Wielkanoc. W kościołach podczas Wigilii Paschalnej zabrzmiał radosny śpiew „Alleluja”

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Liturgia Wigilii Paschalnej w opolskiej katedrze.
Liturgia Wigilii Paschalnej w opolskiej katedrze. Krzysztof Ogiolda
W Wielką Sobotę wieczorem lub w nocy odbywa się liturgia Wigilii Paschalnej. W katedrze w Opolu – bez ludu przewodniczył jej bp Rudolf Pierskała.

Z powodu epidemii nie było odpalania paschału – świecy symbolizującej Chrystusa – od ogniska. Biskup zapalił ją od znicza, a następnie diakon odśpiewał „Exsultet” - sięgający tekstem starożytności chrześcijańskiej pochwalny hymn ku czci Zmartwychwstałego.

Podczas Liturgii Słowa odczytano bardzo bogaty zestaw tekstów ze Starego i Nowego Testamentu.

Podczas hymnu „Chwała na wysokości” zapalono świece, zadzwoniły dzwonki milczące w czasie Triduum Paschalnego oraz zagrały organy. Przed odśpiewaniem Ewangelii o Zmartwychwstaniu Pańskim po raz pierwszy od rozpoczęcia wielkiego postu zabrzmiało radosne „Alleluja”.

- Anioł powiedział niewiastom: Wy się nie bójcie – mówił w kazaniu biskup Pierskała. - Przyjdzie czas, że ta katedra pięknie odnowiona, dostojna, majestatyczna wypełni się wiernymi. Tęsknimy za Wami, drodzy wierni. Wasza tęsknota za kościołem, Eucharystią, wspólnotą się dopełni. Przed wejściem do grobu Jezusa zatoczono wielki kamień. Trzy niewiasty, które były obecne przy pogrzebie Jezusa, przyszły Go namaścić pierwszego dnia tygodnia. Kto nam odsunie kamień? - pytały. Kamień był bardzo duży. Ale, gdy przyszły, kamień już był odsunięty. Jezus powstał z martwych.

- Jezus jest tu z nami obecny – dodał ks. biskup. - Zmartwychwstał i żyje. Kamień na grobie Jezusa jest symbolem różnych kamieni przygniatających nasze serca. Są nimi narze grzechy, nałogi, złe przyzwyczajenia, wzajemne uprzedzenia. Choroby, samotność, osłabienie więzi, niezgoda, niezrozumienie. A teraz epidemia. Ten kamień wszystkich nas przygniata. Wielu się załamuje i rozpacza. Tylko Jezus Zmartwychwstały może te kamienie odsunąć. My jesteśmy bezradni. Na całym świecie. A On ma moc. Spróbujmy w to uwierzyć.

Po kazaniu uczestnicy mszy św. odnowili przyrzeczenia złożone przy chrzcie. Nie było – z powodu epidemii – poświęcenia wody ani liturgii chrzcielnej.

Na zakończenie liturgii odśpiewano wielkanocną pieśń ku czci Matki Bożej „Raduj się nieba Królowo”.

Zobacz nabożeństwo w parafii w Opolu-Gosławicach

Zobacz nabożeństwo z Luboszyc

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska