JAK TO ZAŁATWIĆ?
Aby otrzymać certyfikat z Agencji Zatrudnienia, należy wypełnić wniosek, którego formularz znajduje się w Wojewódzkim Urzędzie Pracy (Opole, ul. Głogowska 25c). Musi on zawierać podstawowe dane wnioskodawcy (nazwisko, adres siedziby, numer NIP, REGON), określenie formy prawnej (spółka, osoba fizyczna) oraz określenie rodzaju agencji i datę rozpoczęcia działalności.
POTRZEBNE ZABEZPIECZENIE
Agencje pośrednictwa pracy oraz agencje pracy tymczasowej muszą posiadać zabezpieczenie finansowe w wysokości co najmniej 50 - krotności przeciętnego wynagrodzenia (ok. 100 tys. zł). Ta kwota może zostać przedstawiona w formie kopii umowy poręczenia udzielonego przez bank, gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub umów ubezpieczenia podmiotów ubiegających się o wpis.
Nowy przepis obowiązuje od 15 maja br. Dotąd nikt nie wie, ile jest w kraju pośredników pracy. Wielu z nich nie ponosi żadnej odpowiedzialności ani za warunki, które oferują, ani za wynagrodzenie, ani za zatrudnienie pracowników za granicą. Rejestr wprowadzany jest po to, aby uporządkować rynek pośrednictwa zatrudnienia.
Przedtem, aby otrzymać upoważnienie do prowadzenia pośrednictwa, należało się wykazać prowadzeniem przynajmniej rocznej działalności gospodarczej. Obecnie tego wymogu nie ma, ale do wniosku dołącza się zaświadczenie z Urzędu Skarbowego oraz z ZUS o niezaleganiu z zapłatą zobowiązań. Takie zaświadczenia powinny być wydane nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku. Zatem firma musi funkcjonować co najmniej trzy miesiące nim zacznie się ubiegać o wpis.
Do wniosku należy dołączyć także jednorazową wpłatę na fundusz pracy w wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Jeśli minister odmówi wpisu, ta kwota nie jest zwracana wnioskodawcy.
Firma, która ubiega się o wpis do Agencji Zatrudnienia jako pośrednik pracy zagranicznej, zobowiązana jest także do tego, by dołączyć do wniosku umowę z pracodawcami zagranicznymi. Chodzi o deklaracje tych ostatnich, że zamierzają oni zatrudniać polskich pracowników. Umowa powinna zawierać następujące informacje: szacunkową liczbę pracowników, których ma zamiar zatrudnić firma zagraniczna, okres i rodzaj zatrudnienia, warunki pracy oraz zakres odpowiedzialności obu stron za realizację umów z pracownikami.
Na Opolszczyźnie funkcjonuje wiele firm, które mają w nazwie "Agencje doradztwa personalnego". W istocie wszystkie prowadziły rekrutację pracowników na zlecenie konkretnych firm zagranicznych. Osoby, które ubiegały się o pracę, nie płaciły za pośrednictwo. Agencje tego typu utrzymywały się z pieniędzy, które płacili im pracodawcy.
Obecnie tego typu firmy, które jako przedmiot działalności mają wpisane doradztwo personalne, nie mogą zajmować się rekrutacją pracowników, a tylko świadczyć usługi doradcze - prowadzić analizę zatrudnienia, przedstawiać źródła i metody pozyskiwania odpowiednich kandydatów na stanowiska, dokonywać weryfikacji osób, które zgłaszają się do konkursu ofert. W sumie ich działalność sprowadza się rzeczywiście tylko do doradzania. Jeśli chcą one nadal prowadzić rekrutację kandydatów na pracowników dla zachodnich pracodawców - muszą ubiegać się o wpis do rejestru Agencji Zatrudnienia.