Wielkanoc 2019. W katedrze opolskiej biskup Andrzej Czaja przewodniczył dziś rano rezurekcji

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Procesja rezurekcyjna w niedzielny poranek.
Procesja rezurekcyjna w niedzielny poranek. Krzysztof Ogiolda
Chrystus powstał z martwych, żyje i kocha nas – mówił podczas rezurekcyjnej mszy św. ordynariusz opolski. To nas wzywa do życia na miarę tego cudu.

Rezurekcyjna procesja rozpoczęła się w Bożym Grobie. Tutaj biskup opolski, trzymając w ręku krzyż z czerwoną stułą, wyśpiewał prawdę o tym, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Wierni, śpiewając pieśni wielkanocne, przeszli z Najświętszym Sakramentem w monstrancji dookoła świątyni.

- Słyszeliśmy przed chwilą kilka świadectw potwierdzających fakt Zmartwychwstania – mówił w kazaniu bp Czaja. - Świadectwo to dają Maria Magdalena i apostołowie, którzy pierwsi pobiegli do grobu. Zmartwychwstanie nas wzywa, by uwielbiać Boga. Ono Chrystusa, przez chrzest jest naszym udziałem. To nas zobowiązuje do wdzięczności. To doświadczenie wzywa nas do życia na miarę tego cudu. To jest wołanie o czujność i o to, byśmy do Boga się zwrócili z ufną modlitwą.
To jest orędzie o zwycięstwie Chrystusa i pokazywaniu się Chrystusa uczniom, przebywaniu z nimi.

- Na podstawie świadectwa apostołów Kościół przez wieki śpiewa „Alleluja”. Trzeba byśmy i my wołali całym sercem: „Wiemy, żeś zmartwychwstał, że to Bóg prawdziwy” - dodał biskup opolski. - Czy jest w twoim sercu ta pewność wiary? Wierzysz w ten cud Zmartwychwstania? To bardzo ważne, by wraz z chrześcijanami na całym świecie mieć to przekonanie, że Chrystus powstał z martwych, żyje i kocha nas. Dlatego powierzenie mu swego życia i pokładanie w nim nadziei ma konkretny sens. Chrześcijaństwo, także na naszej śląskiej ziemi, zdaje się wypalać – jak katedra Notre Dame. Nie możemy stać obojętnie. To się domaga od nas przemiany życia: „Szukajcie tego co w górze, gdzie przebywa Chrystus, nie tego co na ziemi”. Nie wolno nam żyć starym kwasem złości przewrotności, ale po nowemu – w czystości i w prawdzie.

Rezurekcja jest nabożeństwem charakterystycznym dla świętowania Wielkanocy. Radość Zmartwychwstania obwieszcza wówczas bicie dzwonów i śpiew pieśni wielkanocnych, a na czele procesji niesie się krzyż przyozdobiony czerwoną stułą, na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią oraz figurę Zmartwychwstałego.

Pierwotnie procesja ta odbywała się na cmentarz, zwykle znajdujący się w sąsiedztwo Kościoła, by obwieścić zmarłym, że Chrystus zmartwychwstał. Z czasem Najświętszy Sakrament był wynoszony z Grobu Pańskiego i w uroczystej procesji obnoszony wokół kościoła.

Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej jako Dies Dominica, czyli Dzień Pański. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania, aż ukształtował się obecny rok liturgiczny.

Flesz na Wielkanoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska