Weekend z kosmicznymi atrakcjami. Noc spadających gwiazd już 8 października 2023, potem Krwawy Księżyc i Orionidy. Czeka nas moc wrażeń

Emil Hoff
Emil Hoff
Wideo
od 16 lat
W najbliższy weekend, w niedzielę 8 października 2023, czekają nas kosmiczne atrakcje. Nadlatują Drakonidy! To będzie pierwsza, ale nie ostatnia, październikowa noc spadających gwiazd. Co więcej, w tym miesiącu czekają nas jeszcze dwa niezwykłe zjawiska astronomiczne: Krwawy Księżyc i przelot Orionidów. Na czym polegają? Kiedy je oglądać? Jak i gdzie najlepiej obserwować nocne niebo w Polsce? Zapraszamy do informatora.

Spis treści

Weekend ze spadającymi gwiazdami. Drakonidy już 8 października 2023

Droga Mleczna
Już w najbliższy weekend będziemy mogli obserwować na nocnym niebie niezwykłe zjawisko: przelot Drakonidów. Co więcej, niedługo nastąpi jeszcze druga noc spadających gwiazd, a nad Polską zaświeci Krwawy Księżyc. Na czym polegają te zjawiska, gdzie najlepiej je oglądać? Zapraszamy do przewodnika po astronomicznych cudach października. Photo by Mathew Schwartz on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Drakonidy to rój jasnych meteorów, którego przelot będzie widoczny na nocnym niebie już w najbliższy weekend, w niedzielę 8 października 2023. Początek widoczności Drakonidów nastąpi w piątek 6 października, co oznacza, że możecie spędzić cały weekend, wypatrując przelatujących meteorów.

Drakonidy to odłamki lodu i skał, ciągnące za kometą 21P/Giacobini-Zinner, która zbliża się do Ziemi co mniej więcej 6,6 roku. Biorą swą nazwę od gwiazdozbioru Smoka (łac. Draco), z którego pochodzą.

21P/Giacobini-Zinner, ciało macierzyste Drakonidów, to ciekawy przypadek komety, która została zbadana z bliska przez sondę kosmiczną. W 1985 r. sonda ICE przeleciała w odległości niecałych 8 tys. km (w skali kosmicznej to niedaleko) od jądra komety, wykonując pomiary jej głowy i warkocza.

Same Drakonidy to odłamki skał i lodu, widoczne na niebie co roku w pierwszej połowie października. Dawniej deszcz tych meteorów był wyjątkowo spektakularny, np. w 1933 r. obserwowano przelot średnio 350 meteorów na minutę. Dziś widocznych spadających gwiazd jest dużo mniej. W 2021 r. dało się zaobserwować ok. 5-10 meteorów na godzinę.

Zobaczcie na nagraniu, jak wyglądał przelot Drakonidów w 2021 r. z terenu Niemiec:

Krwawy Księżyc zaświeci w sobotę 28 października 2023

Drugim ciekawym zjawiskiem astronomicznym, które będzie można oglądać w październikowy weekend, jest tzw. Krwawy Księżyc. Choć brzmi to groźnie, chodzi po prostu o październikową pełnię, nazywaną także Księżycem Myśliwych.

Krwawy Księżyc to pełnia wyjątkowo jasna i długa. Jej kulminacja nastąpi w sobotę 28 października 2023 o godz. 22:24.

Pełnia zapewnia całkiem dobre światło i dawniej wykorzystywano tę noc do polowań, stąd nazwa Krwawy Księżyc lub Księżyc Myśliwych. Krwawy Księżyc to pierwsza pełnia po żniwach, na początku jesieni, gdy zwierzęta akurat tuczą się przed snem zimowym – trudno się dziwić, że nasi przodkowie chętnie ruszali na łowy w tę jasną noc.

Sylwetka człowieka na tle Drogi Mlecznej
Obserwacja zjawisk astronomicznych to coraz popularniejsza atrakcja. Niestety, miasta nie nadają się do obserwacji, dlatego wiele osób wyjeżdża do miejsc, gdzie nie ma zanieczyszczenia świetlnego, by cieszyć się niebiańskim spektaklem. Photo by Usukhbayar Gankhuyag on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: All inclusive w listopadzie 2023: oto 9 najtańszych kierunków. Tylko 1350 zł za tydzień wypoczynku. Niespodzianka na podium

Kosmiczne atrakcje w październiku 2023. Zobaczymy także Orionidy

W październiku czeka nas jeszcze jedna noc spadających gwiazd. Tuż po północy w niedzielę 22 października będzie można obserwować kolejny deszcze meteorów – przelot Orionidów. Ta grupa meteorów mknie za kometą Halleya z prędkością ok. 66 km na sekundę.

Zobaczcie na filmie, jak wyglądał przelot Orionidów w zeszłym roku:

Jak obserwować Drakonidy, Orionidy i Krwawy Księżyc?

Zjawiska astronomiczne, takie jak spadające gwiazdy, najlepiej obserwować w miejscach, gdzie nocne niebo jest bardzo ciemne i czyste. Wokół miast występuje tzw. zanieczyszczenie świetlne, które uniemożliwia wyraźną obserwację przelotu meteorów, dlatego miłośnicy kosmicznych atrakcji powinni wybrać się gdzieś za miasto, by móc cieszyć oczy niezwykłym widokiem.

Zapoznajcie się ze szczegółową mapą zanieczyszczenia świetlnego w Europie, by sprawdzić, gdzie w Polsce najlepiej obserwować nocne niebo.

W naszym kraju istnieje nawet kilka wydzielonych obszarów, na których nocne niebo jest prawnie chronione specjalnie po to, by można było obserwować gwiazdy.

W Polsce są dwa parki ciemnego nieba:

  • Izerski w Sudetach
  • i Bieszczadzki na Podkarpaciu,

A także kilka obszarów specjalnej ochrony przed zanieczyszczeniem świetlnym:

  • Izdebska Ostoja Ciemnego Nieba w Wielkopolsce
  • i obszary chronione Sopotnia Wielka oraz Palowice, oba w woj. śląskim.
Zachodzące słońce nad lasem
Gwiazdy najlepiej obserwować w miejscach mało zaludnionych - górach i lasach. Photo by Simon Wilkes on Unsplash, zdjęcie ilustracyjne

Czytaj też: Gdzie oglądać nocne niebo w Polsce? Tu zanieczyszczenie światłem jest najmniejsze

Przed nami kosmiczny weekend

Pogoda w niedzielę 8 października ma być całkiem dobra. Może warto wybrać się w ten weekend z drugą połówką lub nawet całą rodziną np. w Bieszczady, by obserwować spadające gwiazdy?

Jeśli zastanawiacie się, jakie jeszcze atrakcje oferuje Podkarpacie, mamy dla Was weekendowy przewodnik:
Nie tylko Bieszczady. TOP 29 atrakcji Podkarpacia, od „polskiego Hollywood”, przez sekretne tunele Hitlera, po nocleg w zamkowych komnatach

A może szukać pomysłów na wycieczki z dreszczykiem? Zajrzyjcie do naszej listy nawiedzonych miejsc na Podkarpaciu:
Nawiedzone Podkarpacie: tajemnicze miejsca, dziwaczne duchy. Kronikarz grzechów, Błękitna Markiza, świątynia słońca i inne niesamowitości

Źródło: skylive.com

Dodaj firmę
Logo firmy Polska Organizacja Turystyczna
Warszawa, Chałubińskiego 8
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska