Wielki Czwartek 2021. Msza Wieczerzy Pańskiej. Wielki Czwartek rozpoczyna Triduum Męki Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wielki Czwartek w 2021 roku wypada 1 kwietnia.
Wielki Czwartek w 2021 roku wypada 1 kwietnia. Sławomir Mielnik
Wielki Czwartek w 2021 roku wypada 1 kwietnia. Tego dnia w Kościele świętuje się pamiątkę ustanowienia dwóch sakramentów – Eucharystii i kapłaństwa.

Wielki Czwartek 2021. Msza Krzyżma

Zwyczajnie w Wielki Czwartek rano biskup celebrował Mszę św. Krzyżma.

W trakcie tej mszy święci się oleje potrzebne do udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania i kapłaństwa, a także do konsekracji kościołów i ołtarzy oraz olej chorych używany przy sakramencie namaszczenia chorych.

Kapłani obecni w katedrze ze swoim biskupem odnawiają w Wielki Czwartek przyrzeczenia złożone podczas święceń.

W tym roku - ze względu na epidemię koronawirusa - mogą być wprowadzone obostrzenia sanitarne. W 2020 roku nie było Mszy Krzyżma. Została ona przeniesiona na późniejszy termin.

Wielki Czwartek 2021. Co to jest Krzyżmo

Krzyżmo to jest oliwa zmieszana z balsamem (balsam symbolizuje Ducha Świętego). Oznacza ono Chrystusa, w którym człowieczeństwo złączone jest z bóstwem. Jest ono symbolem mocy Bożej.

Wielki Czwartek 2021. Msza św. Wieczerzy Pańskiej

Ta Eucharystia sprawowana w Wielki Czwartek we wszystkich Kościołach. Przypomina i uobecnia Ostatnią Wieczerzę.

W jej trakcie Pan Jezus ustanowił Najświętszy Sakrament i sakrament kapłaństwa. W trakcie tej liturgii po śpiewie „Chwała na wysokości” milkną dzwonki (zostają zastąpione przez kołatki) i organy.

Nie będą one używane w liturgii aż do Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę w nocy.

Msza święta - z racji stanu epidemii koronawirusa - odbędzie się zgodnie z dekretem biskupa opolskiego bez udziału wiernych.

Wielki Czwartek 2021. Obmycie nóg

W trakcie tej mszy w Wielki Czwartek - po kazaniu – w katedrze biskup, a w innych kościołach, gdzie zwyczaj ten jest praktykowany, proboszcz mył nogi dwunastu przedstawicielom parafii – kobietom i mężczyznom.

Jest to powtórzenie gestu Pana Jezusa, który w Wieczerniku umył nogi apostołom, dając im przykład miłości.

W tym roku - z powodu obostrzeń sanitarnych - nie będzie obmycia nóg.

Po Mszy św. Wieczerzy Pańskiej tradycyjnie z ołtarzy zdejmuje się obrusy i świece. Z powodu epidemii koronawirusa nie będzie w tym roku przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy symbolizującej samotność Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym i po osądzeniu przez Sanhedryn w więzieniu. Nie będzie też związanej z tym adoracji.

Pisanki na Wielkanoc to jeden z symboli świąt. Oznaczają nowe życie. Zwyczaj ozdabiania pisanek może połączyć całą rodzinę Zobacz kreatywne sposoby na pisanki na Wielkanoc 2019

Pisanki wielkanocne ręcznie robione! Pomysły na ozdoby na Wi...

Kiedy jest Wielki Czwartek?

Kiedy jest Wielki Czwartek 2021? - 1 kwietnia
Kiedy jest Wielki Czwartek 2022? - 14 kwietnia
Kiedy jest Wielki Czwartek 2023? - 6 kwietnia

Najwyższe palmy wielkanocne w Polsce. ZOBACZ film

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Asia
14 kwietnia 2019, 3:29, Olga:

Czy to księża zabili Roberta Wójtowicza?

Olga, w ogóle nie znałam sprawy, ale poczytałam, zresztą dziś jest 2020 więc temat trochę ruszył do przodu. Jestem przekonana, że to zrobili. I jestem przekonana, że prawda wyjdzie na jaw! Podziwiam Ojca!!! Za determinację, siłę, wytrwałość. On tego nie robi tyko dla Syna. Szuka też mordercy, psychopaty, złego człowieka, który ukrywa się za sutanną i zasmradza swoim swądem cały Kościół. Szkoda, że rozpadła się rodzina. Oby Bóg, policja, świadkowie, studenci!!, (przecież też tam byli w tę Sylwestrową noc, co się wtedy wydarzyło, że Robert był taki szczęśliwy?, co chcieli zatuszować księża?) pomogli mu odkryć prawdę!!! "Delikatny uśmiech, ksiądz z prawdziwego zdarzenia..." Jasne, czasem im bardziej z prawdziwego zdarzenia tym gorzej. Im piękniejszy uśmiech tym więcej przykrywa kłamstwa i swojego strachu.

"Nie ma bowiem nic ukrytego, co by nie wyszło na jaw, ani nic tajemnego, co by się nie stało wiadome. 3 Dlatego wszystko, co powiedzieliście w mroku, w świetle będzie słyszane, a coście w izbie szeptali do ucha, głosić będą na dachach"!!! Oby tak się stało.

O
Olga
Czy to księża zabili Roberta Wójtowicza?
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie