Wielka inwestycja. Będą ścieżki rowerowe, parkingi i...

  Wielka inwestycja. Będą ścieżki rowerowe, parkingi i autobusy za 52 mln zł

  Zdjęcie autora materiału
  Mirosław Dragon

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Samorządy z północy Opolszczyzny podpisały umowę na 52 mln zł. Ogromna dotacja z Unii Europejskiej pozwoli wykonać kilkadziesiąt inwestycji.
  Umowę na wielkie inwestycje unijne podpisali (na zdjęciu od lewej): marszałek Andrzej Buła, członek powiatu kluczborskiego Jakub Goliński, starosta Piotr
  1/19
  przejdź do galerii

  Umowę na wielkie inwestycje unijne podpisali (na zdjęciu od lewej): marszałek Andrzej Buła, członek powiatu kluczborskiego Jakub Goliński, starosta Piotr Pośpiech i wicemarszałek Stanisław Rakoczy. ©Mirosław Dragon

  W Kluczborku samorządowcy z trzech powiatów: kluczborskiego, oleskiego i namysłowskiego podpisali z marszałkiem Andrzejem Bułą umowę na realizację strategii niskoemisyjnych na obszarze Subregionu Północnego Województwa Opolskiego.

  Jest to duży projekt unijny na wykonanie inwestycji za łączną kwotę 51,8 mln zł.

  Z tego aż 42,5 mln zł stanowić będzie dotacja z Unii Europejskiej.

  - To pierwsza z takich umów, które będziemy podpisywać w całym województwie - zapowiada marszałek Andrzej Buła. - Łącznie do rozdzielenia jest 340 milionów zł. Razem z wkładem własnym samorządów zrealizowane zostaną inwestycje na kwotę ok. pół miliarda złotych!

  Tylko w samym subregionie kluczborskim ogłoszonych zostanie 39 przetargów.

  Unia Europejska dofinansuje inwestycje, które wpłyną na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza.

  Wzmocniony ma być transport publiczny oraz infrastruktura dla rowerzystów. Dlatego budowane będą utwardzone ścieżki rowerowe, parkingi typu Park & Drive (gdzie można zaparkować samochód i ruszyć w dalszą drogę autobusem), zostaną zakupione także fabrycznie nowe autobusy: 13 dla PKS-u Kluczbork i dwa dla gminy Dobrodzień, która sama wozi dzieci do gminnych szkół.

  - Łącznie zbudowanych zostanie na naszym terenie 77 kilometrów dróg rowerowych - zapowiada starosta kluczborski Piotr Pośpiech. - Zbudowane zostaną w ciągu 2,5 roku.

  Powstanie w sumie 25 centrów przesiadkowych. Będzie to pięć zintegrowanych węzłów przesiadkowych, a także miejsca typu Park & Drive i Bike & Ride (wypożyczalnie rowerów). Łącznie powstanie 420 nowych miejsc parkingowych.

  Dzięki tej dotacji wyeliminowanych zostanie wiele niebezpiecznych miejsc.

  Aktualnie na niebezpiecznym odcinku drogi wojewódzkiej nr 901 w Dobrodzieniu trwa budowa 180-metrowej estakady. Dodatkowo od estakady do Dobrodzienia zostanie zbudowana ścieżka rowerowa.

  - Dzięki temu nie tylko kierowcy samochodów, ale i rowerzyści będą bezpieczni na tej drodze - mówi Róża Koźlik, burmistrz Dobrodzienia.

  Zobacz na mapie najważniejsze inwestycje w powiatach kluczborskim i oleskim w ramach dotacji na strategię niskoemisyjną:

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (16)

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się
  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (16) forum.nto.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Wiedza o samorządzie w pigułce

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Mistrzowie tańca irlandzkiego po raz pierwszy w Opolu!

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018

  Zapraszamy na jeździecki Hubertus 2018