Wegetarianizm - zalety i wady

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Moda na dietę wegetariańską chyba nigdy nie przeminie. Jej zwolennicy uważają, że jest zdrowsza od tradycyjnej. A przeciwnicy alarmują, iż nie dostarcza organizmowi potrzebnych składników pokarmowych.

Obrońcy diety, w której przeważają produkty roślinne, twierdzą, że pomaga ona zapobiegać takim schorzeniom jak otyłość, cukrzyca czy nowotwory układu pokarmowego. Wynika to z wysokiej zawartości błonnika w takim pożywieniu. Z kolei wyeliminowanie z diety tłuszczów zwierzęcych zapobiega podnoszeniu się poziomu złego cholesterolu we krwi. To z kolei broni przed rozwojem miażdżycy, a w dalszej konsekwencji - choroby wieńcowej.

- Ja nie pochwalam stosowania diety wegetariańskiej i na pewno ten pogląd podziela większość lekarzy, ponieważ organizmowi należy dostarczać różnorodne składniki pokarmowe, oczywiście z zachowaniem odpowiednich proporcji - mówi dr Danuta Henzler, specjalista chorób wewnętrznych i gastroenterolog, ordynator oddziału wewnętrznego B w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu. - Wegetarianizm to nie jest dieta fizjologiczna, zwłaszcza nie służy ona dzieciom i młodzieży, czyli młodym organizmom, które dopiero się rozwijają. Wegetarianie tłumaczą, że wyrównują u siebie niedobory białka poprzez jedzenie soi, ale to nie jest to samo co białko zwierzęce. Soja ma swoje zalety odżywcze, jednak nie jest w stanie całkowicie go zastąpić.

Ścisły wegetarianizm polega na ograniczaniu się tylko do warzyw i owoców. Dlatego niesie ze sobą znacznie większe ryzyko niedoboru takich witamin jak B12, B2, B6 i D oraz minerałów - szczególnie żelaza, wapnia i cynku. Występują one bowiem tylko w mięsie, mleku i jego przetworach. Wprawdzie niektóre z nich znajdują się także w roślinach, lecz tylko w śladowych ilościach. To może nie wystarczyć, aby organizm funkcjonował jak należy.

Na przykład witamina B12 występuje jedynie w soi. Witamina B2 - głównie w mleku i jego przetworach (jest jej niewiele tylko w brokułach). Witamina B6 jest obecna wyłącznie w rybach i mięsie.

- Z powodu niedoboru żelaza wegetarianom grozi niedokrwistość - ostrzega dr Henzler. - Żelazo pochodzące z pokarmów roślinnych też nie wystarcza. Poza tym człowiek o wiele wolniej je przyswaja niż z mięsa czy wątroby. Wielu wegetarian prędzej czy później trafia do szpitala z zaburzeniami przemiany materii i różnymi dolegliwościami przewodu pokarmowego. Cierpią też na niedobór wapnia, co negatywnie odbija się na układzie kostnym.

Zalety wegetarianizmu :

pomaga schudnąć, bo zawiera mniej kalorii
zapobiega wystąpieniu nadciśnienia tętniczego
stabilizuje poziom cholesterolu we krwi - z powodu wykluczenia tłuszczów zwierzęcych, chroni przed miażdżycą.

Wady:

może doprowadzić do anemii
grozi osteoporozą (skłonnością do złamań kości)
pozbawia organizm witamin z grupy B, które są odpowiedzialne m.in. za sprawne funkcjonowanie układu nerwowego
wywołuje schorzenia przewodu pokarmowego, m.in. zaburzenia motoryczne, które utrudniają przyswajanie pokarmu, a następnie wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska