Wielka awaria wodociągu w Opolu usunięta [wideo]

  Wielka awaria wodociągu w Opolu usunięta [wideo]

  Arti

  Nowa Trybuna Opolska

  Nowa Trybuna Opolska

  Uszkodzony odcinek magistrali wodociągowej został naprawiony. Około godziny 22 woda z ujęcia w Grotowicach powinna już popłynąć do Opola.

  Do dużej awarii doszło w poniedziałek po południu. Dlatego w Święto Niepodległości wody brakowało niemal w całym mieście, a wodociągi musiały wyłączyć ujęcie wody w Grotowicach, bo to tam doszło do uszkodzenia magistrali.

  Wprawdzie już w poniedziałek wieczorem woda zaczęła wracać do mieszkań, ale dziś nadal problemy z dostawami wody mieli np. mieszkańcy wysokich budynków.

  - Nie były jednak bardzo duże, bo celowo zwiększyliśmy aż dwukrotnie dostawy wody z Zawady, gdzie mamy drugie, duże ujęcie - wyjaśnia Piotr Kętrzyński, prezes Wodociągów i Kanalizacji.

  Jednocześnie od poniedziałkowej nocy ekipy WiK pracowały nad usuwaniem awarii, do której doszło tuż obok torów kolejowych w rejonie ulicy Adama.

  Początkowo podejrzewano, że za pęknięcie magistrali i powstanie wielkiego rozlewiska odpowiadają ekipy modernizujące linię kolejową. Ostatecznie jednak uznano, że doszło do zmęczenia materiału i rura - poddawana dużemu ciśnieniu - pękła sama.

  Dopiero dziś przed południem pracownikom WiK udało się dostać do uszkodzonego odcinka magistrali. Najpierw trzeba było bowiem odpompować setki litrów wody, która wypłynęła z ziemi w miejscu awarii.

  Pod odsłonięciu rury o średnicy metra, okazało się, że dziura ma z kilkadziesiąt centymetrów.

  - Wymieniliśmy uszkodzony fragment, a potem w miejscu awarii wyczyściliśmy spory odcinek rury, a także przepłukaliśmy - mówi Piotr Gabriel, główny specjalista ds. eksploatacji Wodociągów i Kanalizacji z Opola.

  Około godziny 22 dostawy wody z Grotowic zostaną wznowione, ale jak przyznaje WiK trzeba trochę czasu zanim sytuacja w sieci wróci do tej sprzed awarii.

  Jednocześnie spółka zdecydowała się na uruchomienie dodatkowych punktów czerpania darmowej wody na dużych osiedlach mieszkaniowych oraz obok szpitali, którym zmniejszone ciśnienie wody utrudniało funkcjonowanie.

  WiK ostrzega także, że przez kilka dni po uruchomieniu magistrali woda może mieć gorszą jakość (mętność, rdzawy kolor), niewykluczone są także problemy z ciśnieniem w wysokich budynkach.

  - Kłopoty mogą występować powyżej drugiego piętra, ale nie powinny być duże - ocenia Piotr Kętrzyński.

  Jednocześnie przedstawiciele WiK nadal apeluje o rozsądne użytkowanie wody. Proszą o
  nienapełnianie dużych zbiorników, wanien, gdyż właśnie takie działania mogą spowodować lokalne spadki ciśnienia w sieci.

  Jak przyznaje prezes Kętrzyński dziś do spółki dzwoniło już znacznie mniej opolan ze skargami na jakość wody i słabe ciśnienie.

  - I to pokazuje, że sytuacja w sieci już się normuje - przekonuje Kętrzyński.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (10)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (10) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Jak zaparzyć idealną kasę bez ekspresu?

  Jak zaparzyć idealną kasę bez ekspresu?

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  Nowy smartfon Huawei w imponujący sposób wykorzystuje najnowsze technologie

  Wkoło Opolskiego - serwis turystyczny, z którym odwiedzisz najciekawsze zakątki naszego regionu

  Wkoło Opolskiego - serwis turystyczny, z którym odwiedzisz najciekawsze zakątki naszego regionu

  Wideo