Węgiel pierwszej potrzeby. Kiedy w Opolu ruszy sprzedaż taniego węgla?

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Jak udało nam się dowiedzieć, ECO planuje współpracę z prywatnymi właścicielami składów węgla z terenu Opola, których zadaniem ma być fizyczna sprzedaż i dowóz węgla.
Jak udało nam się dowiedzieć, ECO planuje współpracę z prywatnymi właścicielami składów węgla z terenu Opola, których zadaniem ma być fizyczna sprzedaż i dowóz węgla. Polska Press
Samorządy mają obowiązek zapewnić ciepło i energię dla mieszkańców – uważa rząd i przerzucił na wójtów, burmistrzów i prezydentów dystrybucję węgla. Sprawdziliśmy jak wyglądają w Opolu przygotowania do realizacji tego zadania.

Wiadomo już, że na terenie Opola zadanie sprzedaży taniego węgla zlecono Energetyce Cieplnej Opolszczyzny. To spółka zajmująca się wytwarzaniem, przesyłaniem, dystrybucją i sprzedażą energii cieplnej oraz elektrycznej.

- To właśnie z powodu tak dużego doświadczenia ECO i możliwości, jakich nie dysponuje żadna inna miejska spółka czy urząd miasta, postanowiliśmy zlecić jej te zadanie - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

Na razie brak konkretów

Choć gmina jest już przygotowana do zleconego zadania, czeka teraz na wprowadzenie zapowiadanej przez rząd ustawy. Dopiero wtedy poznamy datę rozpoczęcia dystrybucji taniego węgla w Opolu.

- Ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe jest w procesie legislacyjnym, ale ECO rozpoczęło już prace nad możliwymi wariantami redystrybucji węgla na terenie miasta Opola. Z uwagi na brak ostatecznych uregulowań prawnych jest za wcześnie, aby mówić o szczegółach - przyznaje Mirosław Romanowicz, członek zarządu ECO ds. operacyjnych.

Jak udało nam się jednak dowiedzieć, ECO planuje współpracę z prywatnymi właścicielami składów węgla z terenu Opola, których zadaniem ma być fizyczna sprzedaż i dowóz węgla.

Co mówi projekt ustawy odnośnie sprzedaży węgla przez samorządy?

20 października 2022 roku Sejm przegłosował ustawę dotyczącą zakupu paliwa stałego na preferencyjnych warunkach. Dzięki niej gospodarstwa domowe mogą zaopatrzyć się w tańszy węgiel na zimę. Rodziny korzystające z węgla, jako głównego źródła ciepła, będą miały możliwość zakupu tańszego opału w gwarantowanej cenie 2000 zł za tonę. Do dokonania zakupu opału w preferencyjnej cenie, będą uprawnione gospodarstwa domowe, które spełniają warunki uzyskania dodatku węglowego. Ustawodawcom zależy, żeby nowe przepisy jak najszybciej weszły w życie.

Gospodarstwo domowe będzie mogło skorzystać z zakupu węgla w preferencyjnej cenie, pod warunkiem, że źródło ogrzewania jest opalane węglem i zostało zgłoszone do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB).

Wg ustawy przegłosowanej przez Sejm gminy mają sprzedawać gospodarstwom domowym węgiel po cenie nie wyższej niż 2000 złotych brutto za tonę. Trzeba jednak pamiętać, że do tej kwoty nie są wliczone koszty transportu węgla z miejsca składowania w gminie do domu nabywcy opału. Warto też wiedzieć, że udział gmin w sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie jest dobrowolny.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska