Wiadomo, kto leżał w masowej mogile w Fosowskiem

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
O masowej mogile w Fosowskiem wiadomo było dotąd bardzo niewiele. Wiele wskazuje na to, że pochowani zostali tutaj niemieccy jeńcy transportowani na wschód Rosji.
O masowej mogile w Fosowskiem wiadomo było dotąd bardzo niewiele. Wiele wskazuje na to, że pochowani zostali tutaj niemieccy jeńcy transportowani na wschód Rosji. Piotr Smykała
Kolejna ekshumacja na Opolszczyźnie. Tym razem w Fosowskiem archeolodzy odkryli szczątki 40 jeńców wojennych.

Prace ekshumacyjne przeprowadzili archeolodzy z Niemieckiego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi. Zajęli się wyjaśnieniem pochodzenia osób, które podczas II wojny światowej spoczęły w zbiorowej mogile na cmentarzu w Fosowskiem (powiat strzelecki).

- Nie było wiadomo ani kto tam leży, ani ile osób zostało tam pochowanych - mówi Andrzej Latusek, odpowiedzialny za ekshumację. - Takie sprawy są zazwyczaj opisane w miejscowych księgach parafialnych lub powszechnie znane mieszkańcom. Ale w tym przypadku było inaczej. Ludzie, których pytaliśmy o ten grób, nie byli także w stanie powiedzieć, kto odpowiadał za pochówek.

W mogile mierzącej 2 na 14 metrów pochowanych było łącznie 40 zmarłych. Ciała ułożono w dwóch warstwach - pierwsze osoby zostały pochowane w drewnianych skrzyniach. Na nie rzucano kolejne zwłoki. Podczas ekshumacji przy zmarłych znaleziono fragment fajki, kilka guzików z niemieckich mundurów i jeden guzik z munduru węgierskiego.

- Wiele wskazuje na to, że byli to niemieccy jeńcy wojenni, którzy w marcu 1945 roku zostali stłoczeni w wagonach, by ich wywieźć na wschód Rosji - uważa Andrzej Latusek. - Ci, którzy zmarli podczas tego transportu, zostali wyrzuceni z wagonów na stacji kolejowej w Fosowskiem i pochowani na pobliskim cmentarzu.

Najmłodsi jeńcy mieli ok. 20 lat. Wiek najstarszych oszacowano na ok. 60. Wielu z nich pochowano dosłownie w samej bieliźnie.

- Ubrania i buty mogły być im zdjęte przez innych jeńców, którzy jechali tym samym transportem - przypuszcza Piotr Smykała, znawca lokalnej historii. - Obuwie i odzież były przecież w tamtej sytuacji bardzo cenne.

Ekshumowane szczątki zostaną złożone do grobu na cmentarzu niemieckim pod Wrocławiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska