Weterani wystąp!

Tomasz Gdula
Kilkudziesięciu emerytowanych żołnierzy spotkało się na uroczystości z okazji 20-lecia Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Kędzierzynie-Koźlu.

Na jubileusz zorganizowany w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Piramowicza przybyli byli oficerowie i podoficerowie garnizonu kozielskiego.
- Przez dwadzieścia lat naszej działalności wspomagaliśmy się wzajemnie - powiedział ppłk Stanisław Gwiżdż, prezes koła Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych w Kędzierzynie-Koźlu. - W tym czasie na wieczną służbę odeszło 46 naszych kolegów.
Głównym punktem uroczystości było wręczenie awansów i odznaczeń. Czterech weteranów otrzymało nadane przez ministra obrony narodowej nominacje na wyższe stopnie. Otrzymali je Mieczysław Felczar (pułkownik), Mieczysław Małysa (podpułkownik), Zbigniew Felczar (major) oraz Jan Pyzik (kapitan). Kilkudziesięciu emerytowanych żołnierzy odebrało też jubileuszowe medale i dyplomy.

- Od czasu likwidacji jednostki wojskowej w naszym mieście spotykamy się raz na kwartał w Wojskowej Komendzie Uzupełnień - mówi sierż. Krzysztof Bartosiewicz. - To przykre, ale chociaż w taki sposób chcemy podkreślać naszą trwałą więź z wojskiem.
Byli wojskowi żywo interesują się sprawami armii i zachodzącymi w niej zmianami.

- To zupełnie inne wojsko niż to, w którym służyłem jeszcze 12 lat temu - uważa st. chor. Czesław Lewandowicz. - Dostrzegam wiele zmian na lepsze, ale boli mnie, że armia jest wciąż słabo wyposażona, zaś żołnierze otrzymują tak niskie uposażenia.
Obecny na jubileuszu poseł Kazimierz Pietrzyk wręczył weteranom obywatelski projekt ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych i ich rodzin, prosząc o jego wnikliwą analizę i przekazanie wszelkich uwag o zapisach dokumentu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska