Wiadukt kolejowy nad ulicą Krapkowicką do przebudowy. Opole zawrze porozumienie ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Wiadukt kolejowy nad ul. Krapkowicką w Opolu ma być przebudowany
Wiadukt kolejowy nad ul. Krapkowicką w Opolu ma być przebudowany Mat. UM Opole
Wąski przejazd pod torami nad ul. Krapkowicką to zmora kierowców. To ma się zmienić. Opole ma podpisać porozumienie ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie przebudowy obiektu. Ma tam być szerzej i bezpieczniej.

Wiadukt nad ul. Krapkowicką jest owiany złą sławą. W przeszłości dochodziło tu do tragicznych wypadków, jak ten z września 1991 roku, kiedy ciężarówka wioząca żołnierzy do koszar nie zmieściła się pod konstrukcją. Wiadukt ściął pakę, zginęli ci, co na niej jechali.

Przestrzeń pomiędzy torami a jezdnią ma ledwie 2,2 metra. Do tego sam przejazd jest na tyle wąski, że mieści się tam tylko jeden pojazd. Pierwszeństwo mają ci, co jadą ul. Krapkowicką od strony ul. Spychalskiego. Kierowcy poruszający się w stronę przeciwną nie raz muszą czekać i tworzą się tam korki.

Na początku 2019 roku Miejski Zarząd Dróg zlecił wykonanie dokumentacji przebudowy konstrukcji. Chodziło o poszerzenie przejazdu do 7,5 metra oraz zwiększenie przestrzeni pomiędzy jezdnią a torami do 4 metrów. Kolejnym krokiem miało być nawiązanie współpracy ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe w sprawie realizacji tego zadania.

Porozumienie Opola z PKP PLK w sprawie wiaduktu nad ul. Krapkowicką

Prezydent Arkadiusz Wiśniewski informuje, że porozumienie w tej sprawie ma być wkrótce podpisane. - Nastąpiło to po długich i trudnych rozmowach - przyznaje.

Arkadiusz Wiśniewski wskazuje, że inwestycja powinna być zrealizowana w ciągu trzech lat. Wynika to z faktu, że PKP PLK będzie w tym czasie przebudowywać linię kolejową pomiędzy stacjami Opole Groszowice - Opole Zachodnie. W ramach tych prac powstać ma m.in. nowy most nad Odrą. Spółka kolejowa jest jeszcze przed wyłonieniem wykonawcy tej inwestycji, szacunkowy czas realizacji to właśnie trzy lata.

Prezydent Opola informuje, że szacunkowy koszt przebudowy samego wiaduktu nad ul. Krapkowicką to 15 mln zł. Około 10 mln zł z tej kwoty pokryć ma miasto, pozostałych 5 mln zł zapłacić ma PKP PLK.

Autobusem MZK w okolicę Wyspy Bolko

Przebudowa wiaduktu umożliwi płynniejszy ruch w stronę miasta. Arkadiusz Wiśniewski zapowiada, że jej owocem będzie też puszczenie ul. Krapkowicką miejskich autobusów, które mogłyby dowozić pasażerów bliżej Wyspy Bolko.

Małgorzata Stelnicka, wiceprezydent Opola, zaznacza, że przebudowie wiaduktu towarzyszyć będzie modernizacja samej ul. Krapkowickiej. Ma być poszerzona do 6 metrów.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska