Wielkanocne potrawy wylądowały na wysypisku [wideo]

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Sławomir Mielnik
35 proc. więcej odpadów wyrzucili opolanie po świętach. Na wysypiska trafiły pieczywo, ciasta, sałatki, wędliny.

- Cały mazurek wylądował w śmieciach razem z folią, w którą był zapakowany, bo spleśniał. Do kosza poszło we wtorek też pół miski sałatki, po kawałku dwóch innych rodzajów ciast, obślizgłe wędliny, pół chleba i pół długiej bułki - wylicza Aneta Rosolska z Opola, która sama nie może się nadziwić, ile jedzenia zmarnowała jej rodzina przez święta.

Z szybkiego podsumowania opolanki wynika, że mogło to w sumie kosztować 50 złotych.

- Co roku obiecuję sobie, że kupię mniej jedzenia na święta i co roku jest za dużo - przyznaje.

To nieodosobniony przypadek. Wczoraj na opolskim składowisku odpadów znaleźliśmy i resztki mięsa, i spleśniałe bochenki chleba, m.in. wydrążone na świąteczny żurek, ciasto i resztki świątecznych potraw.

Apolonia Klepacz z opolskiej firmy Remondis mówi, że w poświąteczny wtorek na wysypisko trafiło ok. 35 procent odpadów więcej niż w inne dni. Wtedy Remondis zwoził śmieci z kubłów opolan mieszkających w blokach, wczoraj z domków jednorodzinnych.

- Trudno od razu dokładnie powiedzieć, co jest w kubłach, bo ich zawartość jest przesypywana do zamkniętych śmieciarek, a większość odpadów jest w workach - wyjaśnia Apolonia Klepacz.

Na wysypisku odpady zmieszane trafiają na instalację, która je miele, oddziela m.in. worki foliowe, butelki pet i inne, które nadają się do odzysku. Reszta trafi na składowisko.

Z szacunków Federacji Polskich Banków Żywności wynika, że rocznie w Polsce wyrzucamy ok. 9 mln ton jedzenia z gospodarstw domowych i od producentów. Koszty ich produkcji, opakowania, transportu, a potem utylizacji są ogromne. Tymczasem 2,5 miliona Polaków żyje w skrajnym ubóstwie.

Jan Burniak z Opolskiego Banku Żywności mówi, że paradoksalnie dla banków okres poświąteczny to dobry czas, bo trafia do nich okazjonalna żywność od producentów, która nie sprzedała się przed świętami, a ma krótki termin przydatności do spożycia.

Marek Borowski, prezes Federacji Polskich Banków Żywności, przypomina, że banki w okresie przedświątecznym organizują zbiórki wśród klientów sklepów spożywczych.

- Ale kto chce wesprzeć wybrany bank żywności, może to zrobić i po świętach, przekazując 1 procent podatku - zachęca. Lista z numerami KRS znajduje się na stronie bankizywnosci.pl w zakładce Sieć Banków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska