Wiceszefowa KE Vera Jourova: Chcę chronić sędziów przed kampanią przeciwko nim

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
28.01.2020 warszawa wizyta very jourovej wiceprzewodniczacej komisji europejskiejn/z spotkanie z marszalek sejmufot. adam jankowski / polska press
28.01.2020 warszawa wizyta very jourovej wiceprzewodniczacej komisji europejskiejn/z spotkanie z marszalek sejmufot. adam jankowski / polska press brak
Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova spotyka się dziś z m.in. marszałek Sejmu Elżbietą Witek, marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro i prezesem TK Julią Przyłębską.

Komisarz ds. praworządności Vera Jourova przyleciała wczoraj do Polski na obchody wyzwolenia obozu w Auschwitz. Dziś natomiast spotka się z czołowym przedstawicielami polskiej polityki i wymiaru sprawiedliwości, aby rozmawiać o naszym sądownictwie.

Jourova o 9.00 spotkała się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. Przed spotkaniem z marszałkiem Sejmu Jourva mówiła, że „chce otworzyć nowy rozdział dialogu pomiędzy polskimi władzami a Komisją Europejską”. - Mam duże oczekiwania, że zrozumiem lepiej sytuację w Polsce. Postrzegam to jako dobry start do otwarcia dialogu w poszukiwaniu długofalowych rozwiązań – wyjaśniała.

Z kolei po spotkaniu z rzecznikiem praw obywatelskich Adamem Bodnarem Vera Jourowa podkreśliła, że chciałaby zrobić więcej, aby „ochronić sędziów przed kampanią przeciwko nim”. - Ponieważ to nie jest atmosfera, w której sędziowie mogą wykonywać swoją wymagającą pracę" – mówiła.

- Mam instrumenty, które mogą pomóc sędziom w państwach członkowskich pracować w warunkach, które szanują ich pracę – odpowiedziała, zapytana, jak chce chronić sędziów.

Dodała, że „kampania przeciwko sędziom jest czymś bardzo szkodliwym”.

Cel swojej wizyty w Polsce Jourova określiła jako zebranie informacji i przekazanie wiadomości dla przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen, że „drzwi do dialogu z Polską są otwarte”.

Grodzki: Poinformowałem, że w Sencie jest projekt ustawy o KRS

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówił po spotkaniu, że Jourova została poinformowana, iż w Senacie, z udziałem posłów Sejmu, powstał projekt nowej ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która to ustawa „wypełnia oczekiwania prawa międzynarodowego”.

- Gdyby została uchwalona, mogłaby być lekarstwem na sytuację, która dotyka KRS. Jest ona w pełni zgodna z Konstytucją. Jest napisana językiem prawniczym, ale jest zrozumiała dla wielu. Przechodzi obecnie duży proces legislacyjny. W marcu będzie podlegać glosowaniu. Dobrze by było, aby ten projekt był traktowany poważnie, bo byłby to lek na cale zło, cytując znaną piosenkę – mówił Grodzki.

Dodał, że prezydent Andrzej Duda - wbrew temu "co wielu mówiło" -nie spieszy się z podpisaniem tej ustawy, tylko szuka rozwiązania. - W mojej opinii nikt nie zwolni polityków z obowiązku, jako tych, którzy odpowiadają za legislacje – stwierdził.

Grodzki mówił, że coraz więcej sygnałów, iż „środki unijne będą przekazywane krajom członkowskim pod warunkiem przestrzegania praworządności”. - Pani komisarz mówiła, że zostanie powołane międzynarodowe ciało, po jednym przedstawicielu z każdego kraju, które będzie musiało dokonać przeglądu przestrzegania praworządności we wszystkich krajach członkowskich, i to ciało będzie na końcu musiało przygotować dokument, które będzie stanowił podstawę do dalszych decyzji budżetowych - tłumaczył marszałek, dodając że w najbliższym czasiekraje członkowskie zostaną poproszone o wydelegowanie jednego eksperta do tej nowej komisji.

Bodnar: Takie spotkania są naturalne w państwie członkowskim UE

Wiceszefowa Komisji Europejskiej spotkała się również z rzecznikiem praw obywatelskich. Adam Bodnar tłumaczył po spotkaniu, że rozmawiał z Jourovą o różnych kwestiach związanych z reformą sądownictwa oraz tym, jaki wpływ na przestrzeganie praw i wolności europejskich ma przeprowadzana reforma sądownictwa. - Jestem bardzo wdzięczny, że pani przewodnicząca zdecydowała się odwiedzić Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich. Uważam, że tego typu spotkania są zupełnie naturalne w państwie członkowskim Unii Europejskiej, które powinno przestrzegać określonych reguł integracji europejskiej – mówił. - Wiceszefowa KE mówiła także o toczących się postępowaniach przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej - dodał.

Następnie spotka się z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro i wiceministrem spraw zagranicznych Pawłem Jabłońskim, a także prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską.

Wójcik: Podważenie statusu innego sędziego to podważenie nas wszystkich

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podkreślił dziś na briefingu w Katowicach, że wizyta Jourovej to znakomita okazja, żeby przedstawić racje, argumenty strony rządzącej, żeby „rzeczywiście pokazać na czym polega ta ustawa, że nie jest to żadna ustawa kagańcowa, że to tak naprawdę skonkretyzowanie tych wszystkich spraw, które już dzisiaj w prawie są”. - Nie może być tak, że sędzia podważa status innego sędziego, bo podważenie statusu innego sędziego to podważenie nas wszystkich, całego narodu, dlatego że prezydent podpisując akt nominacji, nie podpisuje aktu nominacji jako Andrzej Duda, prezydent RP, tylko podpisuje akt nominacji w imieniu nas wszystkich, narodu, dlatego nie wolno tego robić i to się znalazło m.in. w tym dokumencie – stwierdził Wójcik.

Jourova będzie apelować do prezydenta Dudy

Unijna komisarz Vera Jourova zapowiedziała w poniedziałek, że dziś zaapeluje do polskiego prezydenta o niepodpisywanie ustawy dyscyplinującej sędziów.

Wiceprzewodnicząca KE mówiła w rozmowie z RMF FM, że jeśli prezydencki podpis znajdzie się na rządowej ustawie o sądach, to „KE niezwłocznie rozpocznie procedurę o naruszenie prawa Unii Europejskiej, która może zakończyć się pozwem do Trybunału Sprawiedliwości UE”.

Waszczykowski odpowiada: KE nie ma uprawnień do tego, żeby rozliczać nas z praworządności

Na tę zapowiedź na antenie TOK FM odpowiedział europoseł Witold Waszczykowski, który stwierdził, że KE „nie ma uprawnień do tego, żeby rozliczać nas z praworządności”.- Pani Vera Jourova wyraża zaniepokojenie. Co to znaczy? Nie ma w systemie prawnym czegoś takiego jak wyrażenie zaniepokojenia. To samo rzecznik KE, wyraził zaniepokojenie. To jest stanowisko polityczne - stwierdził były minister spraw zagranicznych.

Zobacz też: Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek ws. uchwały SN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiceszefowa KE Vera Jourova: Chcę chronić sędziów przed kampanią przeciwko nim - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska