Więcej osób skorzysta z tarczy pomocowej. Chodzi m.in. o umowy zlecenie. Prawnik odpowiada

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
"Sytuacja w kraju zmienia się jak w kalejdoskopie i łatwo się w tym zgubić. Na jaką pomoc mogą obecnie liczyć przedsiębiorcy? Słyszałem, że są zmiany". Na pytanie czytelnika odpowiada mec. Tomasz Płachtej.

Tarcza antykryzysowa 2.0 złagodziła wcześniejsze wymogi i rozszerzyła krąg podmiotów uprawnionych do korzystania z niej. Przykładem może być świadczenie na rzecz ochrony miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (art. 15g), które jest dostępne nie tylko dla przedsiębiorców, ale obecnie też dla organizacji pozarządowych.

Złagodzeniu uległ też obowiązek utrzymywania zatrudnienia przez okres nie tylko odpowiadający dofinansowaniu do części kosztów wynagrodzeń i składek ZUS pracowników (art. 15zzb). Uprzednio przedsiębiorca obowiązany był utrzymać zatrudnienie przez taki sam okres, na jaki przyznano dofinansowanie (przykładowo, jeśli otrzymał dofinansowanie na trzy miesiące, to przez kolejne trzy miesiące po zakończeniu korzystania z dofinansowania nie mógł dokonać zwolnień). Obecnie zniesiono ten wymóg.

Zwolnienie z opłacania składek ZUS jest może trochę bardziej skomplikowane, ale za to mogą z niego skorzystać również przedsiębiorcy zatrudniający do 49 osób.

Duże zmiany zaszły w świadczeniu postojowym dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy o dzieło czy umowy zlecenie. Uprzednio przedsiębiorcy nie mogli osiągać większego przychodu niż 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, co zostało obecnie zniesione.

Umowa cywilnoprawna, dla osoby, która chce skorzystać z postojowego, musi być zawarta przed 01.04.2020, a nie przed 01.02.2020r., jak było do niedawna. Możliwe jest też ponowienie świadczenia.

Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla jednoosobowej firmy - przewidziane na okres 3 miesięcy - obliguje osobę korzystającą z takiej pomocy do utrzymania firmy wyłącznie przez okres dofinansowania, a nie przez taki sam czas po zakończeniu korzystania ze wsparcia. Ułatwiono też procedurę umorzenia mikropożyczki. Wystarczy, że przedsiębiorca będzie prowadził działalność przez 3 miesiące od udzielenia pożyczki i złoży na to odpowiednie oświadczenie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska