Wielki Piątek 2023. To dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Liturgia Męki Pańskiej

Redakcja
Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu.
Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Karolina Misztal
Wielki Piątek 2023 przypada 7 kwietnia. To szczególny dzień w Kościele katolickim. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się mszy świętej, aby podkreślić, że dla chrześcijan jest to dzień modlitwy i zadumy. Na znak żałoby nie dzwonią dzwony i nie grają organy. Podczas liturgii zamiast dzwonków używa się kołatek.

Wielki Piątek 2023. Obchody Wielkiego Piątku

W Wielki Piątek w kościołach odprawia się nabożeństwo drogi krzyżowej. Wieczorem odbywają się ceremonie wielkopiątkowe. Rozpoczynają się one w zupełnej ciszy, a celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem.

Dalej następuje liturgia Słowa Bożego - w jej skład wchodzą dwa czytania oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii świętego Jana.

Następnie odbywa się adoracja krzyża i jest ona centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej.

Ksiądz stopniowo odsłania ramiona krzyża i śpiewa trzykrotnie: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: „Pójdźmy z pokłonem".

Na zakończenie następuje Komunia święta.

Wielki Piątek 2023. Boży Grób

W kościołach budowane są Boże Groby, przy których odbywa się adoracja w Wielki Piątek i Wielką Sobotę, aż do Zmartwychwstania. Na ten czas na ołtarzu umieszczonym przy Bożym Grobie lub na specjalnym tronie wystawia się Najświętszy Sakrament w monstrancji okrytej białym przejrzystym welonem - symbolem płótna, w które owinięto ciało zmarłego Chrystusa.

Zwyczaj budowania Bożych Grobów zawdzięczamy biskupowi Augsburga, Ulrykowi, który w drugiej połowie X wieku przenosił w Wielki Piątek konsekrowaną hostię do miejscowego kościoła św. Ambrożego, tam składał ją na ołtarzu i przykrywał kamieniem. W niedzielę Wielkiej Nocy zanosił ją w procesji z powrotem do parafialnego kościoła świętego Jana.

Od XI wieku zwyczaj budowania Bożego Grobu pojawił się także we Francji, Włoszech, Austrii i w Czechach.

W Polsce od XV wieku przenoszono do Bożego Grobu Najświętszy Sakrament i krzyż. Sto lat później utrwalił się obowiązujący do dziś zwyczaj przechowywania w Bożym Grobie monstrancji zasłoniętej welonem. Wtedy utrwalił się też zwyczaj modlitewnego czuwania w Bożym Grobie i zaciągania przy nim symbolicznych wart przez różne grupy społeczne i zawodowe.

Post w Wielki Piątek

Wielki Piątek to także w Kościele katolickim dzień postu ilościowego (trzy posiłki, w tym tylko jeden do syta) i jakościowego (nie je się tego dnia pokarmów mięsnych). Z obowiązku postu Kościół zwalnia:

  • małe dzieci,
  • ludzi w podeszłym wieku
  • oraz chorych.

Wielki Piątek 2023. Obrzędy ludowe

Na Śląsku Wielki Piątek był także dniem niezwykłym w obrzędowości ludowej.

  • Całe rodziny wstawały o świcie, aby uczestniczyć w nietypowej kąpieli w pobliskiej rzece lub strumieniu.
  • Obmywano twarz, ręce i nogi. Wierzono, że tego dnia woda ma moc uzdrawiania. Mawiano, że idzie się na Cedron. Wyjście to nazywano także „cichą wodą", ponieważ należało dopełnić tego zwyczaju w ciszy i skupieniu.
  • Jeżeli ktoś był chory i nie mógł sam przyjść, przynoszono mu wodę w dzbanie.
Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu.
Wielki Piątek to dzień śmierci Chrystusa na krzyżu. Karolina Misztal
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska