Webinarium poświęcone pracy zdalnej organizuje WUP w Opolu

Materiał informacyjny Województwa Opolskiego
9 grudnia o godzinie 11.00 rozpocznie się, organizowane online, II Opolskie Forum Zawodowe pt. Po(d)łączeni – o pracy zdalnej w województwie opolskim.

OGLĄDAJ

Jest to z jednej strony kontynuacja wydarzenia zapoczątkowanego w ubiegłym roku, które było sposobem na wymianę doświadczeń w zakresie potrzeb pracodawców na rynku pracy, z drugiej natomiast konsekwencja dużego zainteresowania seminarium, które zorganizował WUP w Opolu we wrześniu br. gdzie omawiano m.in. kwestię pracy zdalnej.

II Opolskie Forum Zawodowe poświęcone będzie tylko pracy zdalnej i będzie miało dwie odsłony:

  • pierwszą: 9 grudnia 2020 r.
  • drugą: w pierwszym kwartale 2021 roku.

Na pierwszym spotkaniu gościć będziemy ekspertów, którzy przybliżą nam założenia pracy zdalnej, ale także wskażą zagrożenia z nią związane.

A w programie forum 9 grudnia:

  • Dr hab. Edyta Szafranek, zastępca dyrektora Urzędu Statystycznego w Opolu, zaprezentuje wyniki opolskich badań poświęconych wykorzystaniu pracy zdalnej. Częściowo powtórzone zostaną ustalenia z badania, jakie przeprowadził WUP w Opolu, nowością będą wyniki badania GUS. Dzięki temu dowiemy się, ile i jakie firmy w regionie aktualnie wykorzystują taką organizację pracy.
  • Dr Jolanta Maj opowie o samej idei pracy zdalnej - czym ona jest, jakie są jej rodzaje, kiedy się sprawdza, a kiedy jej wdrożenie nie jest dobrym rozwiązaniem.
  • Prof. SWPS Tomasz Grzyb (Uniwersytet Humanistycznospołeczny) przedstawi konsekwencje psychologiczno-społeczne pracy zdalnej. Pamiętajmy, że w trakcie obowiązującego reżimu sanitarnego praca zdalna jest w zasadzie koniecznością, co oznacza niejednokrotnie zawarcie kompromisu, a czasami zatarcie granicy między życiem prywatnym i zawodowym. W wystąpieniu profesora Grzyba będziemy mogli doszukać się mi.in kilku porad, jak organizować sobie czas i miejsce prac
  • Dr hab. Monika Gładoch, uznana radczyni prawna oraz doświadczona wykładowczyni akademicka, poprowadzi przez gąszcz przepisów i regulacji dotyczących pracy zdalnej w Polsce oraz podpowie, w jak najbardziej prawidłowy sposób rozwiązywać pojawiające się trudności i wątpliwości interpretacyjne w prawie pracy.
  • Przewodnicząca konwentu PUP w województwie opolskim Elżbieta Gabryś podpowie pracodawcom, w jaki sposób skutecznie aplikować o wparcie w ramach KFS, tak aby uniknąć najczęściej pojawiających się błędów. Krajowy Fundusz Szkoleniowy to oferowane przez powiatowe urzędu pracy bezzwrotne źródło środków na szkolenie pracowników. Forum będzie okazją, aby podsumować dotychczasowe wsparcie udzielone przedsiębiorcom, ale także wskazać zasady, na jakich będzie udzielane wsparcie w 2021 roku. Będzie też mowa o tym, w jaki sposób wykorzystać KFS do upowszechnienia i podniesienia jakości pracy zdalnej. Podane zostaną wyniki krótkiego sondażu przeprowadzonego wśród instytucji szkoleniowych w regionie oraz wśród pracowników PUP.

W trakcie trwania webinarium do dyspozycji słuchaczy będzie ekspert Okręgowego Inspektoratu Pracy w Opolu, Pan Grzegorz Czapla, który był też uczestnikiem wrześniowego seminarium (zobacz). Postara się on odpowiedzieć na pytania pracodawców i pracowników, którzy mają wątpliwości związane z świadczeniem pracy zdalnej.

Podczas forum będzie mowa nie tylko o teorii, ale przede wszystkim o praktyce, aby w tym trudnym dla nas wszystkich czasie ułatwić sobie pracę.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne II Opolskie Forum Zawodowe będzie miało charakter webinarium, co oznacza, że nasi goście będą prezentowali swoje wypowiedzi ze studia lub z innego dogodnego dla siebie miejsca.

Całość transmitowana będzie na żywo w Internecie, tak aby każdy mógł wziąć udział w spotkaniu.

Zapis spotkania oraz materiały informacyjne, które pojawią się w trakcie wystąpień dostępne będą również na stronie internetowej wydarzenia.

https://www.facebook.com/events/838910973565328/

Dodaj ogłoszenie