Według Zarmenu odbudowa pałacu w Kopicach nie ma sensu

Jarosław Staśkiewicz
Firma Hedar dopięła swego i ma już prawomocną koncesję na wydobywanie żwiru koło Kopic. To oznacza koniec odbudowy pałacu Schaffgotschów.

Regiopedia: Hrabina Joanna Schaffgotsch

- Wkrótce zaczniemy wydobycie na obszarze około 60 hektarów - mówi Henryk Łożyński, właściciel firmy z Łazisk Górnych. - Ale wiele osób, pytając mnie o pałac, dziwi się: W czym problem? Przecież za kilka lat po żwirowni pozostanie piękny akwen i będzie przyciągał turystów tak jak pałac.

Innego zdania są przedstawiciele innej górnośląskiej firmy - Zarmenu, który rok temu kupił ruiny pałacu wraz z parkiem. Szefowie firmy obiecali tu urządzić luksusowy ośrodek wypoczynkowy. Zarmen przystąpił nawet do odbudowy pałacu, ale po miesiącach sporów w marcu br. wszystkie prace stanęły.

Według Zarmenu wydobywanie żwiru w pobliskiej kopalni może spowodować wyschnięcie przypałacowego parku. - Każdy, kto ma trochę wyobraźni, albo kto widział tereny po takich kopalniach, wie, jak podobna działalność degraduje otoczenie - mówi Aneta Rokicka, zastępca dyrektora Zarmenu. - W takich warunkach inwestowanie w pałac nie ma sensu.

Co dalej? - Zabezpieczymy cały teren i pałac będzie sobie stał. Nie planujemy jego sprzedaży - mówi Rokicka.

- Zabytek został zabezpieczony w takim stopniu, że umożliwia to jego przetrwanie przez kilka lat - ocenia Iwona Solisz, wojewódzki konserwator zabytków w Opolu. - Ale to wciąż jest ruina i będzie ona podlegała niszczeniu i dewastacji. To są ostatnie lata, kiedy jest szansa na ratowanie pałacu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska