Wielkanoc 2020. Bp Andrzej Czaja na rezurekcji: Zwycięstwo Chrystusa jest źródłem niezachwianej nadziei

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Rezurekcja w katedrze opolskiej.
Rezurekcja w katedrze opolskiej. Archiwum prywatne
Ordynariusz opolski przewodniczył w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego mszy rezurekcyjnej w katedrze opolskiej.

Rozpoczęła się ona w Bożym Grobie. Biskup opolski, trzymając w ręku krzyż z czerwoną stułą, wyśpiewał prawdę o tym, że Chrystus prawdziwie zmartwychwstał. Wierni, śpiewali pieśni wielkanocne, a następnie otrzymali błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Rezurekcja jest nabożeństwem charakterystycznym dla świętowania Wielkanocy. Radość Zmartwychwstania obwieszcza wówczas biciem dzwonów i śpiew pieśni wielkanocnych.

Z powodu epidemii koronawirusa nie odbyła się w tym roku procesja rezurekcyjna na zewnątrz katedry.

- Zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią, piekłem i szatanem jest podstawą do rozradowania się – mówił w kazaniu biskup opolski. - Niezależnie od sytuacji, jaka przychodzi. Także tej związanej z epidemią, gdy w sercu niepokój, trwoga, niepewność. Zwycięstwo Chrystusa to źródło niezawodnej nadziei, pokoju, którego świat dać nie potrafi. Trzeba tę radość mieć nie tylko na ustach, ale przede wszystkim w sobie. Chrystus zmartwychwstał. Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja. Spełniła się zapowiedź psalmisty. Prawica Pana wzniesiona wysoko. Prawica Pańska moc okazała. Nie umrę, ale żyć będę i głosić dzieła Pana.

- To jest dla niektórych z nas szczególnie ważne – dodał. - Przecież są już takie rodziny, które nie miały możliwości pożegnać się ze swoimi bliskimi, którzy przeszli w inny wymiar życia. Trudne godziny. Bez możliwości pożegnania, bez uroczystego pogrzebu. I skąd nadzieja? Właśnie z tego, że Chrystus zmartwychwstał. To oznacza, że i my zmartwychwstaniemy. Więc choć teraz nie udało się pożegnać, się spotkamy. To jest źródło niezawodnej nadziei. Chrystus przez Zmartwychwstanie objawił, że do końca nas umiłował i jest ponad śmiercią i ponad siłami ciemności.

Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej jako Dzień Pański. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania, aż ukształtował się obecny rok liturgiczny.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska