Targi nto - nowe

Wielka woda odejdzie, ale może zostać trauma. Gdzie szukać pomocy

Mirela Mazurkiewicz
W województwie opolskim bezpłatną pomoc psychologiczną dla powodzian zapewnia Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego.
W województwie opolskim bezpłatną pomoc psychologiczną dla powodzian zapewnia Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego. pixabay.com
Żywioł, który przetacza się przez Opolszczyznę, niszczy nie tylko domy i dobytki, nieraz całego życia. Czasami zabiera też to, co niewidoczne, ale bardzo cenne – zdrowie psychiczne.

- Silne przeżycia, spowodowane chociażby kataklizmem, mogą zmienić sposób myślenia osób nim dotkniętych zarówno o sobie, jaki i o świecie – wyjaśnia mówi Katarzyna Podleska, psycholog i psychotraumatolog. – Takie osoby mogą zacząć postrzega otoczenie jako niebezpieczne i nieprzewidywalne. Nie powinniśmy tego oceniać, czy bagatelizować. Ci ludzie niejednokrotnie stracili wszystko co mieli, dlatego my – jedynie oglądając dramatyczne obrazy w mediach – nie jesteśmy w stanie zrozumieć emocji, jakie towarzyszyły konfrontacji z żywiołem. Nawet, jeśli bardzo się postaramy.

Sygnały alarmowe mogą pojawić się nie od razu, ale po kilku tygodniach, a nawet miesiącach.

– Pierwszą pomocą psychologiczną będzie zapewne rozmowa z sąsiadem, który ma podobne doświadczenia i być może ona w wielu przypadkach okaże się wystarczająca – wyjaśnia specjalistka. – Natomiast, gdy miną tygodnie, uporamy się ze zniszczeniami i na pozór życie zacznie wracać do normy, ale mimo wszystko będziemy budzić się w nocy z krzykiem czy będziemy na każdym kroku wypatrywać zagrożenia, należy zwrócić się o pomoc. Silne przeżycia mogą też powodować objawy psychosomatyczne, takie jak ból głowy czy brzucha, dlatego warto wtedy zastanowić się, czy nie są one związane z tym, co przeżyliśmy.

W województwie opolskim bezpłatną pomoc psychologiczną dla powodzian zapewnia Annogórskie Centrum Zdrowia Psychicznego.

Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny:

  • Krapkowice: tel. 571 573 501 i 571 573 502
  • Strzelce Opolskie: 519 318 311 i 519 318 312

Punkty są czynne od poniedziałku do piątku w godz. od 8 do 20.

Z bezpłatnej pomocy psychologicznej można też skorzystać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nysie, przy ul. Piastowskiej 33a.[/b]

W ramach wsparcia dla osób poszkodowanych przez powódź, NFZ uruchomił też bezpłatną, całodobową infolinię pod numerem 800 190 590, która działa przez 7 dni w tygodniu.

- Każdy pacjent z terenów objętych powodzią dowie się, gdzie otrzyma pomoc medyczną, a także do których miejsc nie należy się kierować – informuje NFZ. - Konsultanci obsługujący infolinię udzielą informacji o czynnych na terenach objętych powodzią aptekach, przychodniach POZ oraz szpitalach. Odpowiedzą również na pytanie, gdzie udać się w razie konieczności skorzystania z pomocy medycznej najbliżej miejsca pobytu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wiemy ile osób zginęło w powodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska