Większe Opole. Samorządowcy z podopolskich gmin wrócili z rekonesansu na Podkarpaciu

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
5 lutego 2016 r. ulicami Opola przeszła manifestacja przeciwników przyłączenia do miasta części podopolskich sołectw.
5 lutego 2016 r. ulicami Opola przeszła manifestacja przeciwników przyłączenia do miasta części podopolskich sołectw. Krzysztof Świderski
- Przypadek Rzeszowa to inna bajka - przekonują włodarze podopolskich gmin, które mają stracić tereny na rzecz Opola. Samorządowcy wrócili w środę z Podkarpacia.

Włodarze powiatu oraz podopolskich gmin, z których część wsi chce przyłączyć do miasta Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, pojechali do Rzeszowa, który od 2006 roku wchłonął prawie 10 miejscowości i ma w planach przejmowanie kolejnych.

- Ale tam wyglądało to całkiem inaczej niż w naszym przypadku - mówi Róża Malik, burmistrz Prószkowa. - Rzeszów rozbudowany był do ówczesnych granic miasta i naprawdę nie miał już terenów pod rozwój mieszkalnictwa czy przemysłu.

- Powierzchnia miasta miała wówczas ponad 50 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności wynosiła ponad 150 tysięcy - mówi Henryk Wróbel, wójt gminy Dobrzeń Wielki. - Dla porównania Opole ma dziś ponad 96 kilometrów kwadratowych, a liczba ludności to niecałe 120 tysięcy. Widać jak na dłoni, że Opole ma jeszcze gdzie się rozbudowywać, jest mnóstwo wolnych terenów. Nie musi więc wyciągać ręki po okoliczne gminy.

Włodarze podopolskich gmin zwracają też uwagę na to, że w większości przypadków to mieszkańcy podrzeszowskich wsi chcieli przyłączenia do miasta.

- Na przykład były tam wsie bez kanalizacji, a nawet wodociągu, a jedynym ratunkiem dla ich mieszkańców były pieniądze z Rzeszowa - mówi Marek Leja, wójt Dąbrowy.

Opolscy włodarze odwiedzili też gminę Trzebownisko, na terenie której znajduje się m.in. międzynarodowy port lotniczy Jesionka oraz strefa ekonomiczna z firmami z branży lotniczej. Prezydent Rzeszowa ma chrapkę na tę gminę od kilku lat.

Nie udaje się jej jednak przyłączyć ze względu na silny opór społeczny. Kolejne konsultacje rozpisywane w tej sprawie pokazują, że zdecydowana większość mieszkańców tej gminy nie chce do miasta. W związku z tym rząd nie zgadzał się na wcielenie tych terenów do Rzeszowa.

- Mam nadzieję, że i w naszym przypadku weźmie pod uwagę opór społeczny mieszkańców - mówi Waldemar Kampa, wójt gminy Turawa.

ZOBACZ Większe Opole. Wójt Turawy boi się bankructwa gminy

Gminy, które na rzecz Opola mają stracić tereny, wstępnie podsumowały też straty z tego powodu. Dobrzeń Wielki straci ponad 30 mln zł rocznie! To m.in. pieniądze z podatku płaconego przez Elektrownię Opole, ale też innych firm, które tam się ulokowały.

Gmina Komprachchcice wstępnie straty wyliczyły na ponad 2,5 mln zł, Dąbrowa na ponad 2,3 mln zł, a Turawa na ponad 1,6 mln zł. Powiat natomiast obliczył, że budżet będzie mniejszy o 8 mln zł.

Koronawirus fake news. Oto największe absurdy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

A
AA

Opole ma tyle terenów, ze jestem przeciwny. Nie macie gdzie budować?

Zapraszam na Malinkę - pokaże wam tyle terenów...

Prezydent chyba mózg stracił. Nie chcę wioch w Opolu bo Opole to i tak już wiocha.

X
Xsawery

Pamiętam jak Wójt Turawy w latach 90 tych walczył jak lew o województwo opolskie! Udzielał wywiadów w telewizji w Warszawie, młotkami chciał rzucać. Co z tego zostało? Nic. Widocznie punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

g
gość

Powiększanie miast, które już składają się z pól i wchłoniętych wsi jest nieporozumieniem i zwykłym skokiem na kasę aby przejąć elektrownię i desperacką próbą poprawienia statystyk najmniejszego wojewódzkiego miasta - tyle. Nie będzie na tych terenach żadnego rozwoju, bo koszt budowy infrastruktury w terenie rozproszonej zabudowy jest wielki i od lat tendencją jest zabudowywanie bliższych przestrzeni tam gdzie taka infrastruktura jest. Dlaczego inne wielkie miasta np. Wrocław nie organizują skoku na sąsiadów, bo po pierwsze mają do opchnięcia u siebie drogie lokalizacje, a po drugie opór tych gmin byłby tam dużo większy.

P
Piotr

Miasta powiększały swój zasięg terytorialny i będą to robiły nadal. W przypadku Opola można dyskutować, czy to jest odpowiedni moment na wykonanie tego kroku i które ościenne terytoria należy przyłączyć (Kępa? Suchy Bór?), ale należy zauważyć istotny element, który w dyskusji jest często pomijany: brak pomysłu na rozwój obszarów miejskich w Polsce na szczeblu centralnym.

 

Przez wiele lat nie doczekaliśmy się jasnej i klarownej deklaracji włodarzy i zarządców naszego państwo, jakiej lokalnej Polski chcą mieć. Dotychczas polityka lokalna realizowała pomysłu władz centralnych, ale w wielu przypadkach musiała sama znaleźć na to pieniądze. Przykładowo: nakłady na edukację (dotacja i subwencja oświatowa) nie wystarcza, by w opolskich liceach uczyły się dzieci z podopolskich szkół, a przecież się uczą. Czy należy im tego zabronić? Podobnie rzecz ma się z miejscami w żłobkach publicznych, gdzie wiele miejsc zajętych jest przez maluchy z ościennych gmin, ale koszt ich pobytu finansowany jest z puli: zadanie własne gminy.

 

Kategorii i spraw, za które płacą obecnie mieszkańcy Opola, a korzystają z nich również mieszkańcy "pod-Opola" jest sporo. Nie udało się osiągnąć porozumienia, gdyż:

 

1. nie było woli politycznej po obu stronach;

2. nie było możliwości zmiany stanu prawnego (decyzje o np. podatkach z SSP, takich jak Elektrownia Opole zapadają centralnie),

 

dlatego też jedynym sensownym rozwiązaniem jest rozszerzenie granic Opola. Pytania kluczowe są dwa:

 

1. Kiedy należy to zrobić? Wydaje się, że im szybciej tym lepiej, bo w kolejnej perspektywie unijnej JST będą miały mniej środków do dyspozycji;

 

2. Jak należy przeprowadzić operację? Najlepiej byłoby przyłączyć gminy, a nie sołectwa. Priorytetem powinno być również przyłączenie miejsc, które są z Opole bezpośrednio związane, ale nie są w jego granicach tzn. Winów, Kępa, Zawada, Wrzoski etc.

K
Ksawery X

No oczywiscie ze Opole to nie Rzeszow- dlatego ze jesteście takimi opornikami. Jestem w Rzeszowie kilka razy w miesiącu od kilkunastu lat, i jeżeli chcesz mi wmówić ze tam nie ma terenów inwestycyjnych to jestes w dużym błędzie. Jest ich cała masa, ale rozwój Rzeszowa to niesamowity zastrzyk pieniędzy dla wszystkich! Rozbudowa stadionu, hali podpromie, obwodnica która kiedyś była zewnętrznym ringiem teraz jest wewnętrzna trasa, a powstają kolejne zamykające miasto. Powiedz mi kto chciał dobrowolnie do Rzeszowa??? No jedna wieś chciała. Rzeszów momentami sam wyglada jak wieś, ale nikomu to nie przeszkadza, bo z tego jest kasa a wiec dobro wspólne dla wszystkich. Za głupi jesteście i zbyt mocno trzymacie sie stołków by to zrozumieć.

P
Prawicowiec
W dniu 11.02.2016 o 21:07, Piotr napisał:

Proszę zwrócić baczną uwagę na skalę i efekty działań... Mieszkańcy Dobrzenia "cieszą się", że WŁADZA DAJE IM, mimo że nie potrafią zawalczyć o więcej i zadbać o większą kontrolę nad wydatkami włodarzy własnego podwórka.A ratusz Chodniki niby są, ale z tym budżetem powinny być w każdym miejscu w gminie. Budynki też niby są, ale z tym budżetem zadania własne gminy powinny być realizowane na wyższym poziomie. Z wyżywieniem podobnie - dlaczego w Dobrzeniu nie realizowany jest program dożywiania dla wszystkich mieszkańców gminy? Może się to wydawać utopijny pomysł, ale chodzi o ideę rozwoju społecznego, a wyraźnie widać, że Dobrzeń jako gmina zmierza w złym kierunku:1. Żerowanie na Opolu i woj. opolskim (Gandharwa słusznie wspomniał o kontrakcie na budowę obwodnicy - dlaczego przez tyle lat gmina nie wzięła spraw w swoje ręce???);2. Nierównomierny rozwój - gmina Dobrzeń to nie tylko centrum, ale również peryferia.Dlatego też można sądzić, że efektem pseudo-walki o nie oddania skrawków terenu gminy powinno być większe ogarnięcie się samych mieszkańców i wybór nowych władz, które będą bardziej efektywnie wydawać wciąż bardzo duże środki finansowe.

A ratuszowcy wciąż w natarciu . Żałosni jesteście . Cóż , coś trzeba robić za tak piękną kasę z naszych podatków , ale chyba są szczytniejsze cele co ?
z
zwm

Ja tylko pytam ,czy Opolanie zdają sobie sprawe jak ten plan Wiśniewskiego obciąży ich budżety ? Woda, ścieki ,komunikacja mzk ,śmieci ,poza tym kilka tysięcy obywateli wiecej w urzędach , szpitalach, przychodniach, żłobkach , szkołach - więcej dzielnic więc i podział pieniążków większy , no i chyba coś ,czego prezydent sam nie przemyślał ,masa nieprzychylnych wyborców , którzy mogą wprowadzić swoich do rady miasta ,którzy będą w ramach zemsty blokować wszystkie inicjatywy dobre dla Opola. No cóż , plan trochę kulawy jak dla mnie . Opolanie przemyślmy to nim wypiszemy ankiety , bo może to nas kosztować znacznie więcej , jak przedstawia to nasz prezydent.

g
gość

Wyniki konsultacji społecznych w powiecie będą miażdzące dla planów Wiśniewskiego. Nie znam nikogo spoza miasta kto by chciał by Opole w ten sposób się powiększało, a raczej powiększało swój budżet grabiąc innym najlepsze tereny. Bardzo dawno nie głosowałem w żadnych wyborach ale tym razem ankietę wypełniłem. Myślę, że jest więcej takich ludzi jak ja. I złodziejski plan prezydenta Opola nie wypali.

f
fu
W dniu 11.02.2016 o 21:07, Piotr napisał:

Proszę zwrócić baczną uwagę na skalę i efekty działań... Mieszkańcy Dobrzenia "cieszą się", że WŁADZA DAJE IM, mimo że nie potrafią zawalczyć o więcej i zadbać o większą kontrolę nad wydatkami włodarzy własnego podwórka.Chodniki niby są, ale z tym budżetem powinny być w każdym miejscu w gminie. Budynki też niby są, ale z tym budżetem zadania własne gminy powinny być realizowane na wyższym poziomie. Z wyżywieniem podobnie - dlaczego w Dobrzeniu nie realizowany jest program dożywiania dla wszystkich mieszkańców gminy? Może się to wydawać utopijny pomysł, ale chodzi o ideę rozwoju społecznego, a wyraźnie widać, że Dobrzeń jako gmina zmierza w złym kierunku:1. Żerowanie na Opolu i woj. opolskim (Gandharwa słusznie wspomniał o kontrakcie na budowę obwodnicy - dlaczego przez tyle lat gmina nie wzięła spraw w swoje ręce???);2. Nierównomierny rozwój - gmina Dobrzeń to nie tylko centrum, ale również peryferia.Dlatego też można sądzić, że efektem pseudo-walki o nie oddania skrawków terenu gminy powinno być większe ogarnięcie się samych mieszkańców i wybór nowych władz, które będą bardziej efektywnie wydawać wciąż bardzo duże środki finansowe.

żerowanie na Opolu -sprawdź kto od wielu lat postuluje i płaci za kolejne plany obwodnicy.Kto naciska na ten projekt, by i nam i Wam żyło się wygodniej ( w końcu to główna trasa i dla Opola) - zobacz na ochronę przeciwpowodziową,ilość szkół i przedszkoli które utrzymuje tylko gmina,kluby sportowe (Opole swoje wysyła do wiosek bo nie daje rady-GWARDIA)2. Jaki nierownomierny rozwój? Są rady sołectw które decydują na co idą pieniądze w każdym sołectwie -podział jest równy dla wszystkich , nie jak w Opolu 100 tys na dzielnicę przy budrzecie 640 milionów a reszta dla ratusza. Tu mieszkańcy decydują a nie wójt - jeśli było by inaczej wójt poszedł by z torbami. A na koniec jeśli chodzi o dożywianie mieszkańców to nie znam miejsca gdzie władza dozywia wszystkich obywateli, ale powiem Ci jedno nam małym żuczkom jest tu na tyle dobrze że jeszcze nas stać na posiłek na tyle wysoko proteinowy by nadal powiedzieć planom Wiśniewskiego stanowcze NIE !
B
Bax

Generalnie w mojej ocenie Wiśniewski zaczyna być w temacie rozbicia gmin na rzecz Opola w defensywie i zobaczycie ,że nie uda mu się ta sztuczka ,która przypomina mi nieco kreatywną księgowość która poprzez zaklinanie rzeczywistości zawsze zle się kończy... za dużo w tym wszystkim PR-u za mało konkretów plus tak zwyczajnie po ludzku spalił temat jak ogłosił w lokalnej gazecie co ma w planie kompletne amatorstwo i arogancja względem bądź co bądź Partenrów

P
Piotr
W dniu 11.02.2016 o 16:33, Gość napisał:

Pytasz co udało się zrealizować i jakie plany na przyszłość? Przyjedz do gminy Dobrzeń i porównaj z ościennymi dzielnicami Opola a sam się przekonasz w czym rzecz. Ps. Chodniki , budynki publiczne i darmowe wyżywienie jest u nas od dawna.

 

Proszę zwrócić baczną uwagę na skalę i efekty działań... Mieszkańcy Dobrzenia "cieszą się", że WŁADZA DAJE IM, mimo że nie potrafią zawalczyć o więcej i zadbać o większą kontrolę nad wydatkami włodarzy własnego podwórka.

 

Chodniki niby są, ale z tym budżetem powinny być w każdym miejscu w gminie. Budynki też niby są, ale z tym budżetem zadania własne gminy powinny być realizowane na wyższym poziomie. Z wyżywieniem podobnie - dlaczego w Dobrzeniu nie realizowany jest program dożywiania dla wszystkich mieszkańców gminy? Może się to wydawać utopijny pomysł, ale chodzi o ideę rozwoju społecznego, a wyraźnie widać, że Dobrzeń jako gmina zmierza w złym kierunku:

 

1. Żerowanie na Opolu i woj. opolskim (Gandharwa słusznie wspomniał o kontrakcie na budowę obwodnicy - dlaczego przez tyle lat gmina nie wzięła spraw w swoje ręce???);

2. Nierównomierny rozwój - gmina Dobrzeń to nie tylko centrum, ale również peryferia.

 

Dlatego też można sądzić, że efektem pseudo-walki o nie oddania skrawków terenu gminy powinno być większe ogarnięcie się samych mieszkańców i wybór nowych władz, które będą bardziej efektywnie wydawać wciąż bardzo duże środki finansowe.

I
Igma

Umieć wymówić słowo Nie, to pierwszy krok do wolności.

 

G
Gość
W dniu 11.02.2016 o 16:00, Prawicowiec napisał:

Skarza sie jak platfusy w Brukseli! Postanowione I te ziemie beda poddane woli Prezydenta Wisniewskiego! Czy wam sie to podoba czy nie! Dociera? A jak sie Niemcom nie podoba to nawet lepiej. Znaczy ze lepiej bedzie Polakom :)

co sie nie zdziwisz jak wam utrudnimy zycie z kazda pirdola w um a pierdzistolki beda musieli miec czas duzo czasu dla swoich NIEMIECKICH I SLASKICH OBYWATELI opolan na sile my do smrodu sie niepchamy a wy na salony probujecie sie wechac na sile chamy

G
Gość
W dniu 11.02.2016 o 16:00, Prawicowiec napisał:

Skarza sie jak platfusy w Brukseli! Postanowione I te ziemie beda poddane woli Prezydenta Wisniewskiego! Czy wam sie to podoba czy nie! Dociera? A jak sie Niemcom nie podoba to nawet lepiej. Znaczy ze lepiej bedzie Polakom :)

prawicowiec czy janosik wsio rawno-jeden troll

G
Gość

problem jest taki, że niekoniecznie wiesz o czym piszesz... ;)

W dniu 11.02.2016 o 15:52, Piotr napisał:

Problem polega przede wszystkim na braku akceptacji dla nieuniknionego. 

 

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3