Weź apteczkę na wakacje

fot. sxc.hu
fot. sxc.hu
Przed wyjazdem zapakuj do niej podstawowe leki i środki opatrunkowe. Do wakacyjnej apteczki powinniśmy też włożyć leki na zbicie gorączki np. paracetamol, coś od bólu gardła np. septolete, cholinex.

Pod lupą

Pod lupą

Co zabrać na ewentualne rany i skaleczenia:

woda utleniona, spirytus salicylowy, jodyna, rivanol lub kilka jałowych saszetek leco - działają odkażająco
altacet - na obrzęki, stłuczenia i skręcenia stawów
2 wąskie i 2 szerokie bandaże bawełniane, 2 bandaże elastyczne
plaster na rolce
2 opakowania plastrów z opatrunkami różnej wielkości, np. hansaplast chroniący przed brudem i wodą, viscoplast z hypoalergicznym opatrunkiem, inadine - nieprzywierający do rany, z jodyną, compeed - na pęcherze lub odciski.

W podróży, jeśli ktoś źle znosi jazdę samochodem, autobusem czy lot samolotem, najczęściej są nam potrzebne specyfiki na chorobę lokomocyjną - wylicza Marek Tomków, farmaceuta z Kluczborka.

- Takich leków bez recepty jest spory wybór. Może to być np. avioplant, aviomarin, locomotiv czy cocculine. Często wyjazdy oznaczają zmianę wody oraz sposobu odżywiania. Dlatego warto mieć przy sobie któryś z preparatów przeciwko biegunce. Może to być smecta, węgiel, a w przypadku wyjazdu w tropiki przydadzą się jeszcze silniejsze środki: loperamid lub imodium.

Do wakacyjnej apteczki powinniśmy też włożyć leki na zbicie gorączki np. paracetamol, coś od bólu gardła np. septolete, cholinex. Bywa również, że zmiana sposobu odżywiania może wywołać problemy trawienne w postaci uciążliwych zaparć, więc warto wtedy mieć lekki, ziołowy preparat przeczyszczający, np. senefol, czy normosan.

W takich sytuacjach warto też zadbać, by w naszym menu było sporo błonnika, który występuje m.in. w owocach, warzywach i pełnoziarnistym pieczywie. Trzeba też pić co najmniej 2 litry płynów dziennie.

- Pamiętajmy, żeby zabrać na urlop leki, które zażywamy stale - przypomina Marek Tomków. - Dotyczy to np. specyfików na nadciśnienie, astmę czy cukrzycę. Należy przygotować ich taki zapas, by w trakcie pobytu nad morzem, w górach, a zwłaszcza za granicą, nie być zmuszonym do szukania lekarza, który może nam wystawić receptę.

Liczmy się też z tym, że wypisanie recepty za granicą może być odpłatne.
Apteczkę najlepiej podzielmy na dwie części. Do pierwszej włóżmy leki, a do drugiej - materiały opatrunkowe. Pilnujmy, żeby apteczka leżała w miejscu suchym, a nie wilgotnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska