Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rowerowa Masa Krytyczna w Opolu

Sławek Szota
Sławek Szota
Rowerzyści spotykają się by poczuć siłę wspólnoty,  by przypomnieć o swoim istnieniu i potrzebach.
Rowerzyści spotykają się by poczuć siłę wspólnoty, by przypomnieć o swoim istnieniu i potrzebach.
Wielkimi krokami zbliża się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, zwany również Tygodniem Mobilności. Potrwa on od niedzieli 16 do soboty 22 września. Właściwie można by się spierać czy "Tydzień Mobilności" nadchodzi, nadjeżdża miejską komunikacją czy na rowerze...

Rowerzyści startują z "Masą Krytyczną", czyli pokojową manifestacją, z placu Wolności, w niedzielę 16 września o godzinie16.00.
Imprezę zgłosił i poprowadzi Opolski Klub Turystyki Rowerowej Rajder. Możemy się spodziewać pomocy ze strony policji i straży miejskiej, których patrole mają zabezpieczyć cyklistów przed niezbyt mądrymi zachowaniami kierowców.
Masa krytyczna w Opolu - trasa:
Start 1. Plac Wolności - 2. Ozimska - 3. Kołłątaja - 4. Kościuszki - 5. Reymonta - 6.Żeromskiego - 7. Oleska - 8. Sienkiewicza - 9. Sądowa - 10. Plac Konstytucji 3 Maja - 11. Książąt Opolskich - 12. Katedralna - 13. Szpitalna - 14. Zamkowa - 15. Plac Wolności -zakończenie.
Mamy nadzieję, że pogoda dopisze, a Masa krytyczna będzie jak zawsze okazją do zobaczenia się... w takiej masie :)
Do ujrzenia ilu nas jest, i jaką siłę stanowimy. Bo tak na co dzień, to przemykamy gdzieś pojedynczo, rzadziej w dwójkę, a całkiem sporadycznie kilkuosobowymi grupkami.
Przejazd zazwyczaj gromadzi (w zależności od pogody) od 100 do 200 miłośników rowerów. Kto wie, może w najbliższą niedzielę padnie rekord?
Warto wziąć udział w imprezie, by swą obecnością utwierdzić Władze Naszego Miasta w przekonaniu, że kasa wydana na dobrą infrastrukturę rowerową, nie jest groszem zmarnowanym. A choć dzieje się ostatnio dużo dobrego  to wiadomo, że mogłoby się dziać więcej.
Od poprzedniej Masy Krytycznej w Opolu, czyli od września 2011 roku:
- Dokończono i oficjalnie oddano do użytku drogę pieszo-rowerową wzdłuż Młynówki. Ma być tam wykonany jeszcze przejazd rowerowy przez ulicę Korfantego.- Wykonano drogę rowerową i remont chodnika przy Sosnkowskiego od Rzeszowskiej do Małopolskiej.- Pojawił się 300 metrowy "łącznik" dzięki któremu z centrum miasta możemy dojechać aż do Groszowic, Grotowic a przez las do Kosorowic i Walidróg. (z Kosorowic można spokojnymi drogami do Kamienia Śląskiego i dalej - zobacz: Nowa trasa rowerowa w Opolu- To tu, to tam coś obniżono, coś dołożono,coś zaokrąglono, tworząc lepsze warunki do jazdy rowerem (np wzdłuż ulicy Ozimskiej, Witosa, przy Luboszyckiej)Zobacz: Najkrótsza ścieżka rowerowa Opola oraz Trakt bolkowski. Przepust deszczowy został wyrównany- W Opolu został powołany "oficer rowerowy" (taka dziwna nazwa z angielskiego), czyli człowiek od dróg, dróżek i ścieżek.- Na Pasiece dogoniliśmy już Europę Zachodnią, a nawet Czechów,Gdańsk, Wrocław, Kraków, Brzeg i Skorogoszcz. Teraz nie musimy już im zazdrościć. Też mamy ulice jednokierunkowe dla samochodów, na których rowerzyści mogą poruszać się "w obu smerzech" (w obu kierunkach, jak mówią w Czechach).
Warto przypomnieć niektóre ubiegłoroczne zmiany w prawie
Możemy jechać w parze, jeden obok drugiego, jeżeli nie przeszkadza to innym użytkownikom drogi. Tu mała uwaga techniczna - tak jeździć wypada na drogach mało uczęszczanych, z dobrą widocznością np: na wsi, wśród pól, gdzie z daleka widać czy coś nie nadjeżdża. W mieście lepiej tego nie próbować. Tak samo na krętej drodze prowadzącej przez las (np z Dębskiej Kuźni do Niwek) - Jest to niebezpieczne dla cyklistów i mocno stresujące dla kierowców.
Na przejeździe dla rowerów mamy pierwszeństwo - tak samo jak na pasach pierwszeństwo mają piesi. I tu kolejna uwaga techniczna - zachowajmy zdrowy rozsądek. No i  "zasadę ograniczonego zaufania". A dzięki nim życie i zdrowie. Bezmyślne wpadanie na przejazd rowerowy może być, że tak powiem, niezdrowe.
Zmiana w prawie o ruchu drogowym nie zmienia zasad fizyki- nadal rozpędzone auto nie stanie w miejscu. Nic się również nie zmieniło, jeżeli chodzi o materiały z których samochody są wykonywane. Auta składają się głównie z twardej stali, a rowerzysta przede wszystkim z ...wody. Nic więc dziwnego, że po bezpośredniej konfrontacji z cyklisty pozostaje często ... "mokra plama" :(
A tego nie chcemy, prawda? 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Transport ogromnego generatora ulicami Grudziądza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rowerowa Masa Krytyczna w Opolu - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na opole.naszemiasto.pl Nasze Miasto