Wichury nad Polską. Trwa usuwanie szkód

gp24.pl
Od rana strażacy w regionie słupskim usuwają skutki silnego wiatru i wypompowują wodę z zalanych posesji.
Od rana strażacy w regionie słupskim usuwają skutki silnego wiatru i wypompowują wodę z zalanych posesji. gp24.pl
Trwa usuwanie awarii sieci elektrycznej i podtopień w Zachodniopomorskiem, Pomorskiem i Lubelskiem.

W Zachodniopomorskiem bez zasilania jest jeszcze 6 stacji transformatorowych. Silny wiatr uszkodził linie średniego napięcia. Bez prądu pozostają jeszcze mieszkańcy miejscowości Buk, Grzepnica i Płochocin w powiecie polickim - powiedziała Radiu Szczecin rzeczniczka prasowa grupy energetycznej ENEA Sylwia Rycak. jak wyjasnia, o godzinie 12 było 6 awarii na liniach średniego napięcia, w wyniku czego 154 stacje w całym oddziale dystrybucji Szczecin były pozbawione zasilania.

O godzinie 15 uszkodzona była tylko jedna linia, w wyniku czego stacje w miejscowościach Buk, Grzepnica i Płochocinv były pozbawione zasilania. Do awarii doszło w wyniku silnego wiatru. Podmuchy osiągały chwilami prędkość 80 km/h. Teraz w Zachodniopomorskiem wiatr w słabnie - wieje z zachodu z prędkością do 25 km/h

Na Pomorzu około 6 tysięcy odbiorców pozbawionych jest prądu. Energetycy do południa usunęli wszystkie awarie z nocy a pozbawionych prądu było około 10 tysięcy odbiorców, potem doszło do kolejnych awarii. Wszystko przez silny wiatr wiejący z prędkością do 90 kilometrów, który zrywał linie energetyczne. Awarie są na bieżąco usuwane- zapewniła Radio Gdańsk rzecznik Energii Operator Alina Geniusz-Siuchnińska. Jak dodała w miejscowościach Chwaszczynie, Sobielinie i Gnieżdżewie pracuje 20 osób, które lokalizują uszkodzenia i przywracają zasilanie. Wiatr na Pomorzu wciąż silnie będzie wiał, uspokoi się dopiero jutro rano - zapowiadają synoptycy.

Ponad 200 razy interweniowała straż pożarna na Pomorzu usuwając skutki silnego wiatru i opadów deszczu. Zgłoszenia dotyczyły głównie lokalnych podtopień oraz zalanych piwnic i gospodarstw domowych. Około 40 interwencji związanych było z usuwaniem połamanych drzew, uszkodzonych linii energetycznych i pozrywanych dachów - powiedział Radiu Gdańsk aspirant Wiesław Obłoński z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej.

Najwięcej interwencji dotyczyło powiatów wejherowskiego i kartuskiego oraz Gdańska i Gdyni. Po opadach woda zagraża też gospodarstwom rolnym znajdującym się blisko rzek w powiecie lęborskim. Ułożono worki z piaskiem przy rzece Okalicy.

Silny wiatr wieje w Lubelskiem. Z powodu wichury przez ponad 2 godziny mieszkańcy trzech miejscowości w powiecie świdnickim nie mieli prądu. Zerwany przez wichurę przewód spadł na konstrukcję i automatycznie odłączył prąd płynący do 200 gospodarstw w Jackowie, Janowicach i w Minkowicach. Jak ostrzegają służby wojewody lubelskiego silny wiatr w porywach do 80 km/h może wiać jeszcze przez kilkanaście godzin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska