Więcej Polaków ma niemieckie paszporty

Archiwum
Rekordy w liczbie wydawanych paszportów niemieckich bito na początku lat 90. Na zdjęciu archiwalnym kolejka po paszport przed Konsulatem Niemiec w Opolu.
Rekordy w liczbie wydawanych paszportów niemieckich bito na początku lat 90. Na zdjęciu archiwalnym kolejka po paszport przed Konsulatem Niemiec w Opolu. Archiwum
Polacy nad Renem częściej chcą mieć niemiecki dokument, Niemcy w Polsce rzadziej.

Prawie 4,5 tys. Polaków mieszkających w Niemczech otrzymało w ubiegłym roku niemiecki paszport. Było ich w porównaniu z rokiem 2011 o pięć procent więcej - informuje Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Procedura pozyskania w Niemczech paszportu przez cudzoziemca jest dosyć skomplikowana. Musi on mieć stałe miejsce zamieszkania w Republice Federalnej od co najmniej ośmiu lat i dysponować dochodami pozwalającymi na utrzymanie siebie i rodziny bez pomocy państwa. Trzeba ponadto znać język niemiecki oraz zaliczyć test sprawdzający znajomość niemieckiej historii i systemu politycznego Niemiec.

Mimo tych trudności od czterech lat liczba chętnych na niemiecki paszport stale rośnie. Tylko w ubiegłym roku tamtejsze dokumenty i obywatelstwo zdecydowało się przyjąć ponad 112 tysięcy przybyszów (o 5,1 proc. więcej niż w 2011).

Najwięcej w tej grupie było Turków - ponad 33 tys. (wzrost o 18,3 proc.). Ponad 6 tys. naturalizowanych Niemców pochodzi z Serbii, Czarnogóry i Kosowa. Zaraz za nimi plasują się Polacy.

Odwrotną tendencję obserwujemy na Śląsku Opolskim wśród członków mniejszości niemieckiej. Tu rekordy w liczbie wydawanych paszportów niemieckich bito na początku lat 90. - korzystało z nich przy wyjazdach do pracy oraz ze względów tożsamościowych 25 tysięcy osób rocznie.

Obecnie liczba ta - jak informuje Konsulat Niemiec w Opolu - jest kilka razy mniejsza. W 2011 roku tutejsza placówka wystawiła siedem tysięcy paszportów, a rok temu pięć tysięcy.

Powodów jest z pewnością kilka. Osoby, które pierwszy raz starały się o paszport w Opolu i wyjechały do pracy na Zachód, o jego przedłużenie zabiegają zwykle już w Republice Federalnej. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej niemiecki dokument nie jest już jedynym warunkiem do znalezienia zatrudnienia w Niemczech.

Wiele osób starszych, które już nie wyjeżdżają do pracy i nie podróżują po świecie, nie przedłuża - także z oszczędności - otrzymanych niegdyś niemieckich dokumentów.

Wreszcie, kosztem paszportów coraz popularniejsze są niemieckie dowody osobiste. Wystawiono ich dotąd w opolskim konsulacie około tysiąca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska