Wiceminister, czyli zwiastun dobrych wieści

Edyta Hanszke
- Państwo musi mieć zaufanie do obywateli, czyli przedsiębiorców także - mówił wiceminister do opolan. (fot. archiwum)
- Państwo musi mieć zaufanie do obywateli, czyli przedsiębiorców także - mówił wiceminister do opolan. (fot. archiwum)
- Zrobiliśmy wiele, aby usprawnić funkcjonowanie polskich firm, a mamy jeszcze ambitniejsze plany - mówi Adam Szejnfeld.

Wiceminister gospodarkina ubiegłotygodniowym spotkaniu w Opolu zapewniał, że wiele zmieniło się na dobre w przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej:

- Firmy mogą rozliczać się między sobą w dowolnej walucie, mimo że Polska nie jest jeszcze w strefie euro. Kiedyś potrzebne było do tego pozwolenie dewizowe od prezesa NBP.

- Wprowadzono zasadę domniemania niewinności podatnika. Dotychczas było tak, że jeśli urzędnik skarbowy podejrzewał, że podatnik dopuścił się przestępstwa, to mógł zająć jego majątek na poczet wynagrodzenia strat Skarbowi Państwa aż do zakończenia postępowania, a że te ciągnęły się latami, to bywało, że biznesmeni, nawet oczyszczeni z zarzutów, nie mogli już wrócić do działalności, bo nie mieli za co. Teraz jeśli wystąpi podejrzenie, że doszło do naruszenia prawa, obywatel nie będzie ponosił negatywnych konsekwencji, dopóki nie zapadnie ostateczna decyzja albo prawomocne orzeczenie sądu.

- Zmieniono organizację kodeksu spółek handlowych. Dotychczas był obowiązek przekształcania się w takie spółki firm, które się rozrosły. Obecnie jest zachęta w postaci radykalnego obniżenia kosztu ich założenia. - I warto to robić, bo są to przecież wyżej rozwinięte elementy gospodarki - uzasadniał gość.

- Są nowe zasady kontroli skarbowej: na 7 dni przed rozpoczęciem urząd musi poinformować przedsiębiorcę, a w momencie rozpoczęcia poinformować o jego prawach; jeśli przedsiębiorca zgłosi sprzeciw, to kontrola musi zostać zawieszona; a jeżeli instytucja kontrolująca robi to ze złamaniem prawa, to kontrola traci ważność.

Adam Szejnfeld poinformował też o pracach nad kolejnymi przepisami:

- projektem ustawy o odpowiedzialności urzędniczej za podejmowane decyzje,

- ustawą zmieniąjącą ustawę o gwarancjach Skarbu Państwa i Banku Gospodarstwa Krajowego (też udziela gwarancji), które mają sprawić, że będzie o 60 mld zł więcej na poręczenia dla firm,

- ustawą o uldze inwestycyjnej, która pozwoli firmom na jednorazową amortyzację kosztów inwestycyjnych do 400 tys. euro, czyli odliczenie ich,

- krokiem kolejnym po wprowadzeniu zasady „jednego okienka” będzie zasada „zero okienka”, a więc pełna obsługa obywateli drogą elektroniczną bez konieczności odwiedzania urzędów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska