Wesprzyj MOPR w Opolu i przekaż zbędne przedmioty

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
MOPR prowadzi zeszyt   telefonami opolan, potrzebujących różnych sprzętów. Kiedy zgłasza się darczyńca, pracownicy kontaktują ich ze sobą. Na zdjęciu: Małgorzata Kozak i Dorota Kula.
MOPR prowadzi zeszyt telefonami opolan, potrzebujących różnych sprzętów. Kiedy zgłasza się darczyńca, pracownicy kontaktują ich ze sobą. Na zdjęciu: Małgorzata Kozak i Dorota Kula. Sławomir Mielnik
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu zachęca do udziału w niekonwencjonalnych programach. Jedną z proponowanych form wsparcia potrzebujących jest przekazanie im rzeczy innym zbędnych.

W ramach niekonwencjonalnych form realizacji zadań pomocy społecznej na pierwszym miejscu stawiamy prowadzoną od wielu lat akcję "Podaruj" - mówi Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Opolu. W jej ramach MOPR uczestniczy w przekazywaniu mebli i różnego używanego sprzętu AGD przez mieszkańców Opola, którzy mają zbędne rzeczy, innym niezamożnym mieszkańcom, którzy ich potrzebują.

Sposób realizacji jest niezwykle prosty i nie generuje żadnych dodatkowych kosztów. Ponieważ MOPR nie ma miejsca, gdzie mógłby magazynować dary, w ośrodku prowadzi się zeszyt, w którym zapisywane są numery telefonów zgłaszających jakiś brak lub potrzebę. Kiedy zgłasza się odpowiedni darczyńca pracownicy kontaktują ich ze sobą. Zwykle kilka dni wystarczy, by kanapa, lodówka, pralka, biurko dla dzieci, telewizor, dziecięcy wózek lub nosidełko zmieniło właściciela. Lista rodzin potrzebujących różnych rzeczy przekracza obecnie pięćdziesiąt pozycji. Tylko w ubiegłym roku do opolskiego MOPR zgłosiło się ponad 60 darczyńców.

- Są to sprzęty zbyt kosztowne dla kogoś, kto żyje na poziomie minimum socjalnego - dodaje Małgorzata Kozak. - Przy tak niskich dochodach zwykle mają także zamkniętą drogę do zakupów na raty. Bardzo duże jest też zapotrzebowanie na biurka, zwłaszcza po wakacjach, gdy dzieci idą do szkoły, bo zdarza się, że w jednej wielodzietnej rodzinie potrzeba ich kilka. Jeśli sprzęt jest duży i ciężki, a nasz podopieczny nie jest w stanie sam zorganizować transportu, pracownik socjalny w tym pomaga, organizuje też wolontariuszy.
Kolejna akcja MOPR nosi nazwę "Darowizny". Biorą w niej udział mieszkańcy Opola, którzy mają chęć i potrzebę kupienia i ofiarowania czegoś komuś biednemu.

- Czasem tylko chcą przeznaczyć jakąś konkretną kwotę dla rodziny w potrzebie - przyznaje wicedyrektor MOPR - I dzwonią do nas, bo nie wiedzą, co ma być darem, ani dla kogo i proszą, by to ośrodek wskazał, kogo najlepiej obdarować. Najwięcej uczestników ta akcja ma przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Darem bywają zarówno słodycze pod choinkę, pomoce szkolne czy ubrania, jak i - zdarzyło się to w opolskim MOPR dwukrotnie - komputer dla dziecka. Nie możemy przyjmować od darczyńców pieniędzy na zakup prezentu, ale chętnie pośredniczymy w kontakcie ofiarodawców i obdarowanych.

W ubiegłym roku w ramach "Darowizny" przekazano łącznie prezenty wartości 9871 zł i 49 groszy. Przy czym w ramach tej wyceny mieszczą się tylko rzeczy nowe.
MOPR prowadzi także akcję "Paczka". - Nie należy jej mylić z ogólnopolską inicjatywą "Szlachetna Paczka", którą wszyscy znają. W naszej akcji najczęściej biorą udział nie osoby prywatne, ale różne wieksze i mniejsze firmy: zakłady fryzjerskie, kancelarie prawnicze czy inni prywatni przedsiębiorcy, którzy raz na jakiś czas, np. co kwartał lub kilka razy w roku decydują się wydać kilkaset złotych na rzecz naszych podopiecznych - dodaje Małgorzata Kozak. - My informujemy, na co w danym momencie jest największe zapotrzebowanie. Czasem są to środki czystości, czasem tornistry i zeszyty. Jesienią zwykle potrzebne są kołdry, poduszki i pościel. W tej akcji darczyńcy sami kupują rzeczy i przekazują do MOPR, który ewidencjonuje dary i przekazuje potrzebującym rodzinom. Dzięki temu, że wiemy, jakiej wartości pomoc, kto otrzymał, możemy to uwzględniać przy przekazywaniu dofinansowania osobom mającym dochody poniżej minimum socjalnego.

Z pewnością najłatwiejszą formą pomocy dla potrzebujących może być przekazanie używanej odzieży. MOPR wykłada używane ubrania w dwóch miejscach - w opolskiej siedzibie (patrz ramka obok) oraz w ośrodku readaptacji społecznej "Szansa" (Opole, ul. Małopolska 20a). Osoby w potrzebie nie muszą tam o odzież prosić. Same wybierają to, co jest im w danej chwili potrzebne. Przekazywane ubrania i pościel powinny być wyprane i w dobrym stanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska