Większe Opole. Mieszkańcy podopolskich wsi protestowali na drogach

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła

Wideo

Zobacz galerię (31 zdjęć)
Mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki przez dwie godziny blokowali w Czarnowąsach trasę 454 Opole - Namysłów. O godzinie 15.00 na obwodnicę Opola wyszli niezadowoleni mieszkańcy Sławic i Wrzosek w gminie Dąbrowa.

- Wie pan co? Jak napada zimą śniegu, a ja wyjdę o szóstej rano na ulicę, to nie ma problemu z przejściem, bu już wszystko jest dawno odśnieżone - mówi Paweł Świtała ze Świerkli w gminie Dobrzeń Wielki. - Taki u nas jest porządek. W Opolu mogą brać z nas przykład, a nie przyłączać do siebie. Proszę zobaczyć, jak wygląda Wróblin, czy Groszowice, peryferyjne dzielnice miasta. Dziurawe ulice, krzywe chodniki, dziadostwo. My nie chcemy takiego u siebie.

Przeciwnicy przyłączenia kilkunastu podopolskich wsi do Opola zablokowali wczoraj dwie drogi: wojewódzką 454 Opole - Namysłów oraz obwodnicę Opola. W tym pierwszym miejscu protestujący wyszli na przejście dla pieszych w Czarnowąsach. W sumie protestowało kilkaset osób. Wyposażeni w flagi i transparenty chodzili po pasach prze dwie godziny. Co pięć minut schodzili i przepuszczali samochody. Pierwszy, który utknął na blokadzie był Henryk Griner spod Strzelec Opolskich.

- Nie jestem zły, trudno, swoje odstoję. Całym sercem jestem z protestującymi - zapewniał reportera nto pan Henryk. - Nie można robić takich rzeczy i bez zgody mieszkańców przyłączać ich do Opola. Są pewne zasady, gdzie wypracowana przez tyle lat idea samorządności?

“Hola, hola nie chcemy do Opola taka jest świerklan wola” - ogromny transparent z takim napisem zrobili mieszkańcy tej niewielkiej wioski w gminie Dobrzeń Wielki, “Zostajemy w gminie Dobrzeń Wielki” to kolejny transparent przygotowany przez miejscowych, natomiast wjeżdżających od strony stolicy województwa do Czarnowąs witał ogromny transparent “Swoje ZOO mamy ani złotówki Ci nie damy”. Ten “Ci” to prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który wyszedł z inicjatywą poszerzenia granic Opola kosztem gmin: Dobrzeń Wielki, Komprachcice, Dąbrowa, Turawa oraz Prószków. Obok transparentu mieszkańcy ułożyli dmuchane krokodyle, żyrafy, wycięte z dykty lwy, pluszowego kangura i inne sztuczne zwierzęta.

- Chcemy pokazać panu prezydentowi, że my tutaj w gminie mamy na co wydawać pieniądze, też mamy swoje potrzeby i nie powinien nas okradać - denerwuje się Andrzej Mackiewicz, jeden z protestujących.

Chodzący po przejściu dla pieszych tam i z powrotem mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki krzyczeli “My nie chcemy do Opola”, “Wszystkie gminy samorządne”. Na twarzach widać było determinację i bojowe nastroje...

Wszyscy protestujący mieszkańcy gminy Dobrzeń Wielki, z którymi rozmawialiśmy na blokadzie, mówili, że boją się pogorszenia warunków życia po odebraniu im Elektrowni Opole oraz wzrostu bezrobocia.

- Skąd gmina pozbawiona tak dużego zakładu weźmie pieniądze na utrzymanie szkół, domu kultury, biblioteki i tym podobnych placówek? - pytała Anna Grochalski z Dobrzenia Wielkiego. - Co z darmowymi zajęciami dla naszych dzieci, pieniędzmi na sport, straże pożarne, inwestycje? Czy ktoś o nas pomyślał? To nie jest w porządku.

Punktualnie o godzinie 15.00 na obwodnicę Opola wyszli niezadowoleni mieszkańcy Sławic i Wrzosek w gminie Dąbrowa. W sumie grubo ponad 100 osób. Pikietujący przechodzili przez przejście dla pieszych przy rondzie na skrzyżowaniu obwodnicy z ul. Partyzancką i wyjazdem na Sławice.

- Nic o na bez nas - denerwował się Tomasz Michalak. - Nie mogę pogodzić się z tym, że nie pytając nas o zdanie, chce się nas na siłę przyłączyć do miasta. To nie fair.

Blokada spowodowała utrudnienia w mieście. Kierowcy chcący ją ominąć zablokowali m.in. ulicę Wrocławską i Niemodlińską.

Na tym nie koniec protestów. W sobotę swoje niezadowolenie manifestować będzie gmina Turawa. W centrum handlowym Turawa Park, które miałoby być wedle planu Wiśniewskiego „przeniesione” do Opola, mieszkańcy mają m.in. rozdawać opolanom pierniczki.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 98

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
W dniu 22.12.2015 o 13:39, bzyk napisał:

No właśnie dlatego nie chce kolejnych takich dzielnic. Okaże się nagle że większość Opola to właśnie takie wsie a centrum malutkie i jak Opole będzie wyglądać? Jak wielka wieś. Nie wspominając o całej patologi z Groszowic przez co na opini traci całe miasto. 

 

będzie wyglądać?

 

Juz tak jest od conajmniej 10 lat. Wiocha z rynkiem i rathausym

b
bzyk
W dniu 20.12.2015 o 23:00, Anna napisał:

A w dzielnicach takich jak Groszowice ,Gosławice, Bierkowice  to pachnie miastem? Przecież tam dużo gospodarstw, Czy chodzi Ci o to że Opole to tylko centrum?

No właśnie dlatego nie chce kolejnych takich dzielnic. Okaże się nagle że większość Opola to właśnie takie wsie a centrum malutkie i jak Opole będzie wyglądać? Jak wielka wieś. Nie wspominając o całej patologi z Groszowic przez co na opini traci całe miasto. 

G
Gość

zABLOKOWAĆ WSZYSTKIE drogi dojazdowe do Opola

W
Wiochmeni

Panie prezydencie Opola - pazerność nie popłaca !!!

A
Anna
W dniu 20.12.2015 o 22:23, bzyk napisał:

Nie że niestać bo nie którzy na wsi mają więcej niż miastowi tylko że wieś to wieś a miasto to miasto. Widziałeś by w centrum warszawy gnojówke ktoś woził albo kurniki był? nie.. no więc po co to robić w Opolu. Ja chce miasto a nie wieś Opole. Druga kwestia nie ma takiego kraju jak śląsk więc będąc w Polsce pisz nieuku po Polsku. Stworzysz sobie swój kraj będziesz sobie gadał po śląsku. 

A w dzielnicach takich jak Groszowice ,Gosławice, Bierkowice  to pachnie miastem? Przecież tam dużo gospodarstw, Czy chodzi Ci o to że Opole to tylko centrum?

b
bzyk
W dniu 20.12.2015 o 20:31, Eurofighter napisał:

Jak by nie Kurniki, (Hühnerstall) ty gupi Wolle to bys niewym co "zar"... Typisch Cepp z Miasta. Co ty wiys na tymat Agrotechniki? Widzis moze, jak ktos z Güllewagen jezdzi po Polu to co, wozi Sieki na Pole, ty Offermo miejsko!

Niech sobie wozi ale na wsi dobrzyn czy sławice a nie miasto Opole. To że na wsi nikogo to nie dziwi że po ulicy gówno jedzie to wasza sprawa. Wiem tyle że agro kojarzy mi się z wsią a nie miastem. I owszem nie miałbym co jeść ani jaj ani miesą ani mleka itd itp ale to są produkty z upraw na wsi a nie mieście... Czemu kurna w Berlinie Warszawie czy w Moskiew nie ma kurników i gnojówek a ludzie mają co jeść. Ja nie mówie że wieś jest zbyteczna tylko że nie chce żeby ktoś ( Pan W) robił z miasta wieś bo nie po to się to rozwijało by teraz się zwać wieś Opole. 

b
bzyk
W dniu 20.12.2015 o 20:42, Eurofighter napisał:

"Zdziwko" bo mo 400 m² Haupa, Lachkrampf. Hwolibot chce zas kogos ponizac, ze kogos na cos niestac. Gupiy takiy Ludzie, nieyno te Poloki, ale tacy treffiajom sie tys u nos w Niymcach i innych Panstwach. W Polsce zato jest takich coroz wiyncyj, prawie tych co chcom za wszelko Cyna pokozac sie ze som "bogatci" od nos i przi tym stalujom sie jak lostatniy Woly, a na koniec mo ich kozdy za Antka, mysla tu przedewszystkim o tych Pseudoprzedsiymbiorcach, roznych Dyrektorach, Prezesach u. Ä. zresztom nawet niektorzi zwykli Robotniki tys sie tak stalujom. Mog by zech tu opowiedziec pewne Sytuacje z jakimi miol zech stycznosc, wieza nawet tu na Forum o tym zech pisol. Wy Udowacze zesta som gorzyj jak darymni. Robita sie smiyszni.Jak jo by sie tu zaczon chwolic, to ta wasza chorobliwo Zowisc by wos zniszczola totalnie.

Nie że niestać bo nie którzy na wsi mają więcej niż miastowi tylko że wieś to wieś a miasto to miasto. Widziałeś by w centrum warszawy gnojówke ktoś woził albo kurniki był? nie.. no więc po co to robić w Opolu. Ja chce miasto a nie wieś Opole. Druga kwestia nie ma takiego kraju jak śląsk więc będąc w Polsce pisz nieuku po Polsku. Stworzysz sobie swój kraj będziesz sobie gadał po śląsku. 

O
Obiekt

Może jakieś rozwiązanie kompromisowe np. Przyłączenie wiosek ale zostawienie większości środków (75%) w tych miejscach. Mozna by bylo pomyslec jeszcze o przeniesienie starostwa powiatowego poza Opole- to akurat dyskusyjne.

E
Eurofighter

"Zdziwko" bo mo 400 m² Haupa, Lachkrampf. Hwolibot chce zas kogos ponizac, ze kogos na cos niestac. Gupiy takiy Ludzie, nieyno te Poloki, ale tacy treffiajom sie tys u nos w Niymcach i innych Panstwach. W Polsce zato jest takich coroz wiyncyj, prawie tych co chcom za wszelko Cyna pokozac sie ze som "bogatci" od nos i przi tym stalujom sie jak lostatniy Woly, a na koniec mo ich kozdy za Antka, mysla tu przedewszystkim o tych Pseudoprzedsiymbiorcach, roznych Dyrektorach, Prezesach u. Ä. zresztom nawet niektorzi zwykli Robotniki tys sie tak stalujom. Mog by zech tu opowiedziec pewne Sytuacje z jakimi miol zech stycznosc, wieza nawet tu na Forum o tym zech pisol. Wy Udowacze zesta som gorzyj jak darymni. Robita sie smiyszni.

Jak jo by sie tu zaczon chwolic, to ta wasza chorobliwo Zowisc by wos zniszczola totalnie.

E
Eurofighter
W dniu 20.12.2015 o 20:20, bzyk napisał:

Mam 400 m2 i to w mieście zdziwko też można.... skoro nie stać cię na jajka za 10 zł w sklepie i musisz mieć kurnik no to tylko potwierdzasz że się nie nadajesz do miasta... żadne duże miasto nie ma kurników. Kurniki mają Ci na wsi i niech nikt z Opola nie robi wsi.  Mi chodziło nie o tych co wożą do oczyszczalni tylko tych co 2 km od domu odjadą i na pole walą a to wali później niejednokrotnie zaraz za płotem ostatniego sąsiada w wsi.. Zresztą sam wozisz to wiesz jak. Może i mieszkają jak ludzie nie mówię że nie ale w ten konkretny dzień i w tym konkretnym miejscu zachowywali się jak hołota. Nie wiem czy na każdej czy tylko na tej dlatego odnoszę się tylko do tego co ja widziałem i słyszałem. 

Jak by nie Kurniki, (Hühnerstall) ty gupi Wolle to bys niewym co "zar"... Typisch Cepp z Miasta. Co ty wiys na tymat Agrotechniki? Widzis moze, jak ktos z Güllewagen jezdzi po Polu to co, wozi Sieki na Pole, ty Offermo miejsko!

b
bzyk
W dniu 19.12.2015 o 17:52, Wiejski napisał:

Nie obrazaj kolego ludzi ze wsi, oni mieszkaja w domach jak ludzie a ty moze mieszkasz w swoim wlasnym M 45m2. To tak jak moje kury, tylko one jeszcze maja swoje wyjscie na ogrod 1000 m2, a ty to tylko na balkon 2 mkw. Szambo to woze do miasta bo tam jest oczyszczalnia czyli wachasz moje odchody w miescie takze oddychaj gleboko, i na zdrowie.

Mam 400 m2 i to w mieście zdziwko też można.... skoro nie stać cię na jajka za 10 zł w sklepie i musisz mieć kurnik no to tylko potwierdzasz że się nie nadajesz do miasta... żadne duże miasto nie ma kurników. Kurniki mają Ci na wsi i niech nikt z Opola nie robi wsi.  Mi chodziło nie o tych co wożą do oczyszczalni tylko tych co 2 km od domu odjadą i na pole walą a to wali później niejednokrotnie zaraz za płotem ostatniego sąsiada w wsi.. Zresztą sam wozisz to wiesz jak. Może i mieszkają jak ludzie nie mówię że nie ale w ten konkretny dzień i w tym konkretnym miejscu zachowywali się jak hołota. Nie wiem czy na każdej czy tylko na tej dlatego odnoszę się tylko do tego co ja widziałem i słyszałem. 

A
Anna
W dniu 20.12.2015 o 01:38, Gość napisał:

Ja to je ganba ze ty zejs jesce nikaj nie boła.Powiydz dziolcho kaj zech napisol cojs ło piniondzach ?Fto to moł problymy ze cytaniym ze zrozumiyniym ? Joł abo ty abo łoni ? Nie wjysz kaj mołsz iś w Niymcach ?Nie wiam cy sie łopłaci ci cojs gołdac ale rouz to moga zrobic.Nojblizyj by tak boło do Görlitz, na ta drugoł strona łod Zgorzelca. Tam je bardzo ciekawe  Schlesisches Museum.900 lout schlesische Geschichte, drogocenna architektura renaissance i nowoczesny design wystawowy som tam w Schlesischen Museum zu Görlitz do przezycia.Trocha dalyj mogesz sie połoglondac Bautzen i Dresden.Stolpen tysz je interessant. Tam krol polski August Mocny zawar we wiezy na 50 lout  swoja kobjyta chrabina Cosel, bo mu sie zmierzła abo za kans marudzioła a polskoł baba spodobala.Na pocontek starcy.Hiszpania, choby jyno Mallorca. Dyc wjysz chyba ze tam przebywol Frederic Chopin. Poza tym fajnoł wyspa na ferie. Nie wiam cy ty sie trocha tym interesujesz a nie jyno lotaniym po geszeftach abo futrowaniym wieprzkow :D :)

A gdzie ja napisałam że nigdzie nie byłam, napisałam tylko że Niemiec jeszcze nie odwiedziłam.

Te pieniądze to faktycznie źle przeczytałam, pisałeś żeby żeby dostać paszport a ja przeczytałam żeby "co dostac", ale co niektórzy rozpisują się co to MN nie dostaje. Chodzi mi o zwykłych ludzi.

Dzięki za informacje. 

Nie wiem czemu jesteś taki złośliwy, piszesz że latam tylko po sklepach i że mam wieprzki?? Skąd takie wnioski? Taka jest postawa Niemca, nie znasz mnie a piszesz takie rzeczy. Tylko dlatego że nie czuję więzi z państwem Niemieckim?

Pozdrawiam i wesołych świąt

G
Gość
W dniu 19.12.2015 o 13:50, Anna napisał:

Jakoś mi nie było jeszcze po drodze na wakacje do Niemiec. A masz może jakieś propozycje gdzie tam można coś fajnego obejrzeć, zwiedzić, czekam na propozycje :D Gdzie tu wstyd no gdzie :lol: W Hiszpanii też nie byłam, to też wstyd? W życiu nie dostałam żadnych pieniędzy które mogłyby mi być dane ze względu na moje pochodzenie. Nie wiesz a piszesz.W ogóle to macie problemy czytania ze zrozumieniem. 

 

Ja to je ganba ze ty zejs jesce nikaj nie boła.

Powiydz dziolcho kaj zech napisol cojs ło piniondzach ?

Fto to moł problymy ze cytaniym ze zrozumiyniym ? Joł abo ty abo łoni ? Nie wjysz kaj mołsz iś w Niymcach ?

Nie wiam cy sie łopłaci ci cojs gołdac ale rouz to moga zrobic.

Nojblizyj by tak boło do Görlitz, na ta drugoł strona łod Zgorzelca. Tam je bardzo ciekawe  Schlesisches Museum.

900 lout schlesische Geschichte, drogocenna architektura renaissance i nowoczesny design wystawowy som tam w Schlesischen Museum zu Görlitz do przezycia.

Trocha dalyj mogesz sie połoglondac Bautzen i Dresden.

Stolpen tysz je interessant. Tam krol polski August Mocny zawar we wiezy na 50 lout  swoja kobjyta chrabina Cosel, bo mu sie zmierzła abo za kans marudzioła a polskoł baba spodobala.

Na pocontek starcy.

Hiszpania, choby jyno Mallorca. Dyc wjysz chyba ze tam przebywol Frederic Chopin. Poza tym fajnoł wyspa na ferie. Nie wiam cy ty sie trocha tym interesujesz a nie jyno lotaniym po geszeftach abo futrowaniym wieprzkow :D :)

G
GRU
W dniu 19.12.2015 o 18:40, demokrata napisał:

Hola, hola. Powstrzymajmy emocje i nie dajmy się nakręcać.Na kłótniach stracimy wszyscy. Tak samo Opole potrzebuje okolicznych gmin jak i te gminy Opola. Co nie oznacza, że musimy się nawzajem grabić i stosować represje.Spójrzmy globalnie, czy Putin zyskał anektując Krym ?? Osobiście tak, ale Rosja raczej więcej wydała (sankcje i siły zbrojne) niż jest w stanie z tego wyciągnąć.Ale prezydent P... kreuje się na wielkiego zdobywcę – oceńcie sami fakty. I uspokójmy sytuację, żeby na naszym podwórku nie doszło do podobnej sytuacji.Nie dajmy się sprowokować jednemu prezydencikowi żeby realizował osobiste ambicje (chore zresztą). Ale tak, PROTESTUJMY i wyrażajmy swoja wolę. Domagajmy się demokracji i samostanowienia! W mojej ocenie zdecydowanie więcej można ugrać współpracując (np. w Aglomeracji Opolskiej) i wspólnie tworząc politykę przyszłości. Dyktatura i arogancja nam niepotrzebna. W mojej ocenie z poronionego pomysłu należy się czym prędzej wycofać i zamiast robić rewolucję postawić na zrównoważony rozwój i ewolucję.Czy tak trudno to zrozumieć. Usiądźmy do stolika, zróbmy rzeczowy bilans i nakreślmy mapę przyszłości.Jestem przekonany, że możemy wypracować zasady współpracy i prędzej czy później niektóre miejscowości sąsiadujące z Opolem same podejmą demokratyczną decyzję o włączeniu się w struktury miasta. Ale nic na siłę!!  Wyhamujmy absurdalne zapędy pana W...Niech pan prezydencik wspomni na święte słowa:„Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”   

Drogi Panie!

Jak Pan się dobrze wie, w naszym kraju granice administracyjne miast ulegają zmianie decyzją rządzu na wniosek danego miasta po przedstawieniu przez władze danego miasta odpowiednich raportów naukowców z min. z zakresu ekonomii, demografii, itd, wraz z wynikami przeprowadzonych konsultacji społecznych. Wyniki owych konsultacji nie są dla rządu w żadnej mierze wiążące. Jest to bowiem decyzja POLITYCZNA - tak ostatnio stało się w przypadku Zielonej Góry, Rzeszowa i kilku innych...a demokracja ma tu miejsce w trakcie wyborów parlamentarnych, a te wygrał PIS, w którego rządzie są ludzie Wiśniewskiego - Jaki, Kowalski...więc kogo posłucha obecny rząd w opolskim sporze??? Myślę, że więcej podopolskie władze uzyskałby podejmując rozmowy z szefostwem Opola, bo przekaz medialny jest taki MN z podopolskich wiosek walczy w polskim prezydentem Opola... A jeszcze kilku nerwowych Niemców na forach pisze teksty, które dają dowody na to, że na tym polega ten konflikt z "Eurofighterem" na czele...

Pozdrawiam 

d
demokrata

Hola, hola.

 

Powstrzymajmy emocje i nie dajmy się nakręcać.

Na kłótniach stracimy wszyscy. Tak samo Opole potrzebuje okolicznych gmin jak i te gminy Opola. Co nie oznacza, że musimy się nawzajem grabić i stosować represje.

Spójrzmy globalnie, czy Putin zyskał anektując Krym ?? Osobiście tak, ale Rosja raczej więcej wydała (sankcje i siły zbrojne) niż jest w stanie z tego wyciągnąć.

Ale prezydent P... kreuje się na wielkiego zdobywcę – oceńcie sami fakty.

 

I uspokójmy sytuację, żeby na naszym podwórku nie doszło do podobnej sytuacji.

Nie dajmy się sprowokować jednemu prezydencikowi żeby realizował osobiste ambicje (chore zresztą).

 

Ale tak, PROTESTUJMY i wyrażajmy swoja wolę. Domagajmy się demokracji i samostanowienia!

 

W mojej ocenie zdecydowanie więcej można ugrać współpracując (np. w Aglomeracji Opolskiej) i wspólnie tworząc politykę przyszłości. Dyktatura i arogancja nam niepotrzebna.

 

W mojej ocenie z poronionego pomysłu należy się czym prędzej wycofać i zamiast robić rewolucję postawić na zrównoważony rozwój i ewolucję.

Czy tak trudno to zrozumieć.

 

Usiądźmy do stolika, zróbmy rzeczowy bilans i nakreślmy mapę przyszłości.

Jestem przekonany, że możemy wypracować zasady współpracy i prędzej czy później niektóre miejscowości sąsiadujące z Opolem same podejmą demokratyczną decyzję o włączeniu się w struktury miasta.

 

Ale nic na siłę!! 

 

Wyhamujmy absurdalne zapędy pana W...

Niech pan prezydencik wspomni na święte słowa:

„Kto sieje wiatr, ten zbiera burzę”

 
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3