Wiek i niepełnosprawność nie ogranicza. Żyj aktywnie i bezpiecznie. Spotkanie dla seniorów i niepełnosprawnych na Politechnice Opolskiej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Organizatorami spotkania był PFRON i ZUS, a odbyło się ono w II kampusie politechniki.
Organizatorami spotkania był PFRON i ZUS, a odbyło się ono w II kampusie politechniki. Edyta Hanszke
Seniorzy i osoby z orzeczeniami mogli dziś na Politechnice Opolskiej skorzystać z porad, zapisać się na badania składu ciała, czy zapoznać z dedykowaną im ofertą.

Celem tego spotkania jest pokazanie uczestnikom, że z powodu ograniczeń wynikających z wieku czy niepełnosprawności nie muszą rezygnować z aktywności, a my jesteśmy instytucjami, które w tym pomagają - mówi Łukasz Żmuda, dyrektor opolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Żmuda podał, że na ten rok opolski fundusz dysponuje 100 mln zł, które przenzaczy m.in. na dofinansowanie miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami.

Tomasz Kunecki, rehabilitant i kierowca rajdowy... na wózku, opowiadał o realizowanym wspólnie z oddziałem PFRON w Opolu projekcie, którego celem jest przeszkolenie ratowników wodnych i pracowników pływalni w zakresie pomocy osobom niepełnosprawnym. - Żeby mogły one korzystać z basenów na równi ze sprawnymi - wskazał.

Antoni Malaka, dyrektor opolskiego ZUS, zauważył, że rola tej instytucji nie ogranicza się jedynie do wypłaty rent i emerytur. - Finansujemy także rehabilitację leczniczą, żeby opolanie mogli wrócić do pracy. W ubiegłym roku skorzystało z niej prawie 1200 mieszkańców województwa, a w kraju ponad 90 tys. osób - podał dyrektor Malaka.

Wicewojewoda opolski Violetta Porowska zapowiedziała, że zarówno niepełnosprawni jak i seniorzy będą mogli skorzystać z działań finansowanym w ramach rządowego programu Dostępność Plus, na który do 2025 r. przeznaczono 23 mld zł.

Teresa Jednoróg z opolskiej fundacji „Dom” wśród największych potrzeb osób z niepełnosprawnościami wskazała zapewnienie mieszkań chronionych dla osób dorosłych, żeby młodzi nie musieli trafiać do domów opieki dla seniorów oraz zapewnienie transportu. - Co z tego, że mamy wiele miejsc wartych odwiedzenia, skoro niepełnosprawni nie mają, jak tam dotrzeć - argumentuje. Fundacja, której ambicjami 28 lat temu było opiekowanie się 30 rodzinami, ma pod opieką ponad 1500 osób z całego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska