Wielki Piątek 2021. To dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Liturgia Męki Pańskiej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Karolina Misztal
Wielki Piątek 2021 przypada 2 kwietnia. To szczególny dzień w Kościele. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej, by podkreślić, że dla chrześcijan jest to dzień modlitwy i zadumy. Na znak żałoby nie dzwonią dzwony i nie grają organy. Podczas liturgii zamiast dzwonków używa się kołatek.

Wielki Piątek 2021. Ceremonie Wielkiego Piątku

W Wielki Piątek w kościołach odprawia się nabożeństwo drogi krzyżowej. W tym roku ze względu na epidemię biskup opolski zachęca do ich odprawiania zwłaszcza w tych parafiach, gdzie jest ona transmitowana. Wieczorem odbywają się ceremonie wielkopiątkowe. Jak wszystkie czynności liturgiczne od Wielkiego Czwartku do Wigilii Paschalnej włącznie bez udziału ludu.

Rozpoczynają się one w zupełnej ciszy, a celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem.

Dalej następuje liturgia Słowa Bożego - w jej skład wchodzą dwa czytania oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana.

Następnie ma miejsce adoracja krzyża i jest ona centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej.

Ksiądz stopniowo odsłania ramiona krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem".

W warunkach pandemii inaczej odbywać się będzie adoracja krzyża. Jedynie główny celebrans oddaje cześć krzyżowi przez pocałunek. Pozostali uczestnicy liturgii przez przyklęknięcie. Następnie po chwili ciszy należy unieść krzyż i wobec niego odśpiewać suplikacje. Krzyż może w tym czasie trzymać jeden z usługujących. Na zakończenie następuje Komunia święta, a po niej Najświętszy Sakrament pozostawia się w tabernakulum. Nie ma przeniesienia do Bożego Grobu, a w Wielki Piątek nie ma także wieczornej adoracji Najświętszego Sakramentu.

Zarówno w Wielki Piątek, jak i w Wielką Sobotę zabrania się udostępniać wiernym krzyż do adoracji tak, aby mogli go dotykać czy całować. Krzyż powinien pozostawać na ołtarzu albo obok niego, a cześć można mu oddawać przez głęboki pokłon albo przez przyklęknięcie.

Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu.
Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Karolina Misztal

Wielki Piątek 2021. Boży Grób

Boże Groby mogą być budowane, ale adoracja przy nich odbywać się będzie jedynie w Wielką Sobotę. Może ona trwać przez cały dzień, ale jednocześnie może się modlić nie więcej niż pięć osób. Na ten czas na ołtarzu umieszczonym przy Bożym Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem płótna, w które owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Zwyczaj budowania Bożych Grobów zawdzięczamy biskupowi Augsburga, Ulrykowi, który w drugiej połowie X wieku przenosił w Wielki Piątek konsekrowaną hostię do miejscowego kościoła św. Ambrożego, tam składał ją na ołtarzu i przykrywał kamieniem. W niedzielę Wielkiej Nocy zanosił ją w procesji z powrotem do parafialnego kościoła św. Jana.

Od XI wieku zwyczaj budowania Bożego Grobu pojawił się także we Francji, Włoszech, Austrii i w Czechach.

W Polsce od XV wieku przenoszono do Bożego Grobu Najświętszy Sakrament i krzyż. Sto lat później utrwalił się obowiązujący do dziś zwyczaj przechowywania w Bożym Grobie monstrancji zasłoniętej welonem. Wtedy utrwalił się też zwyczaj modlitewnego czuwania w Bożym Grobie i zaciągania przy nim symbolicznych wart przez różne grupy społeczne i zawodowe.

Post w Wielki Piątek

Wielki Piątek to także w Kościele katolickim dzień postu ilościowego (trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta) i jakościowego (nie je się tego dnia pokarmów mięsnych). Z obowiązku tego postu Kościół zwalnia małe dzieci i ludzi w podeszłym wieku oraz chorych.

Wielki Piątek - obrzędowość ludowa

Na Śląsku Wielki Piątek był także dniem niezwykłym w obrzędowości ludowej.

  • Całe rodziny wstawały o świcie, aby uczestniczyć w nietypowej kąpieli w pobliskiej rzece lub strumieniu.
  • Obmywano twarz, ręce i nogi. Wierzono, że tego dnia woda ma moc uzdrawiania. Mawiano, że idzie się na Cedron. Wyjście to nazywano także "cicha wodą", ponieważ należało dopełnić tego zwyczaju w ciszy i skupieniu.
  • Jeżeli ktoś był chory i nie mógł sam przyjść, przynoszono mu wodę w dzbanie.

Uczniowie wracają do szkół w systemie hybrydowym

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie