Wielka gala w szkole muzycznej w Opolu na 70-lecie

Anna Konopka
Anna Konopka
Gala 70-lecia PSM w Opolu.
Gala 70-lecia PSM w Opolu. Anna Konopka
Uroczysty koncert, w którym wzięli udział absolwenci, pedagodzy i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej zgromadził w sobotę (22 kwietnia) pełną salę koncertową. Wielkie świętowanie rozpoczęło się od wykonania poloneza As-dur op. 53 Fryderyka Chopina, patrona szkoły.

Galowy koncert na 70. urodziny Państwowej Szkoły Muzycznej, zgromadził sympatyków szkoły, jej wychowanków, pedagogów, przedstawicieli szkół muzycznych z województwa oraz instytucji kulturalnych.

- To koncert bardzo ważny, skupiający centralne obchody jubileuszu - podkreślała Małgorzata Kowalska-Waloszczyk, wicedyrektor PSM w Opolu.

W części oficjalnej uroczystości przypomniano historię PSM, wręczono odznaczenia, dyplomy i nagrody dla pedagogów szkoły.

- Wykonujecie wspaniałą pracę, która jest wkładem w wychowanie polskiej młodzieży - mówił Adrian Czubak, wojewoda opolski.

- Muzyka to nie tylko słuchanie, to również wszechstronne wychowanie młodzieży, które pomaga jej później w zdobywaniu świata - dodał.

Następnie na scenę wyszli muzycy. Nie mogło zabraknąć utworów Fryderyka Chopina, czyli patrona szkoły, ale publiczność wysłuchała także Bacha, Lutosławskiego i Zielińskiego.

Wśród zdolnych absolwentów na scenie pojawiła się m.in. Jagoda Krzemińska, wybitna flecistka, która w 2012 r. zdobyła tytuł Młodego Muzyka Roku 2012 i zagrała na Festiwalu Eurowizji w Wiedniu. Obecnie Jagoda ma 21 lat i studiuje na Royal Academy of Music (Królewskiej Akademii Muzycznej) w Londynie.

- Uczę się w klasie Williama Benneta. Marzyłam o tym, ponieważ to jeden z bardziej znanych na świecie flecistów - mówiła Jagoda. - Nie zapominam jednak o tym, że osobą, która zmotywowała mnie do startowania na angielską uczelnię była moja nauczycielka z PSM, pani Karina Kandzia-Maniak.

Na scenie wystąpił dziś także trębacz Lennard Czakaj, który w PSM szkolił się pod kierunkiem Klaudiusza Lisonia. Młody muzyk studiuje obecnie w Bazylei.

- Bardzo się cieszę, że mogę wziąć udział w jubileuszowym koncercie, zagrać ze szkolną orkiestrą pod batutą pana Huberta Prochoty. Z orkiestrą łączy mnie wiele miłych wspomnień - mówił Lennard Czakaj.

Koncerty jubileuszowe, które zorganizowała już PSM pokazały szeroką działalność i aktywność wszystkich sekcji szkoły, pedagogów, uczniów i absolwentów, czyli dumy PSM.

- Szczególnym momentem był koncert "Orkiestra pokoleń", który odbył się w lutym. Wtedy udało nam się zaprosić do składu orkiestry blisko 80 absolwentów - zaznacza wicedyrektor.

W piątek odbył się też koncert dyplomantów z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, którego tradycja liczy już 50 lat.

Wielki finał obchodów jubileuszowych odbędzie się 21 maja. PSM przygotuje koncert "Mojemu miastu", który ma się wpisywać w obchody 800-lecia Opola.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska