 lat wielokrotnie sekretarz i trzykrotnie prezes Oddziału Związku Literatów Polskich w Opolu; jeden z członków-założycieli Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach; wiceprezes dawnego Klubu Związków Twórczych w Opolu; twórca i realizator 20 tzw. plenerów poetyckich dla ochrony przyrody. Wydawca i redaktor ok. 80 zbiorów poetyckich Opolan, głównie w istniejącej niegdyś – założonej i prowadzonej przez niego społecznie – Oficynie Literackiej „Wers” oraz w innych wydawnictwach. Autor 57 książek (w tym współautor dwóch, autor wyborów poezji cudzej i antologii, jak też 27 zbiorów poezji własnej); autor lub współautor ok. 1300 audycji radiowych. Podejmowana tematyka publicystyczna: sprawy społeczne; filozofia medycyny, w tym etyka lekarska i ekologizm; gerontologia; ochrona przyrody; okazjonalnie krytyka literacka; upamiętnianie Zbrodni Katyńskiej (3 książki), ponadto autor aktów erekcyjnych dla Polskich Cmentarzy Wojennych w Katyniu i Miednoje w Rosji. Jako poeta uprawia głównie lirykę i bogatą twórczość para biblijną (ujęcia poetyckie – parafrazy – ksiąg Starego i Nowego Testamentu). Otrzymał wiele nagród literackich i innych (w tym Nagrodę im. Karola Miarki), jak też dwa dyplomy papieskie Jana Pawła II oraz liczne odznaczenia – m. in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Medal Komisji Edukacji Narodowej, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, tytuł Zasłużonego Obywatela Miasta Opola i odznakę „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”.

Wiktor Melnyk (ur. 1958), filolog (język i literatura ukraińska), poeta, powieściopisarz, krytyk literacki, dziennikarz, tłumacz. Od 1981 r. był korespondentem różnych gazet regionalnych i centralnych, m.in. gazety ogólnoukraińskiej „День” („Dzień”) i „Україна молода” („Ukraina młoda”). W 2015 r. zastępca redaktora naczelnego ogólnoukraińskiej gazety „Літературна Україна” („Literacka Ukraina”). W latach 2000-2003 był założycielem i redaktorem czasopisma literacko-artystycznego „Zhar”. Członek Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy (NZPU) od 1996 r. Od 2014 r. sekretarz NZPU, w latach 2016-2018 pierwszy zastępca przewodniczącego NZPU, od 2018 r. sekretarz NZPU. Autor 28 książek, w tym: 12 tomów poezji, noweli detektywistycznej, 3 książek literacko-krytycznych, a także zbiorów esejów, różnych prac dokumentalnych i publicystycznych. Autor tłumaczeń z 15 języków, w tym bułgarskiego, czeskiego, polskiego, chorwackiego, angielskiego, niemieckiego, szwedzkiego, duńskiego, łotewskiego, rumuńskiego (wszystkie tłumaczenia wykonywane są bezpośrednio z oryginałów). W osobnych wydaniach ukazało się 19 przetłumaczonych książek z różnych języków, w tym z polskiego na ukraiński – książki Marka Wawrzyńskiego, Michała Zabłockiego i Bożeny Boby-Dygi (ta ostatnia wraz ze współautorami). Laureat wielu nagród literackich za poezję, prozę, publicystykę. Wśród nich jest Nagroda Mykoły Tereszczenki, ktora została przyznana za mistrzowskie przekłady literackie poezji bułgarskiej.

Spotkanie odbędzie się w namiocie w ogrodzie WBP we wtorek, 26 kwietnia o godz. 17.
godz. 17:00
namiot w ogrodzie WBP

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska